Řehoř z Tours

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řehoř z Tours
Rodné jméno Georgius Florentius Gregorius
Narození 30. listopadu 538
Clermont-Ferrand
Úmrtí listopad 594 (ve věku 55–56 let)
Tours
Povolání hagiograf, spisovatel, historik a katolický kněz
Významná díla Historia Francorum
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řehoř nebo Gregorius z Tours, původním jménem Gregorius Florentius (30. listopadu 539 Clermont-Ferrand17. listopadu 594 Tours), byl franský biskup a historik, autor desetisvazkových dějin, známých jako Historia Francorum.

Řehoř pocházel z vážené rodiny, z níž vzešlo několik senátorů a řada biskupů. Byl vychován u svého strýce, clermontského biskupa, a vysvěcen na jáhna. Na svých cestách přišel do Tours navštívit hrob svatého Martina, a když tamní biskup zemřel, byl ustanoven jeho nástupcem. Ve sporech mezi syny krále Chlothara († 561) se vyznamenal pevností a stálostí, takže byl i postaven před soud, ale uznán nevinným. Nakonec se stal královým rádcem a zemřel jako uctívaný biskup svého města.

Ukázka z rukopisu Řehořových Historiae (7. stol.)

Jeho monumentální dějiny (Libri historiarum), známější jako Historia Francorum, začíná stvořením světa a popisuje dějiny až do roku 591. Zejména současným dějinám se Řehoř věnuje podrobně, a jeho dílo je tak jedním z nejdůležitějších pramenů pro raně středověké dějiny. Řehoř byl vzdělaný člověk a ve svých dílech cituje Vergilia, Plinia i Sallustia. Pokračovatelé jeho díla se obvykle shrnují pod jménem Fredegar. Řehoř napsal také mnoho životopisů svatých, knihy o slávě mučedníků a vyznavačů a podobně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gregor von Tours na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, sv. 21, str. 427
  • Řehoř z Tours, O boji králů a údělu spravedlivých: Kronika Franků: dějiny v deseti knihách. Praha : Argo, 2006. ISBN 80-7203-597-5.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]