Termínovaný vklad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Termínovaný vklad je druh bankovního účtu určený ke garantovanému zúročení vkladu. Sjednává se v měnách, u kterých to banka umožňuje, na předem vymezenou dobu (několik dní až několik let) a na sjednaný úrok. Sjednaný úrok může být stanoven pevný nebo proměnlivý, stanovený jako příplatek k základní bankovní úrokové sazbě nebo jako aktuální bankovní sazba pro aktuální parametry účtu.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Termínovaný vklad je v průběhu úročení vkladu zcela uzavřen vkladovým transakcím. Výběrovým transakcím je v tomto období až na smluvně stanovené výjimky uzavřen také.

Jednorázový účet
Účet je sjednán pouze na jeden cyklus - sjednaný úrok je platný po celé období vkladu. Po vypršení vkladu je účet volný a nadále se neúročí.
Cyklický účet
Účet je sjednán na po sobě navazující cykly. Sjednaný úrok je známý jen pro první cyklus. Další úroková sazba se nastaví podle bankovní sazby ze dne obnovení cyklu termínovaného vkladu pro dané parametry termínovaného účtu.

Úročení vkladu je s určitými výkyvy většinou větší u velkých částek vkladu a delší doby splatnosti účtu.

Manipulace s vkladem[editovat | editovat zdroj]

V den, kdy je vklad volný, může klient vklad vybrat, převést na jiný účet, v případě cyklického vkladu může vklad navýšit nebo snížit. Pokud volný den vkladu připadne na nepracovní den, je vklad volný následující pracovní den.