Přeskočit na obsah

Devět miliard božích jmen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Devět miliard božích jmen
AutorArthur C. Clarke
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrvědecká fikce a sci-fi povídka
Datum vydáníúnor 1953
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Devět miliard božích jmen (anglicky The Nine Billion Names of God) je sci-fi povídka spisovatele Arthura C. Clarka z roku 1953. Stejný název nese sbírka Clarkových povídek vydaná poprvé roku 1967, která dodnes patří mezi nejlépe hodnocené knihy na Amazon.com.

Povídka vyšla v těchto sbírkách a antologiích:

Anglicky vyšla např. ve sbírce The Other Side of the Sky.

Obsah povídky[editovat | editovat zdroj]

Povídka pojednává o skupině mnichů z tibetského kláštera, kteří už tři století pracují na ručním systematickém sepisování všech božích jmen. Provádí permutaci všech znaků blíže nespecifikované abecedy, které podle nich připadají v úvahu jako boží jména. Podle jejich názoru jediným smyslem existence světa je dát bohu všechna jména, kterých je asi 9 miliard.

Rozhodli se zakoupit samočinný počítač Mark V, který by mohl za pár měsíců zvládnout práci, se kterou počítali na příštích 15 tisíc let. Firma jim pomůže dopravit počítač do kláštera a přidělí dva techniky, kteří mají pomáhat se všemi problémy po celou dobu řešení úlohy. Když se blíží konec práce, technici se rozhodnou klášter pro jistotu opustit těsně před dokončením práce, aby nemuseli být svědky zklamání mnichů.

Cestou od kláštera k připravenému letadlu náhle ve chvíli, kdy podle výpočtů mělo dojít k dokončení úlohy, zpozorují, že hvězdy na nebi jedna po druhé postupně zhasínají…

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CLARKE, Arthur Charles. Zpráva o třetí planetě. Praha: Práce, 1982. 24-007-82. Kapitola Obsah, s. 255. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]