Šípatka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxŠípatka
alternativní popis obrázku chybí
Šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďžabníkovité (Alismataceae)
Rodšípatka (Sagittaria)
L., 1753
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šípatka (Sagittaria) je rod jednoděložných rostlin z čeledi žabníkovité (Alismataceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé, vzácně jednoleté, zpravidla vodní nebo bažinné rostliny s oddenky, někdy i s hlízami. Častá je heterofylie, listy ponořené vypadají jinak než listy nad hladinou. Listy jsou jednoduché, přisedlé nebo řapíkaté, řapík je na průřezu oblý až trojhranný, čepele jsou celistvé, často hrálovité nebo střelovité. Květy jsou uspořádány do květenství, většinou se jedná o hrozen nebo latu, vzácně okolík, jsou zpravidla jednopohlavné a jsou podepřeny listeny. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3 v jednom přeslenu, korunní jsou také 3 v 1 přeslenu, u korunních lístků převažuje bílá barva, někdy se přidává růžová či fialová skvrna. Tyčinek je 7-30. Gyneceum je apokarpní, složené z mnoha (i více než 1500) do spirály uspořádaných plodolistů. Semeník je svrchní. Plody jsou v souplodí a jedná se o nažky, které jsou kýlnaté nebo nikoliv, často jsou křídlaté.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 30 druhů, které jsou rozšířeny převážně v Severní Americe, méně v Evropě a v Asii, Střední Americe, málo Afrika, Jižní Amerika.

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

Štípatka střelolistá

V ČR je původní jen 1 druh, šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia). Roste roztroušeně v nížinách a pahorkatinách na březích vod, ve vyšších horách většinou chybí. Místy také můžeme najít také zavlečený severoamerický druh šípatka širolistá (Sagittaria latifolia). Kubát (2002) udává výskyt jako vzácný a přechodný, ve skutečnosti je mnohem hojnější a výskyt bude zřejmě i trvalejšího charakteru. Sutorý (2006) udává desítky lokalit především z Polabí, ale výskyt byl zaznamenán i na Moravě. Existuje nebezpečí, že se stane šípatka širolistá invazním druhem.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha
  • Sutorý K. (2006): Šípatka širolistá (Sagittaria latifolia) v České republice – Zprávy Čes. Bot. Společ. 41, 305-308, 2006.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]