Střílejte veverky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Střílejte veverky
Autor Arthur C. Clarke
Původní název Hide and Seek
Jazyk angličtina
Žánry povídka, sci-fi
Vydavatel USA Astounding Science Fiction[zdroj?]
Datum vydání 1949
Typ média tištěné (časopis)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Střílejte veverky (anglicky "Hide and Seek") je sci-fi povídka spisovatele Arthura C. Clarka, která vyšla v Československu ve sbírce Zpráva o třetí planetě z roku 1982[1], a v ČR v povídkových sbírkách Devět miliard božích jmen (Baronet, 2002) a Výprava na Zemi (Baronet, 2007).

V časopise 100+1 (1965/10) vyšla povídka pod názvem Hra na schovávanou[2].

V angličtině vyšla mj. ve sbírce The Nine Billion Names of God.

Krátký příběh popisuje vojenské manévry poblíž marťanského měsíce Phobosu v meziplanetárním válečném konfliktu.

Obsah povídky[editovat | editovat zdroj]

Kingman se vrací se svými dvěma společníky z lovu s neslavnou kořistí - párem holubů, třemi tetřívky a čtyřmi králíky. Na stromě před sebou spatří šedivou veverku. Než stačí zamířit, veverka udělá několik rychlých skoků a je fuč. Výprava se vrací do Kingmanova sídla, starobylého domu a majitel se rozhovoří o příběhu z války, jenž mu vytanul na mysl po příhodě s veverkou. Záměrně pozmění jména protagonistů.

K-15, příslušník rozvědky - špion se momentálně nachází v nezáviděníhodné situaci. Letí ve své průzkumné lodi vstříc své straně, nicméně za zádí má pronásledovatele - kosmický křižník „Doradus“. Je pravděpodobné, že ho dostihne dříve, než se stačí dopravit do bezpečí. Nachází se v blízkosti Marsu, ale tam nelze přistát, přineslo by to velké politické komplikace. Navíc mu již nezbývá mnoho paliva.

Někteří lidé v nebezpečí ustrnou a nejsou schopni nic podniknout. To ale není případ K-15, jeho smysly a mozek fungují v ohrožení mnohem účinněji. Zamíří k maličkému měsíci Phobosu, jenž lidé z Marsu nevyužívají, je pustý. Tímto manévrem zmate komodora Smithe, velitele nepřátelského křižníku. Brzdícím manévrem ztratí většinu paliva, která mu zůstala v nádržích. Vystoupí se zásobami k přežití na měsíci s nepatrnou gravitací.

Křižník jej na pozadí skalnatého měsíce ztratí z dohledu. Průzkumná loď se znovu objeví o pár minut později, letí na plný výkon v kursu od Slunce a vysílá nekódované hlášení, aby ho zachytila spojenecká služba. „Po útoku nepřátelského křižníku provedeno přistání na Phobosu. Předpokládám udržení do příchodu posil, ale proveďte urychleně.“

Velitel válečného plavidla se musí rozhodout. Není to jen lest agenta? Co když blufuje a je stále v člunu, i když mu evidentně došlo palivo a on směřuje bezmocně pryč ze Sluneční soustavy? Je to ta méně pravděpodobná varianta a komodor se rozhodne prohledat Phobos. Pravděpodobně se tam bude K-15 ukrývat někde mezi skalisky. Nalézt jej bude však tvrdý oříšek, mohutná kosmická loď má omezené možnosti manévrování. Výsadek nepřipadá v úvahu, plocha měsíce není nezanedbatelná.

Vojáci pročesávají povrch teleskopem, použijí řízené střely s televizním signálem, ale K-15 je vždy o krok napřed. Pozoruje manévry křižníku a je na pozoru před řízenými střelami. Dává si pozor, aby stál vždy ve stínu, sluneční světlo by jej mohlo rychle prozradit. Komodor Smith seznává situaci bezvýchodnou a vědom si hrozícího nebezpečí - příletu nepřátelských válečných lodí přikazuje změnit kurz a loď odlétá.

Byla to zajímavá historka a věci méně znalý host už chápe onu spojitost s ukrývající se veverkou za stromem, která přiměla hostitele ke vzpomínce na válečná léta. Zároveň vznese dotaz, odkud že Rupert Kingman může vědět tolik podrobností - leda že by byl sám oním agentem K-15.

Na to Kingman odpoví záporně, zvedne se a odchází pro pušku, aby se pokusil ještě jednou dostat veverku. Druhý, více informovaný host sdělí příteli, že Kingman byl ve skutečnosti komodorem Smithem, po akci byl degradován na korvetního kapitána. Zřejmě se s mazaným špionem sešel po válce a povykládali si o tom. Vyšetřovací komise nebrala v potaz celkovou složitost úkolu.

Inspirace[editovat | editovat zdroj]

Povídka „Střílejte veverky“ A. C. Clarka inspirovala román amerického spisovatele žánru sci-fi Paula Preusse Smrt na Fobosu ze série Zlatý věk Venuše.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CLARKE, Arthur Charles. Zpráva o třetí planetě. Praha: Práce, 1982. 24-007-82. Kapitola Obsah, s. 255. 
  2. http://www.legie.info//povidka/1430-sir-arthur-charles-clarke-strilejte-veverky

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]