Cestujte po drátě!

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cestujte po drátě!
Autor Arthur C. Clarke
Původní název Travel by Wire!
Překladatel Josef Hořejší
Jazyk angličtina
Žánr povídka, sci-fi, satira
Vydavatel Amateur Science Stories
Datum vydání prosinec 1937
Typ média fanzin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cestujte po drátě! (anglicky „Travel by Wire!“) je krátká satirická sci-fi povídka britského spisovatele Arthura C. Clarka z roku 1937.

Jde o první vydanou Clarkovu povídku vůbec. Vyšla poprvé ve fanzinu s názvem Amateur Science Stories v prosinci 1937 (v tomtéž fanzinu vyšly Clarkovi i další dvě rané povídky: Ústup ze Země a Jak jsme byli na Marsu).[1]

Humorný příběh vyprávěný neznámým vypravěčem se týká vývoje tzv. „radio-transportéru“ (forma teleportu) a různých problémů spjatých s jeho uvedením do provozu. Z tohoto tématu těží další povídka Drátěné kontinuum, kterou Arthur C. Clarke napsal společně se Stephenem Baxterem (vyšla v roce 1997).

Česky vyšla povídka Cestujte po drátě! ve sbírce Směr času (Polaris, 2002)[2] v překladu Josefa Hořejšího.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Jistá výzkumná laboratoř vyvine zařízení na přenos věcí po drátě, radio-transportér. Chvíli trvá, než je možno přenášet předměty. S objevem delta vln se technologie posune o kus dopředu. Vývojáři si půjčují z biologické laboratoře pro své pokusy morčata, která následně vycpávají, což vede ke vzájemným třenicím. Dalším krokem je přenos člověka, je jím profesor Kingston. Přenos je úspěšný a vývojáři by rádi nechali vycpat i profesora.

Vědci založí společnost a uvedou radio-transportér na trh. Jsou uspořádány prohlídky a prezentace pro novináře. Největší reklamní akcí je přenos člověka z Londýna do Paříže. Firma se rychle rozrůstá, zákazníků a cestujících přibývá. Semtam se sice vyskytnou nepříjemnosti či nehody, ale v poměru vůči úspěšným přenosům po drátě jde o nepatrnou cifru. Někdy se stane, že cestující přijde o část své hmotnosti. Společnost dokonce využije tyto občasné nedostatky ve svůj prospěch, zkonstruuje speciální zařízení, kde lidé přenosem rychle a účinně hubnou. Vypravěč svou polemiku zakončuje úvahami o přenosech mezi Zemí a Marsem nebo Venuší. Poté prozradí, že se chystá do New Yorku – nikoli radio-transportérem, nýbrž letadlem. Vždyť je přece jedním ze spolukonstruktérů!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Alastair Mayer's T-Space (anglicky)
  2. CLARKE, Arthur Charles. Směr času. Frenštát pod Radhoštěm: Polaris, 2002. ISBN 80-7332-002-9. Kapitola Obsah, s. 349. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]