Şehzade Yahya

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Şehzade Yahya
Narození 1585
Istanbul, Osmanská říše
Úmrtí 1649 (63-64 let)
Kotor, Černá Hora
Příčina úmrtí vražda
Vyznání Řeckokatolická církev
Dynastie Osmanská
Otec sultán Mehmed III.
Matka Helena
Příbuzní sultán Ahmed I. (bratr)
sultán Mustafa I. (bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Şehzade Yahya (15851649) byl osmanský princ. Byl synem sultána Mehmeda III. Podle jeho vlastních slov byla jeho matka řecká křesťanka a jmenovala se Helena. Bydlela v anatolském městě Manisa

Životopis (Dle jeho vlastních slov)[editovat | editovat zdroj]

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Když jeho otec, sultán Mehmed nastoupil na trůn, musel podle osmanských tradic popravit všechny své bratry. Yahyova matka věděla, že jednou takový osud čeká i jejího syna, až zemře jeho otec. Utekla s ním tedy mimo říši, nejdříve do Řecka a později do dnešního Bulharska. Byl vychováván v křesťanském klášteře, kde pak žil osm let. 

Bitva o trůn Osmanský trůn[editovat | editovat zdroj]

Nakonec oba jeho starší bratři zemřeli, ale když v roce 1603 utekl ze země, stal se sultánem Ahmed. Yahya věřil, že jako nejstarší syn Mehmeda je to právě on, kdo je pravým pokračovatelem rodu a porušoval tím práva a zákony říše. Celý zbytek života se soustředil jen na získání osmanského trůnu. Nicméně podle osmanských tradic museli princové bojovat mezi sebou a vraždit se navzájem tak dlouho, dokud nezbude jen jeden z nich. Ten, který zvítězil se stal poté právoplatným sultánem. 

Od roku 1603 Yahiya často cestoval do severní a západní Evropy, aby získal podporu při bojích o trůn (navštívil Florencii, Madrid, Řím, Krakov, Antverpy, Prahu a další velká města). Když ho podpořil Tatar Chán Šahin, byl si jist, že vyhraje. V letech 1614-17 získal podporu srbských křesťanů a západních románských katolíků. Navzájem se shodli na taktice obléhání a získání trůnu. O několik let později s pomocí ruských a ukrajinských kozáků neúspěšně vyslali 130 lodí k Istanbulu. Princ Yahiya zemřel na pobřeží Černé Hory, kde byl zajat během povstání románských katolíků.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Postava Şehzade Yahyi se vyskytuje v tureckém televizním seriálu Muhteşem Yüzyıl:Kösem, kde jej ztvárnil herec Berk Cankat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sultan Yahiya na anglické Wikipedii.