Wanda Jacksonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wanda Jackson cca. 1956

Wanda Jacksonová, celým jménem Wanda Lavonne Jackson (* 20. října 1938) je americká rockabilly a country zpěvačka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se sice v Oklahomě, ale od 4 let vyrůstala v Kalifornii. Jako dítě se učila hrát na kytaru a klavír. Jako patnáctiletá vyhrála soutěž talentů a směla denně čtvrt hodiny vystupovat na místní radiostanici. Zde ji slyšel country zpěvák Hank Thompson a povzbudil ji k dalšímu vystupování. Ona však trvala na tom že nejřív dokončí střední školu. V roce 1955 vyrazila na turné, kromě jiných s Elvisem Presleym. V roce 1961 se vdala a měla dvě děti. Její manžel Wendell Goodman se vzdal práce u IBM a stal se jejím manažerem.

Byla první ženou která zpívala "divokou hudbu" jako její mužští kolegové a její písně zpívala drsným hlasem. Pro dříve stydlivou Ameriku byla příliš divoká a jejích největších úspěchů dosáhla v zahraničí. Pro její zahraniční fanoušky zpívala též německy, nizozemsky, japonsky, v roce 1959 byla píseň Fujiyama Mama měsíc na špici japonské hitparády - a to přestože v písni byly málo citlivé narážky na svržení atomové bomby:„I've been to Nagasaki, Hiroshima too / The things I did to them baby, I can do to you“. Její dodnes nejznámější rock and rollový titul Let's Have A Party přišel v roce 1960. Jejími dalšími hity byly písně: Silver Threads And Golden Needles, Stupid Cupid, stejně jako dva jí samotnou složené tituly Right Or Wrong a Mean Mean Mean. V roce 1987 natočila v tehdejším Československu společné album Let'have a party in the Prague se zpěvákem Karlem Zichem.

Hrála občas kromě country hudby a rock and rollu také hudbu žánru gospel. Její kariéra zahrnuje více jak 50 alb a při věku více než 70 let objíždí na turné a dostává se jí mnohých poct, kromě jiných přijetí do Oklahoma Country Music Hall Of Fame, Rockabilly Hall Of Fame a International Gospel Music Hall Of Fame.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Wanda Jackson ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wanda Jackson na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]