Přeskočit na obsah

Teorie velkého třesku: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m - neex. šablona
Megawir (diskuse | příspěvky)
m infobox - doplněna serialzone
Řádek 46: Řádek 46:
| tv_com = 58056
| tv_com = 58056
| csfd = 234260
| csfd = 234260
|serialzone = teorie-velkeho-tresku}}
}}
'''''Teorie Velkého třesku''''' ({{Vjazyce|en}} {{Cizojazyčně|en|'''''The Big Bang Theory'''''}}) je [[Spojené státy americké|americká]] [[situační komedie]] ze světa mladých [[fyzika|fyziků]]. Dělá si legraci z jejich osobního života, stejně tak z [[nerd]]ovské [[Subkultura|subkultury]] současné americké mládeže, a staví je do opozice k obyčejným lidem, kteří jsou vykreslováni jako hloupí, leč šťastní a sociálně naplnění jedinci.
'''''Teorie Velkého třesku''''' ({{Vjazyce|en}} {{Cizojazyčně|en|'''''The Big Bang Theory'''''}}) je [[Spojené státy americké|americká]] [[situační komedie]] ze světa mladých [[fyzika|fyziků]]. Dělá si legraci z jejich osobního života, stejně tak z [[nerd]]ovské [[Subkultura|subkultury]] současné americké mládeže, a staví je do opozice k obyčejným lidem, kteří jsou vykreslováni jako hloupí, leč šťastní a sociálně naplnění jedinci.



Verze z 5. 1. 2014, 12:39

Šablona:Infobox televizní pořad Teorie Velkého třesku (anglicky The Big Bang Theory) je americká situační komedie ze světa mladých fyziků. Dělá si legraci z jejich osobního života, stejně tak z nerdovské subkultury současné americké mládeže, a staví je do opozice k obyčejným lidem, kteří jsou vykreslováni jako hloupí, leč šťastní a sociálně naplnění jedinci.

Seriál tvoří a produkují Chuck Lorre a Bill Prady, pilotní díl režíroval James Burrows.[1] Měl premiéru 24. srpna 2007 na CBS, vysílá se také v Kanadě na stanici CTV, Indii na Zee Cafe, v Latinské Americe na Warner Channel, ve Velké Británii na Channel 4, v Austrálii na Nine Network a v České republice se vysílá na programu Prima Cool od 7. dubna 2009. Zatím poslední, pátá řada byla v ČR vysílána od 18. června 2012 premiérově na Prima Cool.[2]

Produkce pořadu byla přerušena 6. listopadu 2007 v důsledku stávky scenáristů.[3] 17. března 2008 se natáčení obnovilo a dokončila se první série. Druhá série odstartovala 22. září 2008 epizodou „The Bad Fish Paradigm“. V září také vyšla první série seriálu na DVD. Dne 21. září 2009 se začala vysílat třetí sezóna, která byla dokončena posledním dílem s názvem „The Lunar Excitation“, který se na obrazovkách objevil 24. května 2010. Od 23. září 2010 se natáčela čtvrtá série, která byla zakončena epizodou "The Roommate Transmogrification". 22. září 2011 se na obrazovkách objevila první epizoda páté série a 10. května 2012 byla odvysílána poslední epizoda páté sezóny s názvem "The Countdown Reflection". Nyní následuje krátká pauza, než se 27. září 2012 seriál opět vrátí na obrazovky stanice CBS.

Produkce

Podoba pilotního dílu seriálu, se kterým bylo počítáno na televizní sezónu 2006-2007, byla lehce odlišná od současné podoby. Jediné postavy, které zůstaly z úvodního dílu v kompletním seriálu byly Leonard a Sheldon (ztvárněni Johnnym Galeckim a Jimem Parsonsem, postavy byly pojmenovány po Sheldonu Leonardovi).[4] V seriálu se také měly objevit postavy dvou žen. První z nich měla být Katie, tj. "holka vychována ulicí, drsná, ale s citlivou duší", kterou po rozchodu s přítelem poznali hlavní hrdinové a ti ji nabídli spolubydlení v bytě hrdinů (původně Amanda Walsh), v druhém pilotním díle byla tato postava obměněna za Penny (Kaley Cuoco).[5][6]Druhou ženskou postavou měla být Gilda (Iris Bahr), tj. vědkyně, kolegyně a přítelkyně hlavních hrdinů, která se cítí ohrožena přítomností Katie. Pilotní díl používal jako titulní znělku "She Blinded Me with Science" od Thomase Dolbyho.

Seriál nebyl vybrán do vysílání, ale televizní společnost nabídla tvůrcům možnost přepracovat námět seriálu a vytvořit druhý pilotní díl. Zajistili další postavy a přepracovali seriál do konečné podoby. Druhý pilotní díl nebyl nikdy odvysílán, ale objevuje se na internetu. V rámci přípravy seriálu Chuck Lorre prohlásil "Na pilotu Big Bangu jsme dělali asi dva a půl roku a úplně propadl... ale dvě věci fungovaly perfektně a to Johnny a Jim. Přepsali jsme další věci a byli jsme oslepeni Kaley, Simonem a Kunalem." Bylo oznámeno, že původní pilotní díl možná vyjde jako bonus na DVD k seriálu. Lorre prohlásil: "Wow, to bych chtěl vidět, vidět svoje chyby... uvidíme."[7]

První a druhý pilotní díl seriálu The Big Bang Theory byly režírovány Jamesem Burrowsem, ten však další díly nerežíroval. Přepracovaný druhý pilotní díl vedl 14. května 2007 k objednávce 13 epizod pro společnost CBS.[8] Před vysíláním pilotního dílu na CBS byla epizoda uvolněna zdarma na iTunes. Seriál se začal v USA vysílat 24. září 2007 a 19. října téhož roku byl rozšířen na celkových 22 dílů první sezóny.[9] Nicméně, produkce seriálu byla 6. listopadu zastavena z důvodu stávky scénáristů v roce 2007. O téměř 3 měsíce později, 4. února 2008 byl seriál přechodně nahrazen krátkým sitcomem Welcome to the Captain (česky Vítejte u kapitána), seriál byl obnoven 17. března 2008 v lepším vysílacím čase a nakonec bylo v první sezóně odvysíláno pouze 17 dílů.[10][11] Po skončení stávky byla společností CBS zakoupena druhá série, která byla odvysílána mezi lety 2008 a 2009, vysílána byla ve stejném vysílacím čase a premiérový díl byl odvysílán 22. září 2008.[12] S lepšícím se hodnocením byl seriál prodloužen o další dvě sezóny až do roku 2011.[13][14] V roce 2011 byl seriál prodloužen o další tři sezóny.[15] Seriál je natáčen před živým publikem[16] a produkován je pod hlavičkou společností Warner Bros. Television a Chuck Lorre Productions.[17]

Profesor fyziky a astronomie Kalifornské univerzity v Los Angeles David Saltzberg kontroluje scénáře a upravuj dialogy, matematické vzorce a diagramy používané v seriálu.[18] Podle výkonného producenta/spolutvůrce Billa Pradyho, "Pracujeme na tom, aby Sheldon řešil opravdové problémy, které probíhaly celou první sezónu a jejich aktuální průběh byl zobrazen na tabulích ... tězce jsme pracovali na tom, aby byly všechny vědecké věci v pořádku."[19]

Někteří z herců v Teorii velkého třesku spolu pracovali na televizním seriálu Roseanne a to včetně Johnnyho Galeckiho, Sary Gilbertové a Laurie Metcalfové (hraje Sheldonovu matku Mary Cooperovou). Mimoto byl Chuck Lorre scénáristou tohoto seriálu.

Děj

Šablona:Spoiler Leonard, který se zabývá experimentální fyzikou, a geniální teoretický fyzik Sheldon s IQ přes 180 spolu žijí v jednom bytě. Zajímají se o kvantovou mechaniku, teorii superstrun, sci-fi a fantasy. Jejich život se skládá z výpočtů nových vlastností elementárních částic a hraní her jako například Halo s dalšími dvěma vědci, Howardem (chlípným konstruktérem) a Rajeshem (plachým Indem) zabývajícím se astrofyzikou.

Hned v prvním díle do jejich života vtrhne Penny, přitažlivá blondýnka, která přestože neví nic o Schrödingerově kočce, ani neumí klingonsky, Leonarda zaujme především tím, že je žena. Leonardova náklonnost k ní diváky provází nejen celou první sérií a je jednou z hlavních studnic situačního humoru.

Šablona:Endspoiler

Obsazení

Hlavní představitelé seriálu; zleva: Johnny Galecki, Jim Parsons, Kaley Cuoco a Simon Helberg.

Hlavní hrdinové

Postava Herec Dabér
Leonard Hofstadter Johnny Galecki Aleš Háma
Sheldon Cooper Jim Parsons Jakub Wehrenberg
Penny Kaley Cuoco Jitka Moučková
Howard Joel Wolowitz Simon Helberg Matěj Hádek
Rajesh Ramajan Koothrappali Kunal Nayyar Petr Burian
Bernadette Marien Rostenkowski Melissa Rauch Terezie Taberyová (od 3. série)
Amy Farrah Fowler Mayim Bialik Nikola Votočková (od 3. série)

Vedlejší postavy

Postava Herec Dabér
Leslie Winkle Sara Gilbert Lucie Juřičková
Dr. Eric Gablehauser Mark Harelik Otakar Brousek mladší
Barry Kripke John Ross Bowie Martin Sobotka
Stuart Kevin Sussman Pavel Vondrák
Zack Johnson Brian Thomas Smith

Známé osobnosti

V seriálu se také objevilo v menších rolích několik známějších osob, které sehrály samy sebe (cameo). Jako první to byl Charlie Sheen ve 4. epizodě druhé série (Griffinova ekvivalence), v 17. epizodě téže série se objevili Summer Glau, George F. Smoot. Stan Lee si zahrál v 16. epizodě (Kauza Excelsior) 3. série. Steve Wozniak si zahrál v 2. epizodě čtvrté série (Obohacení koštálovou zeleninou). V 15. epizodě (Následky hypotetické katastrofy) a 24. epizodě (Reflexe odpočtu) páté série se objevil astronaut Michael Massimino. V 21. epizodě páté série (Hawkingova excitace) si zahrál Stephen Hawking. Od 3. série se také v mnoha dílech objevuje americký herec Wil Wheaton, jakožto úhlavní nepřítel a později přítel Sheldona Coopera. V 17. epizodě 4. série (Archimedův princip) a 7. epizodě 6. série (Párové dilema) si zahrál i LeVar Burton.

Epizody

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam epizod seriálu Teorie velkého třesku.

Zdroje

  1. The Big Bang Theory at The Futon Critic [online]. Dostupné online. 
  2. http://the-big-bang-theory.com/story/116/Big+Bang+explodes+onto+Canadian+TV/
  3. Production Stops on at least 6 Sitcoms [online]. [cit. 2007-11-06]. Dostupné online. 
  4. Chuck Lorre. CLP – Vanity Card #187 [online]. Chuck Lorre Productions, October 15, 2007 [cit. 2012-06-07]. Dostupné online. 
  5. Breaking News – Development Update: May 22–26 (Weekly Round-Up) [online]. TheFutonCritic.com [cit. 2009-05-02]. Dostupné online. 
  6. 'Big Bang Theory': 'We didn't anticipate how protective the audience would feel about our guys' [online]. May 8, 2009 [cit. 2010-01-15]. Dostupné online. 
  7. CCI: "The Big Bang Theory" [online]. Comic Book Resources, July 31, 2008 [cit. 2010-01-15]. Dostupné online. 
  8. CBS PICKS UP 'BANG,' 'POWER' PLUS FOUR DRAMAS. www.thefutoncritic.com. The Futon Critic, May 14, 2007. Dostupné online. 
  9. CBS: Breaking News – Cbs Gives Freshman Comedy "The Big Bang Theory" And Drama "The Unit" Full Season Orders, tisková zpráva, [cit. December 13, 2008], Dostupné on-line.
  10. CBS Sets Series Return Dates [online]. [cit. 2008-02-13]. Dostupné online. 
  11. Production Stops on at least 6 Sitcoms [online]. [cit. 2007-11-06]. Dostupné online. 
  12. CBS Picks Up 11 Series [online]. The Futon Critic, February 15, 2008 [cit. 2008-02-15]. Dostupné online. 
  13. Big Bang Theory: Deal Is Done for Two More Seasons! [online]. [cit. 2009-11-03]. Dostupné online. 
  14. ANDREEVA, Nellie. CBS renews 'Men,' 'Big Bang' [online]. Hollywoodreporter.com, March 18, 2009 [cit. 2011-09-01]. Dostupné online. 
  15. CRIDER, Michael. 'The Big Bang Theory' Gets 3 More Seasons; 'Raising Hope' Renewed [online]. January 13, 2011 [cit. 2011-06-07]. Dostupné online. 
  16. The Big Bang Theory Tickets [online]. [cit. 2012-01-06]. Dostupné online. 
  17. Pierce, Scott D. Yes, it's a 'Big Bang.' [online]. Deseret Morning News, September 22, 2007 [cit. 2008-12-13]. Dostupné online. 
  18. Chybná citace: Chyba v tagu <ref>; citaci označené usatoday2007 není určen žádný text
  19. Chybná citace: Chyba v tagu <ref>; citaci označené deseretnews2 není určen žádný text

Externí odkazy

CHYBA: {{Wikicitáty}} — Nespecifikovaný typ odkazu. Použijte některý z parametrů „dílo“, „kategorie“, „osoba“, „téma“. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Teorie velkého třesku na Wikimedia Commons