Aktinidie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxAktinidie
alternativní popis obrázku chybí
Aktidinie čínská
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádvřesovcotvaré (Ericales)
Čeleďaktinidiovité (Actinidiaceae)
Rodaktinidie (Actinidia)
Lindl., 1836
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aktinidie (Actinidia), je rod dřevin pocházející ze zemí východní AsieČíny, Tchaj-wanu, Koreje a Japonska. Na severu zasahuje až na Sibiř a na jihu do Indočíny. Zahrnuje asi 55 druhů. Jejich plody jsou známé jako kiwi. Aktinidie jsou keře vysoké až 6 m nebo liány dorůstající až 30 m.

Jejich listy jsou střídavé, jednoduché, zubaté, řapíkaté. Květy bývají bílé, nejčastěji s pěti kališními i korunními lístky. Aktinidie jsou většinou dvoudomé. Plodem je až několik cm velká bobule obsahující množství malých semen. U většiny druhů jsou plody jedlé.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Plody aktinidie význačné

Plodybobule – aktinidií jsou ovoce známé jako kiwi. Za tímto účelem jsou pěstovány zejména kultivary a kříženci druhů aktinidie lahodná a aktinidie čínská. První kultivary i pojmenování kiwi pochází z Nového Zélandu z druhé poloviny 20. století. Dnes je toto ovoce pěstováno v USA, Japonsku, Chile i v Evropě (Francie, Itálie, Řecko). Aktinidie význačná má plody o hmotnosti 10–15 g, s hladkou jedlou zelenou slupkou. Je odolnější vůči mrazům než A. deliciosa, lze ji poměrně úspěšně pěstovat i v českých podmínkách.

Některé druhy jsou využívány také jako okrasné rostliny, například pestrolistá aktinidie kolomikta, která je nejvíce mrazuodolným druhem tohoto rodu.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Florius - katalog botanických zahrad [online]. [cit. 2020-01-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-15. 
  2. HIEKE, Karel. Praktická dendrologie 1. Praha: SZN, 1978. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]