Převaha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Převaha
Autor Arthur C. Clarke
Původní název Superiority
Jazyk angličtina
Žánr povídka, sci-fi
Vydavatel The Magazine of Fantasy & Science Fiction
Datum vydání srpen 1951
Typ média tištěné
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Převaha (anglicky "Superiority") je sci-fi povídka spisovatele Arthura C. Clarka.

Zobrazuje závody ve zbrojení a ukazuje, jakým způsobem může být poražena - navzdory své technologické převaze - silnější strana. Důvody vedoucí k porážce jsou organizační chyby a přílišná snaha zbavit se zastaralé technologie bez patřičného zajištění technologie nové.

V angličtině vyšla např. ve sbírce Expedition to Earth (1953).

Děj povídky[editovat | editovat zdroj]

Bývalý vrchní velitel ozbrojených sil popisuje ve své zprávě okolnosti vedoucí k porážce. Jeho armáda měla početní převahu a disponovala moderními technologiemi jako např. Klydonovým paprskem, samonaváděcími torpédy a řiditelnými výboji. Méně účinné varianty též výzbroje vlastnil i nepřítel.

Po nahrazení hlavního vědce Malvara ve funkci profesorem Nordenem dochází ke změně strategie, vyvíjejí se nové zbraně, např. Koule zkázy, Bitevní analyzátor a Exponenciální pole. Jsou to sice originální prostředky, ale trpí dětskými nemocemi a vyžadují náročnou obsluhu, což sebou nese potřebu zaškolení personálu, čímž se jejich efektivita snižuje. Nepřítel navíc dokáže pružně přizpůsobovat svou taktiku novým situacím.

Spory mezi generalitou a vědeckým týmem profesora Nordena eskalují, zatímco válka pokračuje v neplánovaných mezích. Namísto očekávaného vítězství se situace mění, protivník útočí ve velkých počtech a blíží se k domovské sluneční soustavě, kterou záhy dobude.

Vrchní velitel čelí ve vězeňské cele obvinění z chyb ve velení a požaduje přemístění na jinou celu. Nechce sdílet uzavřený prostor s profesorem Nordenem.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Česky vyšla povídka v následujících sbírkách nebo antologiích:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CLARKE, Arthur Charles. Devět miliard božích jmen. Praha: Baronet, 2002. ISBN 80-7214-455-3. Kapitola Obsah, s. 7. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]