Čeští elfové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“.[1] Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve.[1] Přijala od nich také označení za elfy.[2]

Skupina[editovat | editovat zdroj]

Podle Jiřího Leschtiny z Českého rozhlasu přinesl bližší informace o skupině jako první časopis Respekt.[3] Ten v říjnu 2018 poukázal na informace serveru Aktuálně.cz již z května 2017.[4][5] Koncem října 2018 pak anonymní osoba, popsaná jako „mohutný rázný muž“, která vystupovala jako jeden z „otců zakladatelů“ skupiny, pro Aktuálně.cz uvedla, že v Česku má skupina několik desítek členů, ti však kvůli bezpečnosti tají svoji totožnost. Jsou mezi nimi údajně studenti, lékaři, učitelé, hasiči, podnikatelé, kybernetiční specialisté, umělci, řemeslníci, vědci, policisté, vojáci.[1] Do řad elfů se prý zapojily i některé veřejně známé osobnosti, které chtějí později odhalit svoji totožnost.[1] Mluvčí skupiny prozradil, že do komunity patří například lidé stojící za facebookovým profilem Smějící se bestie nebo twitterovým účtem Občanská výchova.[1] Kvůli bezpečnosti a ochraně identity skupina nepřijímá každého, kdo se přihlásí, ale členem se může stát jen ten, koho sami osloví.[1] Skupina však chce motivovat například studenty, aby se do jejích aktivit zapojili.[1]

V listopadu 2018 se jako člen skupiny médiím představil publicista Bohumil Kartous.[6] Podle něj se elfové vzájemně neznají, každý ví jen o několika nejbližších spolupracovnících. Redakci iDNES.cz vysvětlil, že kdyby někdo skupinu infiltroval, ta „odřízne větev, ale nebude zničena“.[6] Anonymitu členů skupina zdůvodňuje jednak tím, aby se členové dostali ke zdrojům,[6] jednak tím, aby předešli kyberšikaně nebo výhrůžkám jejich příbuzným.[3]

Vize trollů[editovat | editovat zdroj]

Skupina podle svého anonymního zástupce vychází z poznatku, že „rozdělování naší společnosti a podpora extrémů“ je záměrná, stojí za ní cizí zájmy a provádějí je různě motivovaní nepřátelé „našich hodnot“. Tyto nepřátele elfové nazývají trolly.[1] Trollové jsou údajně zákeřní, šikovní, motivovaní, někdy i nebezpeční.[1] Elfové vycházejí z tvrzení, že trollové placení a řízení Kremlem pracují na trollích farmách.[1]

Podle Kartouse jsou trollové především proruští online aktivisté, kteří pomocí různých technik, vytvářením falešných profilů, tweetovacích farem a řetězových e-mailů šíří extremistické a protisystémové dezinformace. Jejich témata se podle Kartouse opakují pořád dokola – uprchlíci, Arabové, za všechno může Evropská unie a bez ní by bylo lépe, sentimentální postoje k minulosti, výkřiky typu „všechno se rozkradlo“. Smyslem toho všeho je podle Kartouse vyvolat pocit nejistoty, nahlodávat západní vazby České republiky a pomocí masově šířených dezinformací zvrátit náš politický směr a obrátit ho od liberální demokracie k autoritářskému systému kvůli zmatenosti a neschopnosti uživatelů internetu kriticky uvažovat.[6]

Činnost skupiny[editovat | editovat zdroj]

Zmíněný zakladatel popsal, že „elfové“ ve svém volném čase, bezplatně a dobrovolně vstupují pod falešnými profily do komunit na Facebooku, kde se ve velkém šíří dezinformace, a hledají jejich původce. Mapují, jaké lži nesou řetězové e-maily a kdo za nimi stojí.[1] Nejpracovitější dobrovolníci se údajně této činnost věnují kolem šesti hodin týdně.[1] Anonymní otec zakladatel uvedl: „Působíme v tradičním veřejném i kybernetickém prostoru. Monitorujeme činnost nepřátel na internetu a získáváme informace o konkrétních osobách napadajících hodnoty, na nichž stojí Česká republika. Nepřátelské sítě nejen sledujeme, ale i aktivně podrýváme.“ Skupina ve svém prohlášení uvádí, že jejím cílem „nejsou lidé nešťastní, frustrovaní či ztracení ve složité informační společnosti. Ti jen měli smůlu, že promyšlená propaganda využila jejich pocit ukřivděnosti. Naším cílem jsou ti, kteří vědomě přispívají k narušení fungování našeho státu.“[1][4]

V první linii jsou elfové, kteří přicházejí do styku s trolly, upozorňují je, že šíří nesmysly, a píší to do komentářů, aby zazněl i jiný názor a ostatní lidé nenabyli dojmu, že dezinformacím všichni věří. Další buňkou jsou analytici vyhledávající trollí skupiny. Třetí skupinou jsou agenti, kteří se snaží pomocí skryté identity do skupin proniknout a získat informace. Čtvrtou buňku tvoří experti, programátoři a právní poradci.[6]

V prosinci 2018 Deník N informoval o tom, že skupina nasbírala na 660 hromadných řetězových e-mailů, jejichž obsah ověřovala. Hlavními tématy těchto zprávy byly útoky na migranty a neziskové organizace, média, typicky Českou televizi, a také určitou část politického spektra - častými terči byly opoziční pravicové strany, Česká pirátská strana a Česká strana sociálně demokratická.[7]

V lednu 2019 Bohumil Kartous, označený jako mluvčí skupiny, v Duelu Seznam Zpráv kritizoval návrh Václava Klause mladšího učinit trestným znepřístupnění či mazání příspěvků provozovateli sociálních sítí.[8]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Činnost skupiny bývá kritizována kvůli přímé podpoře cenzury svobodného projevu na Internetu[8][9], velmi podrobné video kritizující skupinu zveřejnil na serveru youtube Dan Vávra[10]. Není vyloučeno, že například Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám využívá analýz této skupiny[11][12], což ovšem není v rozporu s žádnými právními předpisy. Skupina má své mluvčí a cíle skupiny jsou od začátku zcela transparentně medializovány. [13]

Propojení s Britskými listy[editovat | editovat zdroj]

První zveřejněný mluvčí skupiny Bohumil Kartous je dlouholetým přispěvatelem a editorem Britských listů[14], blízký spolupracovník Jana Čulíka, [zdroj?] a je tedy spojen spíše s liberálními postoji, avšak druhý tiskový mluvčí Vít Kučík je naopak konzervativně orientovaný autor publikující zejména v Lidových novinách. Celkově se zdá, že skupina nemá žádnou politickou afilaci a je důsledně apolitická. Když začaly být uživatelské účty českých elfů na sociálních sítích napadány trolly, uvedli 24. listopadu 2018 jako jeden z doporučených náhradních kanálů facebookovou stránku „Smějící se bestie“,[15][16] kde jsou kritizováni a satirizováni konzervativní politici bez ohledu na politickou příslušnost.

Skupiny v jiných zemích[editovat | editovat zdroj]

V Litvě už údajně takových elfů působí stovky a začali se seskupovat zhruba o pět let dříve.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e f g h i j k l m n SKOUPÁ, Adéla. Čeští „elfové“ potírají dezinformace a propagandu. Jsou mezi nimi lékaři i vojáci. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2018-10-30 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
 2. MORAVEC, Václav. Čeští elfové — Fokus Václava Moravce: Doba dezinformační. Fokus Václava Moravce [online]. Česká televize, 2018-12-11 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. (česky) 
 3. a b LESCHTINA, Jiří. Jiří Leschtina: Čeští elfové táhnou proti ruským trollům. Český rozhlas Plus [online]. Český rozhlas, 2018-11-09 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
 4. a b KUNDRA, Ondřej. Čeští elfové budou bojovat proti dezinformacím a ruským trollům. Týdeník Respekt [online]. 2018-10-30 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
 5. "Elfové" vedou válku s ruskými trolly. Svou identitu tají kvůli kyberšikaně i výhrůžkám. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2017-05-22 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. (česky) 
 6. a b c d e JANOUŠEK, Artur. Elfové proti trollům. Skupina Čechů se snaží potírat ničivý obsah internetu. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2018-11-21 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
 7. TVRDOŇ, Jan. Čeští elfové zachytili stovky dezinformačních e-mailů. Podívali jsme se do jejich databáze. Deník N [online]. 2018-12-15 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. (česky) 
 8. a b BIDRMANOVÁ, Markéta. „Diletantství, právně nemožné,” mluvčí elfů cupuje snahu Klause mladšího trestat Facebook za mazání příspěvků. Seznam Zprávy [online]. Seznam.cz, 2019-01-28 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
 9. ZAJÍČKOVÁ, Klára. Čeští elfové si nechtějí hrát na nesystémovou zpravodajskou službu, říká mluvčí skupiny Bohumil Kartous [online]. Stisk, 2018-11-15 [cit. 2019-02-18]. Dostupné online. 
 10. https://www.youtube.com/watch?v=OQ1eBSZvFSo
 11. MV, CTHH. @CTHH_MV [online]. 2019T1:25 [cit. 2019-02-18]. Dostupné online. (česky) 
 12. KUNDRA, Ondřej. Čeští elfové budou bojovat proti dezinformacím a ruským trollům. Týdeník Respekt [online]. [cit. 2019-02-18]. Dostupné online. 
 13. Čeští elfové [online]. [cit. 2020-03-23]. Dostupné online. (česky) 
 14. KARTOUS, Bohumil. Bohumil Kartous | autor [online]. Britské listy [cit. 2019-03-16]. Kapitola Profil. Dostupné online. 
 15. Čeští elfové. V posledních dnech se tato stránka, další elfí komunikační kanály a naši mluvčí, kteří se veřejně k elfům přihlásili, dostali pod urputný útok trollů, kteří se jim pokoušení nahlašováním zablokovat profily na sociálních sítích.. Facebook.com [online]. 2018-11-24 [cit. 2019-03-16]. Dostupné online. 
 16. Smějící se bestie [online]. Facebook.com [cit. 2019-03-16]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • KASÍK, Pavel. Anonymové proti propagandě: ruským trolům se postavili čeští „elfové“. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2018-10-30. Dostupné online. 
 • ČULÍK, Jan. Rozhovor Britských listů 203. Co dělají Čeští elfové?. Britské listy [video online]. 2019-01-25. Dostupné online.