Šarlota Württemberská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elena Pavlovna
ruská velkokněžna
Elena Pavlovna of Württemberg by anonymous (Hillwood museum).jpg
Manžel Michail Pavlovič Ruský
Úplné jméno Šarlota Württemberská
Narození 9. ledna 1807
Stuttgart, Württembersko
Úmrtí 2. února 1873
Stuttgart, Württembersko
Potomci Marie Michailovna Ruská
Alžběta Michailovna Ruská
Kateřina Michailovna Ruská
Alexandra Michailovna Ruská
Anna Michailovna Ruská
Dynastie Württemberkové
Otec Pavel Württemberský
Matka Šarlota Sasko-Hildburghausenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šarlota Württemberská, rozená Friederike Charlotte Marie von Württemberg, (9. ledna 1807 - 2. února 1873) byla jako velkokněžna Jelena Pavlovna Ruská manželkou velkoknížete Michaila Pavloviče Ruského, nejmladšího syna ruského cara Pavla I. a jeho manželky Marie Fjoforovny (Žofie Doroty Württemberské).

Život[editovat | editovat zdroj]

Šarlota se narodila ve Stuttgartu jako nejstarší dcera Pavla Württemberského a Šarloty Sasko-Hildburghausenské. V dětství žila s otcem a mladší sestrou Pavlínou v Paříži. Jejich dům byl ve srovnání s královskými standardy velice skromný. V Paříži přišla Šarlota pod vedení několika intelektuálů.

V roce 1822 byla zasnoubena s otcovým bratrancem Michailem. Šarlota byla prý výjimečná dívka, vysoce inteligentní a zralá na svůj věk patnácti let. Na velkoknížete zřejmě zapůsobila svou krásou a držením těla, a během recepce, konané na její počest, okouzlila všechny hosty konverzací. 17. prosince 1823 přestoupila na pravoslavnou víru a přijala jméno Jelena Pavlovna. 20. února 1824 byl pár oddán v Petrohradu a usídlil se v Michajlovském paláci. Když v roce 1828 zemřela carevna vdova Marie Fjodorovna, přešel palác Pavlovsk na Michaila, který jej s Jelenou často navštěvoval. Jejich manželství nebylo šťastnéː Michailovou jedinou vášní byla armáda a Jelenu zanedbával. Z manželství se narodilo pět dcerː

Jelena si byla blízká se svým švagrem, carem Alexandrem I. a jeho manželkou Jelizavetou. Rychle se také spřátelila s plachou Marií Alexandrovnou, manželkou cesareviče Alexandra.

Když v roce 1849 zemřel Šarlotin manžel, stala se patronkou několika dobročinných organizací a umění. Založila například Konzervatoř N. A. Rimského-Korsakova v Petrohradu a podporovala skupinu sester s pečovatelskou službou, která se stala předchůdkyní červeného kříže v Rusku. Byla také iniciátorkou a donátorkou pravoslavného chrámu svatých apoštolů Petra a PavlaKarlových Varech.

Jako patronka skladatele Antona Rubinsteina ho pověřila zkomponováním první z jeho tří operː Fomka blázna (1853), Sibiřští lovci a Pomsta.

Jelena zemřela ve Stuttgartu ve věku 66 let.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Charlotte of Württemberg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]