Ústav dějin umění Akademie věd České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ústav dějin umění Akademie věd České republiky
Zkratka ÚDU AV ČR
Právní forma veřejná výzkumná instituce
Sídlo Husova 4
110 00 Praha 1
Ředitel doc. PhDr. Tomáš Winter, Ph.D.
Mateřská organizace Akademie věd České republiky
Oficiální web www.udu.cas.cz
IČO 68378033 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i., je jedno z veřejných výzkumných pracovišť, sdružených v Akademii věd České republiky (odtud zkratka ÚDU AV ČR). Jeho cílem je výzkum v oblasti dějin a teorie výtvarného umění, estetiky a architektury. Mezi nejvýznamnější projekty patří několikasvazkové Dějiny českého výtvarného umění a soupisy Uměleckých památek Čech, Moravy, Slezska a Prahy.[zdroj?] Pracovníci ústavu jsou autory mnoha dalších publikací, pořádají a spolupořádají výstavní projekty. Mnozí z nich působí na univerzitách jako pedagogové a v doktorandském studiu. Ústav se podílí na různých domácích i zahraničních výzkumných projektech a spolupracuje s řadou vědeckých institutů a odborníků. Je členem mezinárodní asociace uměleckohistorických institutů RIHA (Research Institutes in the History of Art).

Odborná činnost ústavu je rozdělena do pěti oddělení:

  • Umění středověku,
  • Umění raného novověku,
  • Umění 19. až 21. století,
  • Uměleckohistorická topografie,
  • Dokumentace.

Dále v ústavu pracují centra: Studia Rudolphina (Research Center for Visual Arts and Culture in the Age of Rudolf II), Centrum pro výzkum barokní nástěnné malby (člen skupiny akademických a univerzitních výzkumných center The Research Group for Baroque Ceiling painting in Central Europe), Pracoviště pro epigrafická a sepulkrální studia. Renomovanou odbornou platformou se stal ústavem pořádaný cyklus Collegium historiae artium, kde přednášejí domácí i zahraniční vědci.

Ústav vydává časopis Umění/Art, vědecké, uměleckohistorické a mezinárodně respektované periodikum v České republice. Dále Studia Rudolphina, bulletin Centra pro výzkum umění a kultury doby Rudolfa II., a spoluvydává časopis Estetika. Další odborné publikace připravuje ústavní vydavatelství Artefactum. Od roku 1971 ústav zpracovává Českou uměleckohistorickou bibliografii. V ústavu funguje veřejná odborná knihovna, oddělení bibliografie a fototéka. Instituce spravuje bohaté sbírky grafiky, historických plánů, fotografií a písemných pramenů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]