Blanice (národní přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní památka
Blanice
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Základní informace
Vyhlášení1. července 1989
VyhlásilOkresní národní výbor Prachatice
Nadm. výška744–900 m n. m.
Rozloha292,24 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresPrachatice
UmístěníHorní Sněžná, Křišťanov, Spálenec, Zbytiny
Souřadnice
Blanice
Blanice
Další informace
Kód1267
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní památky v Česku

Národní přírodní památka Blanice byla vyhlášena v roce 1989 a rozšířena v roce 1992. Nachází se na horním toku řeky Blanice mezi osadami Blažejovice a Arnoštov v okrese Prachatice. Rozloha chráněného území je 292,24 hektarů.[3] Navazuje na něj rozsáhlé ochranné pásmo (5959 hektarů),[3] které zahrnuje téměř celou pramennou oblast řeky a přítoků.[4] Chráněné území leží v nadmořské výšce 744–900 metrů a je součástí chráněné krajinné oblasti a evropsky významné lokality Šumava a Ptačí oblasti Boletice.[3]

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Národní přírodní památka Blanice ve Spálenci

Důvodem ochrany je zde největší středoevropská populace perlorodky říční (Margaritana margaritifera)[3] i dalších druhů živočichů a rostlin, vázaných na oligotrofní podmínky. Povodí horní Blanice má (s výjimkou některých úseků) v podmínkách českých zemí mimořádně zachovalý oligotrofní a oligosaprobníxenosaprobní charakter s obrovskou samočisticí schopností. Specifický charakter území má původ v částečném odlesnění, které vedlo ke zvýšení teploty vody a k významnému zvětšení druhové biodiverzity ve srovnání s původními lesními toky. Lze důvodně předpokládat určitou závislost výskytu perlorodky na doprovodných druzích zoobentosu. Výskyt celého společenstva je určován současně i vhodným charakterem a morfologií dna a rychlostí toku. U hlavního předmětu ochrany platí úzká vazba mezi perlorodkou říční a hostitelem jejích larev, kterým je pstruh obecný potoční. Dále musí být zachována přirozená regulace rybí obsádky vydrou říční, neboť jako funkční hostitelé se uplatňují hlavně jednoleté až dvouleté ryby, které po invazi glochidiemi perlorodky získávají imunitu. K udržení této funkce ekosystému je nutné zajistit klidové podmínky v celém chráněném území. V rámci přírodní památky je v provozu odchovna perlorodek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. a b c d Blanice [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2019-12-16]. Dostupné online. 
  4. Národní přírodní památka Blanice [online]. Jihočeský venkov [cit. 2021-02-06]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ALBRECHT, Josef, a kol. Českobudějovicko. Redakce Peter Mackovčin, Josef Albrecht. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2003. 807 s. (Chráněná území České republiky; sv. VIII. Českobudějovicko). ISBN 80-86064-65-4. S. 674. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]