2010: Druhá vesmírná odysea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
2010: Druhá vesmírná odysea
Autor Arthur C. Clarke
Původní název 2010: Odyssey Two
Překladatel Zdeněk Volný, 51. kap. Vladimír Svoboda
Jazyk angličtina
Žánry sci-fi, hard SF, space opera
Vydavatel Česká republika Knižní klub a Baronet (2. vydání)
Česky vydáno 1997 (2. vydání)
Typ média vázané
ISBN 80-7214-030-2
Předešlé dílo 2001: Vesmírná odysea
Následující dílo 2061: Třetí vesmírná odysea

Román 2010: Druhá vesmírná odysea (anglicky 2010: Odyssey Two) je druhý díl série Vesmírná odysea A. C. Clarka, vydaný roku 1982. Oproti předešlému dílu má Druhá vesmírná odysea pár pozměněných údajů. Autor změnil například místo děje z Japetusu na Jupiter. Roku 1984 byl podle této knihy natočen i film 2010: Rok prvního kontaktu (2010: The Year We Make Contact), jenž se od knihy mírně liší.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Heywood Floyd
  • Kateřina Ruděnková
  • Dr. Chandra
  • Curnow Walter
  • Max Brajlovský
  • Žeňa
  • počítač HAL 9000

Děj[editovat | editovat zdroj]

Opuštěná loď Discovery, zanechaná Davidem Bowmanem u Jupiteru, je v dezolátním stavu a za chvíli ji hrozí úplné zničení. USA chce proto vyslat posádku k Jupiteru, ale obává se, že ji Sovětský svaz předběhne, poněvadž ten se také chystá vyslat lidi k Discovery. Nakonec spojí své síly a je vyslána americko-ruská posádka s lodí Leonov, kterou tvoří: Heywood Floyd, (jenž má už nyní 52 let), Kateřina Ruděnková, Dr. Chandra (Ind, programátor a učitel HALa), Curnow Walter, Max Brajlovský a Žeňa. Posádka měla hned několik úkolů: odhalit záhadu zmizení Davida Bowmana, podivné chování HALa a zprovoznit znovu loď. Několik dní před cílem se však dozvěděli, že Čína tajně vyslala kosmickou loď Tsien k Jupiteru - a má před nimi velký náskok. Tsien přistál na Europě načerpat palivo, vodu. Číňané však nepočítali, že na Europě je život. Záhadné stvoření zničilo Tsien, přežil jen jeden astronaut - Chang. Ten přes vysílačku ve skafandru zaslal zprávu blízkému Leonovu o tom, co se stalo, a Leonov odeslal jeho zprávu k Zemi.

Jakmile dorazili k Discovery, opravili ji, takže byla schopna letu. Chandra vymazal část HALovy paměti, aby se neopakovala chyba v označení úkolu „Přísně tajné“, jež zavinila všechny problémy. HAL byl znovu zprovozněn, nicméně k němu všichni, kromě Dr. Chandry, chovali nedůvěru. Heywoodovi, který měl zrovna hlídku, se zjevil „duch“ Davida Bowmana, jenž ho varoval, aby do určité doby zmizel z dosahu Jupiteru. Kapitánka však nemohla vydat příkaz k odletu, neboť to, že Floyd viděl přízrak, jež ho varoval není dostatečný důvod; neměla by jak to vysvětlit na Zemi. O pár dní později tisíce monolitů „vysávalo“ Jupiter. S pomocí HALa a Discovery stihli jakž takž odletět v termínu, nicméně museli obětovat HALa i Discovery. Jupiter se pak náhle proměnil ve hvězdu - „nové Slunce“ - jež pojmenovali Lucifer. Před svým zničením odvysílal HAL zprávu od mimozemšťanů: „Všechny tři měsíce patří vám, kromě Europy. Tam se přistát nepokoušejte.“

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]