Maelström II

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Maelström II (anglicky "Maelstrom II") je sci-fi povídka spisovatele Arthura C. Clarka, která vyšla v Československu ve sbírce Zpráva o třetí planetě z roku 1982 [1] a ve sbírce Devět miliard božích jmen.

Toto Clarkovo krátké literární dílo je inspirováno povídkou Edgara Allana Poea Pád do Maelströmu.

V angličtině vyšla např. ve sbírce s názvem The Wind from the Sun.

Obsah povídky[editovat | editovat zdroj]

Cliff Leyland se rozhodne ušetřit peníze a cestuje z Měsíce na Zemi nákladním modulem namísto raketoplánem. Při startu však dojde k poruše, motory na moment vypadnou, což znamená, že modul nedosáhne únikové rychlosti. Cliff si je této vážné situace vědom. Znamená, že za pět hodin po obletu Měsíce dopadne na povrch.

Volá řídící letového střediska a sděluje Cliffovi, že může použít pomocné trysky, které by měly stačit na to, aby modul vytlačily na nízkou, ale přece jen oběžnou dráhu. Cliffovi se uleví, na pomocné motory zapomněl. Provede kontrolu startovacích obvodů a nadšení v mžiku vyprchne - ruční ani automatické zapalování těchto trysek nefunguje. Trocha paliva v nádržích, která by mu mohla zachránit život je tedy k ničemu. Leyland pozoruje úžasnou scenérii vycházející Země a požádá letové středisko, aby jej spojilo s jeho ženou Myrou v Africe. Informuje ji o situaci a než se s ní rozloučí, chce ještě slyšet děti. Jakmile je spojení přerušeno, emoce již nejdou potlačit a Cliffovi vstoupí slzy do očí.

Z reproduktoru se ozve nový hlas, jenž prozrazuje rozhodného a velmi schopného člověka. Ohlašuje se vedoucí záchranného oddílu sekce pilotovaných letů Van Kessel. Oznamuje Leylandovi, že přišli na způsob, jak by z této patálie mohl vyváznout živý. Je sice poněkud krkolomný, ale je to jediná šance. V aposeleniu, kde bude mít modul nejnižší rychlost mu bude stačit nepatrně změnit dráhu letu. Toho docílí tak, že vyskočí v kosmickém skafandru do prostoru. To by mělo stačit na dosažení orbity. Leyland je skeptický, ale Van Kessel nepřipouští diskuzi.

Jakmile se nákladní modul přiblíží k aposeleniu, Leyland si upevní lahvičku s měsíčním prachem pro synka k popruhu skafandru, vyleze přechodovou komorou na trup, odrazí se a skočí do prázdna. Letové středisko již dříve zjistilo, že modul je orientován správným směrem.

Leyland je uchvácen tím, co vidí. Pozvolna rotuje a pozoruje Zemi v úplňku, záři zapadajícího Slunce, měsíční pohoří, spící osady na noční straně Měsíce (zdali někdo ví, že mu nad hlavou prolétává lidský meteor?). Před sebou má hlavní překážku - více než 1500 km dlouhé pohoří zvané Sovětský hřbet. Vzpomíná na své mládí, když se na něj díval na fotografiích. Nikdy by ho nenapadlo, že jednoho dne poletí proti němu rychlostí větší než vypálená kulka a bude čekat, jak rozhodne o jeho osudu.

Skalní stěna se již přiblížila a Cliff ví, že ji nepřekoná. 30 km před ním dojde k výbuchu a ve skalním masivu zeje díra, která mu umožní prolétnout skrz. Přemýšlí, jak se to řídícímu středisku podařilo. Vzápětí si uvědomí, že celou dobu před ním letěl po nepatrně odlišné dráze kosmický buldozer - nákladní modul, jenž před několika hodinami opustil. Nebezpečí pominulo a záchrana je na dosah.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CLARKE, Arthur Charles. Zpráva o třetí planetě. Praha: Práce, 1982. 24-007-82. Kapitola Obsah, s. 255. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]