Fact-checking

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fact-checking je prověření faktického tvrzení s cílem určit jeho pravdivost a správnost. To může být provedeno buď před (ante hoc fact-checking) nebo po (post hoc fact-checking) zformulování daného tvrzení.

V zahraničí se výraz Fact-checking používá jako název pro specifický směr žurnalistiky, která je zaměřená šíření pravdivých fakt. Nejde přitom jen o ověřování tvrzení, ale i o tvorbu analýz, které mohou být podkladem pro další Fact-checking. V České republice je pojem Fact-checking spojen zejména s ověřováním pravdy.[1] Známým českým fact-checkingovým serverem je Demagog.cz, ověřující pravdivost tvrzení politiků.[2]

Fact-checking nabývá na významu zejména ve spojení s růstem přítomnosti fake-news, dezinformací, propagandy a manipulací v mediálním prostoru.

Uživatelský fact-checking[editovat | editovat zdroj]

Každý uživatel internetu má možnost provádět základní Fact-checking svépomocí. Primárně se doporučuje zaměřit na informační zdroje, ze kterých jsou prezentovaná fakta čerpána, např. jsou-li senzační zprávy publikovány i na zavedených serverech. Dalšími metodami, uživatelského fact-checkingu je například vyhledávání pomocí obrázku s cílem najít vizuálně podobné obrázky a odhalit tak fotomontáž, popřípadě pokročilejší metody jako zkoumání metadat souborů.[3] Pokročilejší metodou může být i využití webového monitoringu extrémistů na sociálních sítích s názvem Blbec.online. S jeho pomocí lze zjistit dezinformační statut jednotlivých facebookových stránek a také vysledovat časovou osu sdílení dezinformací stránkami na facebooku.[4]

Specificky lze při fact-checkingu přistupovat k hoaxům, resp. řetězovým e-mailům, které se často opakují a existuje více jejich databází.[5] Nejznámějším českým webem zaměřeným na tuto tématiku je server Hoax.cz. Aktivně se vyvracením nepravdivých zpráv také věnuje skupina Čeští elfové.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fact-checking na anglické Wikipedii.

  1. SORTOF. Marie Heřmanová: Fact-checking nás nespasí - Deník Referendum. denikreferendum.cz [online]. [cit. 2018-11-27]. Dostupné online. (česky) 
  2. DEMAGOG.CZ. O nás. Demagog.cz. Dostupné online [cit. 2018-11-27]. (česky) 
  3. Fact-checking: pět kroků, jak ověřit fotografii na internetu - Houpací Osel. Houpací Osel. 2017-03-25. Dostupné online [cit. 2018-11-27]. (česky) 
  4. Blblec.online - Monitoring extrémistov na sociálnych sieťach. blbec.online [online]. [cit. 2019-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-01-05. 
  5. NUTIL, Petr. Jak si ověřit informace na internetu?. Manipulátoři [online]. 2019-03-06 [cit. 2019-03-06]. Dostupné online. (česky) 
  6. Čeští elfové spustili web. Budou přes něj bojovat proti dezinformacím a lživým řetězovým e-mailům. iROZHLAS [online]. [cit. 2019-08-09]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]