Žabníkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxŽabníkovité
alternativní popis obrázku chybí
Žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďžabníkovité (Alismataceae)
Vent., 1799
Areál rozšíření
Rody vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žabníkovité (Alismataceae Vent.) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu žabníkotvaré (Alismatales). V poslední době, podle systému APG III je sem včleněna dříve samostatná čeleď Limnocharitaceae.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci čeledi žabníkovité jsou vytrvalé nebo výjimečně jednoleté byliny. Jsou vodní nebo bahenní, většinou oddenkaté rostliny kořenící ve dně, řidčeji vzplývající. Listy bývají nahloučeny na bázi, častá je heterofylie, kdy jinak vypadají listy ponořené a jinak listy nad hladinou. Jsou to jednodomé rostliny s jednopohlavnými nebo oboupohlavnými květy, vzácně jsou dvoudomé. Listy jsou jednoduché, přisedlé nebo řapíkaté, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celistvé, čárkovité, kopinaté, vejčité, podlouhlé nebo střelovité, žilnatina je souběžná, zpeřená nebo dlanitá. Květy jsou v květenstvích, vzácně jednotlivé, většinou v hroznech, latách nebo vrcholících, řidčeji okolících. Květy jsou pravidelné, květenství i květy jsou často podepřeny listeny. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu, zpravidla se jedná o 3 kališní lístky v 1 kruhu a 3 korunní lístky v 1 kruhu, korunní lístky mají zpravidla bílou, růžovou nebo červenou barvu. Tyčinek je 6 (výjimečně 3) v jednom kruhu, nebo 18–100 a více, někdy se tyčinky větví. Gyneceum je složeno z 3 nebo ze 6–100 či ještě mnohem více plodolistů, je apokarpní nebo výjimečně na bázi poněkud srostlé, semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý nebo nikoliv, v souplodí, jedná se o zpravidla měchýřky nebo nažky.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje 17 rodů a asi 120 druhů.[1] Je rozšířena téměř po celém světě mimo nejchladnějších oblastí.

V ČR roste a je původních pouze 5 druhů z čeledi žabníkovité (Alismataceae). Šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia) je nápadná bahenní rostlina, rozšířená hlavně v teplejších oblastech. Z rodu žabník (Alisma) rostou v ČR 3 druhy, všechno jsou to bahenní (obojživelné) rostliny. Nejběžnější je žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica), vzácnější jsou žabník kopinatý (Alisma lanceolatum) a žabník trávolistý (Alisma gramineum). Kriticky ohroženým druhem (C1) je žabníček vzplývavý (Luronium natans), který roste velmi vzácně v severních Čechách. Jednu dobu byl považován dokonce v ČR za vyhynulý, ale v posledních létech byl opět nalezen.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Šípatkovce (Echinodorus) včetně některými autory vyčleňovaného rodu Helanthium a některé šípatky (Sagittaria) patří mezi oblíbené akvarijní rostliny.

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Albidella, Alisma, Astonia, Baldellia, Burnatia, Butomopsis, Caldesia, Damasonium, Echinodorus, Helanthium, Hydrocleys, Limnocharis, Limnophyton, Luronium, Ranalisma, Sagittaria, Wiesneria.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Plant List [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  3. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]