Alka velká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxAlka velká
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
vyhynulý
vyhynulý[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída ptáci (Aves)
Řád dlouhokřídlí (Charadriiformes)
Čeleď alkovití (Laridae)
Podčeleď (Alcinae)
Rod alky
Bonnaterre, 1791
Binomické jméno
Pinguinis impennis
(Linné, 1758)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alka velká (Pinguinus impennis) byl nelétavý pták vyhubený v 19. století. Žil v severní části Atlantského oceánu. Dospělí jedinci dorůstali délky okolo 75 cm, vážili až 5 kg. V důsledku adaptace se vzhledem i způsobem života podobali tučňákům a papuchalkům. Měli zakrnělá křídla, takže nebyli schopni létat, i na souši se pohybovali velmi neobratně. Byli však výbornými plavci lepší než vorvani (jejich hlavní potravou byly ryby), potápěli se až do kilometrových hloubek na více než čtvrthodinu. Pro hnízdění potřebovali malé ostrůvky, kde nežili žádní predátoři a kde bylo nízké pobřeží, umožňující snadný výstup z moře na souš.

Alky poskytovaly námořníkům výživné maso a vejce (dlouhé přes 10 cm), také tuk na svícení, na trhu bylo pro skvělé izolační vlastnosti velmi ceněno jejich prachové peří. Byly proto předmětem intenzivního lovu, který usnadňovala jejich bezbrannost. V devatenáctém století už obývaly pouze pár nepřístupných skalisek. Vzácnost druhu zvedla poptávku sběratelů po jejich vejcích a kůžích, což zpečetilo osud alky velké. 3. července 1844 byl na ostrůvku Eldey u pobřeží Islandu zabit poslední žijící pár.

Veřejnost[editovat | editovat zdroj]

V 19. století se Alka velká dostala do veřejnosti. Vejce byla obchodním artiklem a dokonce se z Alky stala i obchodní značka. [1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2017.2. 14. září 2017. Dostupné online. [cit. 2017-09-24]