Arthur Coningham
Sir Arthur Coningham KCB, KBE, DSO, MC, DFC, AFC (19. ledna 1895, Brisbane, Queensland – pravděpodobně 30. ledna 1948?) byl australský důstojník britského královského letectva RAF. Je známou osobností z bojů v Severní Africe a jako velitel letectva při Operaci Overlord.
Životopis
Mládí
Arthur Coningham se narodil v Brisbanu. Jeho otec, také Arthur Coningham, zažaloval tehdy svou manželku z nevěry s katolickým knězem Denisem O´Haranem.[zdroj?!] Po vypuknutí veřejného skandálu se rodina přestěhovala na Nový Zéland.
Coningham zde navštěvoval Wellington College ve Wellingtonu, kde se mu dařilo v jezdectví a se střelnými zbraněmi.
První světová válka
V roce 1914 Coningham dobrovolně narukoval do armády. Byl poslán do Egypta na trénink, ale onemocněl tyfem a musel tak armádní kariéru odložit. V roce 1916 vstoupil do Royal Flying Corps jako dobrovolník.
Do konce války dosáhl Coningham hodnosti majora. Zničil devět nepřátelských letadel. Během války získal přezdívku "Mary", vzniklou zkomolením slova Maori.[2]
Poválečná léta
Po skočení první světové války zůstal Coningham v královském letectvu, zpočátku jako důstojník. Později se stal technikem a leteckým instruktorem, dokud nebyl roku 1923 odvelen do Mosulu v Iráku.
Roku 1932 byl Coningham poslán do Súdánu jako vyšší důstojník RAF.
Po návratu do Velké Británie se v roce 1935 dosáhl hodnosti Group Captain Královského letectva.
Druhá světová válka
Coningham se na začátku války velitelem bombardovacích skupin, kterou vedl po dobu dvou let v bombardovací ofenzivě proti Německu. V roce 1941 byl poslán na Blízký východ, kde převzal ubohou situaci, kde bylo královské letectvo skoro poraženo. Jeho schopnost využít bombardéry však výrazně pomohla k vítězství v bitvě u El Alameinu. Coningham podporoval zejména 8. armádu až do města Tripolis v lednu roku 1943.
Téhož roku se Coningham stal maršálem královského letectva a koordinoval taktické letectvo při invazi na Sicílii. V roce 1944 pomohl plánovat leteckou podporu pro vylodění v Normandii.
Velitelem taktického letectva zůstal do roku 1945, kdy ho nahradil William Sholto Douglas.
Odchod do výslužby a zmizení
Po více než třiceti letech služby v ozbrojených silách odešel 1. srpna 1947 do výslužby v hodnosti leteckého maršála (Air Marshal; přibližně odpovídá generálporučíkovi).
Zahynul pravděpodobně 30. ledna 1948, kdy byl jedním z dvaceti pěti pasažérů na palubě letounu Avro Tudor British South American Airways „Star Tiger“ (imatrikulace G-AHNP), který beze stopy zmizel[3] v oblasti Atlantského oceánu během pravidelného linkového letu z Azor na Bermudy.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arthur Coningham (RAF officer) na anglické Wikipedii.
- ↑ Darryl Roger Lundy: The Peerage.
- ↑ SHORES, Christopher; FRANKS, Norman; GUEST, Russel. Above the Trenches: A Complete Record of the Fighter Aces and Units of the British Empire Air Forces 1915-1920. Londýn: Grub Street, 1996. ISBN 0-948817-19-4. Kapitola Coningham, Arthur; Major, s. 118. (anglicky)
- ↑ Ministry of Civil Aviation. Report of the Court investigation of the accident to the Tudor IV. Aircraft "Star Tiger" G-AHNP on the 30th January, 1948, held under the Air Navigation (Investigation of Accidents) Regulations, 1922. Londýn: HMSO, 1948. Dostupné online. Kapitola Appendix III: Passenger List, s. 48. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Arthur Coningham na Wikimedia Commons
- (anglicky) Životopis: Air Marshal Sir Arthur Coningham
- Osoby s nejistým datem úmrtí
- Australští válečníci
- Osobnosti druhé světové války
- Nezvěstní lidé
- Narození 1895
- Oběti leteckých nehod
- Rytíři-komandéři Řádu britského impéria
- Letečtí maršálové RAF
- Britská letecká esa první světové války
- Důstojníci Řádu čestné legie
- Rytíři-komandéři Řádu lázně
- Britští letečtí velitelé druhé světové války
- Narození 19. ledna
- Narození v Brisbane
- Nositelé Záslužného leteckého kříže