Běloruské nádraží (Moskva)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Běloruské nádraží
Staniční budova
Staniční budova
StátRuskoRusko Rusko
Federální okruhCentrální
MěstoMoskva
Souřadnice
Provozovatel dráhyRŽD
Kód stanice198230
Nadmořská výška151 m n. m.
V provozu od1870
Dopravní koleje11
Nástupiště6
Prodej jízdenekAno
Kód památky7720060000
Webhttp://belorussky.dzvr.ru/
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Běloruské nádraží (rusky Белорусский вокзал) je hlavní osobní železniční nádraží v Moskvě. Leží asi 4 km severozápadně od Rudého náměstí, na konci Tverské třídy. Je dostupné metrem linek 2 a 5, stanice Bělorusskaja.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena roku 1870, kdy byla zprovozněna trať MoskvaSmolensk, během let prodloužená přes Minsk do Varšavy. Původní název Smolenské nádraží se pak změnil na Běloruské. V letech 19071912, když trať do Smolenska dostala druhou kolej, byla postavena současná budova a nádraží podstatně rozšířeno. V roce 2009 byla přistavěna prostorná hala pro vlaky Aeroexpres.

Provozní informace[editovat | editovat zdroj]

Stanice má celkem 6 nástupišť a 11 nástupních hran. Ve stanici je možnost zakoupení si jízdenky a je elektrifikovaná stejnosměrným proudem 3 kV. Provozuje ji společnost RŽD.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Obsluhuje osobní železniční dopravu, a to příměstskou (elektirčki), regionální a dálkovou, i expresní linku na letiště Šteremeťjevo. Dálkové vlaky z Běloruského nádraží spojují Moskvu s následujícími městy: Berlín, Brest, Gomel, Grodno, Kaliningrad, Minsk, Nice, Paříž, Polock, Praha, Smolensk, Varšava. Jižním směrem vede trasa do Anapy u Černého moře přes města Tula, Kursk, Voroněž a Rostov na Donu. Z Moskvy do Česka jezdí několik vlaků a přímých vozů: EuroNight Vltava jede do Bohumína a vede přímé vozy do Prahy. Rychlík z Moskvy do stanice Nice-Ville zastavuje v Bohumíně a Břeclavi.

Příměstské vlaky končí například v městech Dubna, Kubinka, Možajsk. Aeroexpress na letiště Šeremeťjevo jezdí v intervalu 30 minut, doba jízdy 35 minut.[1] Jednosměrná jízdenka 2. třídy stála v roce 2020 500 rublů. Vlaky EŠ 2 Eurasia jsou šestivozové dvoupatrové soupravy švýcarské firmy Stadler.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. A.S, MAFRA. Víkend v Rusku (Moskva) - Blog iDNES.cz. iDNES.cz [online]. [cit. 2018-06-10]. Dostupné online. 
  2. http://aeroexpress.ru/en/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]