Římskokatolická církev ve Spojených státech amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Římskokatolická církev je největší organizovanou náboženskou skupinou ve Spojených státech amerických, hlásí se k ní přibližně 1/4 obyvatel.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Její organizační struktura se člení na 194 diecézí sdružených ve 32 provinciích. Provincii tvoří 1 metropolitní arcidiecéze a několik podřízených (sugragánních) diecézí. Hranice diecézí a provincií se určují podle hranic okresů a států USA. Provincie jsou nadále sdruženy do patnácti církevních oblastí, 14 pro diecéze latinského ritu v USA a jednu církevní oblast (XV) zahrnující všechny diecéze katolických křesťanů východního ritu.

Mimo to zde existují eparchie a archeparchie pro katolíky východního obřadu a tzv. vojenské arcibiskupství zastřešující působení katolických duchovních v amerických ozbrojených silách. Mimo to existují další diecéze a arcidiecéze pro různá zámořská a závislá území. Diecézní a pomocní biskupové amerických diecézí tvoří Katolickou biskupskou konferenci Spojených států, biskupové Portorika Portorickou biskupskou konferenci a biskupové pacifických závislých území Pacifickou biskupskou konferenci.

Římskokatolická církev hraje obecně významnou roli v americké společnosti a provozuje rozsáhlou síť školských, sociálních a zdravotnických zařízení. Na lokální úrovni se její vliv liší jak v závislosti na její pozici v dané oblasti, tak na míře spolupráce mezi a s tamními protestantskými církvemi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Prvním katolickým knězem tmavé pleti se stal v USA P. Augustus Tolton v roce 1886.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]