Římskokatolická církev na Kubě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bazilika Panny Marie Milosrdné v Cobre

Římskokatolická církev na Kubě je největší organizovanou náboženskou skupinou v zemi. Přes určitý útlak ze strany Castrova režimu (zejména v letech 19591980) se k ní v současnosti hlásí většina kubánských věřících.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od doby španělské kolonizace v 16. století byla Kuba silně katolickou zemí. Římskokatolická církev měla silnou pozici až do roku 1959, kdy Fidel Castro převzal moc ve státě a začal uplatňovat protináboženská opatření. Zatímco v roce 1959 tvořili římští katolíci přibližně 70 % obyvatelstva a v zemi bylo asi 700 kněží, během několika následujících let opustila zemi velká část duchovenstva, zejména pak cizího původu (tři čtvrtiny kněží tvořili Španělé) a do roku 1979 poklesl počet římskokatolických věřících na polovinu. Kuba se v roce 1962 oficiálně stala ateistickým státem, přesto však nikdy nebyly přerušeny diplomatické styky s Vatikánem, navázané v roce 1935. Věřícím byl zakazován vstup do komunistické strany a v letech 19691998 bylo zakázáno slavení Vánoc.

V roce 1980 sice došlo ke zlepšení vztahů mezi Vatikánem a kubánskou vládou, avšak přesto bylo ještě v roce 1988 na Kubě jen asi 200 kněží. Roku 1986 se uskutečnilo celostátní setkání kubánských katolíků. K významnému uvolnění došlo v 90. letech 20. století poté, co 19. listopadu 1996 přijal papež Jan Pavel II. kubánského vůdce Fidela Castra a následně Jan Pavel II. uskutečnil v lednu 1998 pastorační návštěvu Kuby; papežem sloužené mše na náměstí Revoluce v Havaně se zúčastnilo asi milión Kubánců. V březnu 2012 Kubu navštívil nástupce Jana Pavla II. Benedikt XVI..

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Římskokatolická církev provozuje na Kubě několik škol, charitních domovů a nemocnic, jakož i kněžský seminář v Havaně. V současnosti se k ní hlásí asi polovina obyvatel, většina však pouze formálně, přičemž nedělních mší se účastní pouze asi 150 tisíc lidí. Patronkou Kuby je Panna Maria Milosrdná z Cobre (Vírgen de la Caridad del Cobre), jejíž soška se nachází v nejvýznamnějším kubánském poutním místě El Cobre v horách nedaleko Santiaga de Cuba.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Území Kuby je rozděleno na tři církevní provincie se třemi metropolitními arcidiecézemi a osmi sufragánními diecézemi:

Kubánským primasem je arcibiskup v Santiagu de Cuba.