Řevnice (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řevnice
Řevnice, nádražní budova (ul.Pod Lipami).jpg
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
městoŘevnice
UlicePod Lipami
Souřadnice
Řevnice
Řevnice
Provozovatel dráhySpráva železnic
Trať171
Nadmořská výška212 m n. m.
V provozu od15. 7. 1862
Zabezpečovací zařízeníelektromechanické zabezpečovací zařízení
Dopravních kolejí4
Nástupišť (hran)2 (4)
Počet cestujícíchcca 2 tis./den
Prodej jízdenekAno
Služby ve staniciVnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechČekárna pro cestujícíÚschovna zavazadelBariérové WCVeřejné parkovištěBufet nebo rychlé občerstveníObchody a další službyPodchod
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řevnice je název železniční stanice, která se nachází v severní části města Řevnic v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji. Stanice leží na dvoukolejné elektrizované celostátní dráze č. 171 Praha – Plzeň, která je součástí 3. tranzitního železničního koridoru.

Popis stanice[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanice je vybavena staničním zabezpečovacím zařízením 2. kategorie – elektromechanické zabezpečovací zařízení. Na přilehlých mezistaničních úsecích ke stanici je instalováno traťové zabezpečovací zařízení 2. kategorie – jednosměrný hradlový poloautomatický blok.

Stanice má 4 dopravní a 2 manipulační koleje.

Na počátku února 2015 začala druhá a nejnáročnější etapa rekonstrukce přednádraží v Řevnicích.[1] Rekonstrukce byla dokončena v roce 2020, cestujícím nabídla nová parkovací místa, lavičky, cykloboxy, chodníky po obou stranách silnice, zastávku autobusu, osvětlení v celé ulici a kamerový systém. Na podzim roku 2020 bylo částečně opraveno první nástupiště.

Přeprava[editovat | editovat zdroj]

Ve stanici zastavují vlaky osobní přepravy kategorie osobní vlak (Os) na lince S7 v systému integrovaného dopravního systému PID. Tyto vlaky provozuje národní železniční dopravce České dráhy. Vlaky vyšší kvality a vyšší kategorie ve stanici od roku 1994 nezastavují, pouze projíždí.

Ve staniční budově se nachází osobní pokladna Českých drah a čekárna pro cestující. Ve stanici je úschovna zavazadel a kol. K dispozici je i automat na jízdenky PID.

Ve stanici je možno přestupu na autobusy městské hromadné dopravy a linkové autobusy.[2]

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Přístup do budovy stanice není bezbariérový. Bezbariérový přístup není ani na žádné nástupiště (dle ČSN 73 4959). Bezbariérový přístup je po rekonstrukci možný pouze do přístřešku před povětrnostními vlivy.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanice má turistickou vizitku. K dostání je na osobní pokladně ČD ve stanici.[3] Vedle staniční budovy se nachází veřejné bezplatné parkoviště a zastávka veřejné autobusové dopravy.

Ve stanici je možno zakoupení občerstvení ve stánku na západní části prvního nástupiště nebo také v restauraci, která se nachází v bezprostřední blízkosti železniční stanice.

Naproti nádraží se nachází sídlo Policie České republiky a městské policie.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vjezd před nádražní budovu v Řevnicích je uzavřen – iDOBNET. idobnet.cz [online]. [cit. 2021-01-13]. Dostupné online. 
  2. a b Železniční stanice Řevnice | České dráhy. www.cd.cz [online]. [cit. 2021-01-13]. Dostupné online. 
  3. Vlakem ČD s Turistickým deníkem do Řevnic. cs.wander-book.com [online]. [cit. 2020-09-16]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Detail stanice Řevnice – web ČD