Čertova stráň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Čertova stráň
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Boubínský potok na území rezervace
Boubínský potok na území rezervace
Základní informace
Vyhlášení15. dubna 1992
VyhlásilOkresní úřad Prachatice
Nadm. výška650–880 m n. m.
Rozloha47,45 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresPrachatice
UmístěníŘepešín, Včelná pod Boubínem
Souřadnice
Čertova stráň
Čertova stráň
Další informace
Kód1598
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Čertova stráň je přírodní rezervace v okrese Prachatice. Nachází se v Boubínské hornatině, v zaříznutém kaňonovitém údolí Boubínského potoka. Je součástí CHKO Šumava. Byla vyhlášena v roce 1992 a rozkládá se na ploše 20,34 ha. Předmětem ochrany jsou mozaiky přírodních bučin, jedlin a smrčin propojených smíšenými porosty vytvořených na strmých skalnatých svazích a jejich suťových polích. Les je dlouhodobě ponecháván bez hospodářského využití. Cílem ochrany je sledování přirozeného vývoje lesa.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Geologie a geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Kaňon Boubínského potoka je vyhloubený v metamorfovaných horninách šumavského moldanubika – převážně v cordierit-biotitickém migmatitu flebit-stromatitového až nebulitového typu a v jihozápadní části v sillimanit-biotitické migmatitizované pararule. Na dně kaňonu, bočních roklin a na úpatí svahů je skalní podklad překryt deluviálními a deluviálně kongeliflukčními hlinitopísčitými a hlinitokamenitými sedimenty. V nivě potoka jsou naplaveny fluviální hlinité písky a štěrkopísky.

Strmé svahy údolí Boubínského potoka jsou modelovány periglaciálním zvětráváním, které zde vytvořilo četné mrazové sruby a svahové sutě. Svahy jsou přerušeny několika roklemi bočních levostranných přítoků. Z potočního dna ve výšce 650 m až 780 m se svahy nad levým břehem zvedají až na Stréblův vrch (904 m) a Černý les (906 m) a nad pravým břehem na Čertovu stráň (862 m) a Vysokou (899 m). Pod Stréblovým vrchem hloubka kaňonu dosahuje 170 m.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 680. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]