Žádná škoda sousedů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Žádná škoda sousedů (anglicky „Improving the Neighbourhood“) je krátká vědeckofantastická povídka britského spisovatele Arthura C. Clarka.

Povídka reaguje na mnohé nezodpovědné konání člověka ve vztahu k přírodě a životnímu prostředí.

V angličtině vyšla poprvé v časopisu Nature 4. listopadu 1999.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Jistá civilizace sleduje sousední civilizaci, která se vyvinula na planetě s obdobnými parametry. Odposlouchává její rádiové aj. vysílání. Sousedé po dlouhém období barbarství vyvinuli techniku a začali bez zábran čerpat energetické zdroje. Vyvinuli stroje, dopravní prostředky, telekomunikační zařízení. Energetickou krizi krátkodobě překonali využitím atomové energie a jaderné fúze. Poté zoufale pátrali po dalším zdroji a nalezli jej. Byly jím prakticky nevyčerpatelné kvantové fluktuace.

Není jisté, co způsobilo jejich zánik, zda nehoda či pokus o získání převahy jedné z frakcí nad druhou. Není ani jisté, jestli byli schopni přeměny z vodíkové báze na germaniovou. Každopádně vyvolali kataklyzma, které zničilo jejich planetu včetně oběžnice. Kdyby tato agresivní rasa pokročila ve vývoji a expandovala do vesmíru, stala by se hrozbou pro všechny ostatní civilizace.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Česky vyšla povídka v následujících sbírkách nebo antologiích:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CLARKE, Arthur Charles. Směr času. Frenštát pod Radhoštěm: Polaris, 2002. ISBN 80-7332-002-9. Kapitola Obsah, s. 349. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]