Fantasy
Fantasy je umělecký žánr, používaný v literatuře a filmu, ale i ve výtvarném umění, užívající magii či jiné nadpřirozené prvky (bájné bytosti, bohové (obzvláště z antických dob), často s vzezřením a chováním netypickým pro lidi.
V anglosaském světě je fantasy označení pro jakékoliv dílo fantastického žánru, které není science fiction. Žánr je stejně jako příbuzné žánry science fiction a horror definován především rekvizitami a prostředím, a dobou, kam je dílo situováno.
Svět (nazývaný často „druhotný svět“ nebo „alternativní realita“), ve kterém se příběh odehrává, je většinou nezávislý na našem, v některých případech je s naším nějak spojený (Letopisy Narnie) či se děj odehrává přímo v našem nějak pozměněném světě (Harry Potter).
Původ žánru fantasy lze spatřovat především v lidové tvořivosti a lidské fantazii. Z literárních žánrů pravděpodobně zastupuje dřívější typy jako např. mýty a báje, pohádky, středověké legendy a rytířské eposy.
Klasické fantasy vzniklo v druhé polovině 19. století (George MacDonald a lord Dunsany), masivnější nástup přišel s díly J.R.R. Tolkiena a R. E. Howarda v první polovině 20. století. Zejména Tolkienova trilogie Pán Prstenů se výrazně zapsala do moderní populární kultury a stala se jedním z pilířů žánru.
Podžánry
Podžánry fantasy se překrývají a nepanují mezi nimi ostré hranice:
- Hrdinská fantasy: Příběh se většinou soustředí na souboj dobra a zla. Typickým příkladem je dílo J. R. R. Tolkiena nebo Kolo času (Robert Jordan), či romány od Davida Gemmella.
- Historická fantasy: Prostředí je inspirováno reálnými historickými epochami, většinou středověkem, někdy se příběhy dokonce odehrávají během historie našeho světa. Typickými příklady jsou Píseň ledu a ohně, Hraničářův učeň či Sága o Reinmarovi z Bělavy.
- Meč a magie : Děj většinou sleduje příhody a výpravy hrdiny – bojovníka, který neohroženě překonává hordy nepřátel. Archetypem takového hrdiny je například Barbar Conan.
- Komická fantasy: Fantastický svět většinou slouží jako kulisa, v které se odehrávají podivné a pitoreskní příhody. Mnohdy se satirickým či parodickým podtextem vztahuje ke skutečnostem z našeho reálného světa. Příkladem je Zeměplocha Terryho Pratchetta.
- Městská fantasy: Děj se odehrává v městském prostředí, ať už ve městě ze současnosti (to většinou), v minulosti, či v nějakém alternativním světě. Příkladem je Nádraží Perdido (China Miéville), Nikdykde (Neil Gaiman) nebo trilogie Městské války (Pavel Renčín).
- Alternativní (či spekulativní) historie: Děj se většinou odvíjí od úvahy, co by se stalo nebo mohlo stát za předpokladu, že by v určitém historickém okamžiku došlo k nějaké odchylce od naši skutečné historie (např. jiný výsledek bitvy; nebo předčasná smrt osoby, která měla velký dopad na další historické události). Příkladem je Na západ od ráje (Harry Harrison), tento román vychází z předpokladu, že meteorit zodpovědný za vyhubení dinosaurů planetu Zemi minul a děj popisuje střet lidské civilizace s civilizací inteligentních potomků dinosaurů.
- Paralelní realita: Děj se odehrává v několika paralelních vesmírech, mezi kterými lze nějakým způsobem přecházet. Jedním z paralelních realit může a nemusí být náš vesmír. Příkladem mohou být trilogie Jeho temné esence (Philip Pullman) či série o agentovi J. F. K.
Hry
Fantasy žánr se objevuje ve všech druzích her od počítačových přes deskové až po larpy.
Zástupci počítačových her jsou například: FPS (Heretic), tahových strategiích (Heroes of Might and Magic, War lords), realtimových strategiích (Warcraft, Total War WARHAMMER), samozřejmě RPG (Zaklínač, Skyrim, série Diablo), a MMORPG (World of Warcraft, Lineage 2, Ultima Online) nebo MUD.
Mezi deskové hry s fantasy tematikou patří například: Magic: The Gathering. Existují též stolní hry založené přímo na knihách fantasy. Příkladem takové stolní společenské hry je Zeměplocha: Ankh-Morpork. (Ankh-Morpork)
V 70. letech 20. století vznikly moderní hry na hrdiny, když se do historických válečných her přidaly fantasy prvky. První komerční hra na hrdiny je pak fantasy Dungeons & Dragons z roku 1974 (její českou obdobou je Dračí doupě).
Larpy, neboli hry naživo, se v žánru fantasy řadí v České republice mezi nejpopulárnější.[zdroj?]
Odkazy
Literatura
- JIREŠ, Ondřej. Klenoty české fantasy. Praha: Argo, 2014. 696 s. ISBN 978-80-257-1025-8.
- PRATCHETT, Terry; PRINGLE, David. Fantasy : encyklopedie fantastických světů ; hlavní předmluva Terry Pratchett ; hlavní editor David Pringle. Praha: Albatros, 2003. 272 s. ISBN 80-00-01126-3.
- MCKENNA, Martin; VALLEJO, Boris. Fantasy umění současnosti : to nejlepší ze současného fantasy umění. Praha: Mladá fronta, 2008. 192 s. ISBN 978-80-204-1943-9.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu fantasy na Wikimedia Commons
- FANTAZEEN – Fantasy magazín publikující reportáže a pozvánky na Larpy, Cony, Dřevářny.
- KALENDÁŘ CONŮ
- Topzine.cz – kulturní portál, jehož magazínová část se věnuje i fantastice
- SFF.cz – informační portál o science fiction a fantasy
- Fantasy Planet – web zabývající se literární, filmovou, herní a komiksovou fantastikou (recenze, rozhovory, reportáže, články, kompletní databáze žánrových knih od roku 2000, pravidelné soutěže, diskuze)
- MFantasy magazín Archivováno 10. 4. 2021 na Wayback Machine. – on-line magazín s fantasy povídkami, magazíny v PDF
- LEGIE – databáze knih fantasy a sci-fi
- Neviditelný pes: Žánr fantasy a česká literatura