Přeskočit na obsah

Archeologický ústav Akademie věd České republiky, Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Archeologický ústav AV ČR, Brno
Sídlo ústavu v Čechyňské ulici
Sídlo ústavu v Čechyňské ulici
ZkratkaARÚB AV ČR
Vznik1970
Právní formaveřejná výzkumná instituce
SídloČechyňská 363/19, Brno, 602 00, Česko
Souřadnice
ŘeditelMgr. Balázs Komoróczy, Ph.D.
Mateřská organizaceAkademie věd České republiky
Oficiální webwww.arub.cz
Datová schránkaxnjf5zy
IČO68081758 (VR)
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. (ARÚB AV ČR) je česká veřejná výzkumná instituce, jeden z ústavů Akademie věd České republiky.[1] Sídlí ve čtvrti Trnitá v Brně a zabývá se archeologií a vědeckým výzkumem pravěkých a raných dějin Moravy a Českého Slezska.

Státním konzervátorem pro Moravu a Slezsko byl v rámci nově vzniklého pražského Státního archeologického ústavu jmenován v roce 1919 Inocenc Ladislav Červinka. Pobočka ústavu vznikla v Brně v roce 1942, tedy za protektorátu, a jejím ředitelem byl tudíž ustaven německý archeolog Karl Hucke. Pobočku však reálně řídil Josef Poulík, který instituci vedl i dlouhá léta poté. V roce 1953 se stala součástí Československé akademie věd (ČSAV), a to jako expozitura Archeologického ústavu v Praze. Jako samostatný vědecký ústav ČSAV (později AV ČR) se konstituoval v roce 1970. Josef Poulík ústav vedl až do roku 1990, poté v jeho čele stanul Jaroslav Tejral, kterého v roce 1998 vystřídal Pavel Kouřil. V roce 2017 vedení převzal Lumír Poláček a roku 2022 se stal ředitelem ústavu Balázs Komoróczy.

Hlavní činností je základní terénní výzkum ve třech výzkumných střediscích a výzkumných základnách: pro paleolit a paleantropologiiDolních Věstonicích, pro dobu římskou a období stěhování národůDolních Dunajovicích a Mušově a pro slovanskou a raně středověkou archeologii v Mikulčicích. K tomu v Opavě působí detašované pracoviště, které spolupracuje s tamním Slezským zemským muzeem. Kromě toho ústav vydává vědecké publikace, organizuje vědecké konference a semináře, poskytuje konzultace a podílí se na doktorském studiu a výchově vědeckých pracovníků.[2]

Z významných aktivit v průběhu historie ústavu lze vyzdvihnout především významné objevy na sídlištích lovců mamutů pod Pavlovskými vrchy nebo na hradištích z doby Velké Moravy, nověji pak široce koncipovaný výzkum působení římských legií na Moravě. Ústav stál u výzkumů a následných zveřejnění řady nejvýznamnějších moravských pravěkých a raně středověkých lokalit i u bezpočtu drobnějších akcí, mapujících nejstarší historii Moravy.[2]

  1. Zřizovací listina ústavu [online]. rvvi.msmt.cz [cit. 2023-03-07]. Dostupné online. 
  2. a b Činnost a historie [online]. Archeologický ústav AV ČR, Brno [cit. 2018-10-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-10-01. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]