Venezuelská vlajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Současná státní vlajka Venezuely (8 hvězd, od roku 2006)
Současná národní vlajka Venezuely (8 hvězd, od roku 2006)

Vlajka Venezuely má tři vodorovné pruhy stejné šířky v barvách žluté, modré a červené a je odvozena z vlajky Simóna Bolívara a z barev konfederace Velké Kolumbie, ke které Venezuela v letech 1819-1830 spolu s Kolumbií a Ekvádorem patřila. Ve středu modrého pruhu je do oblouku seřazených osm bílých pěticípých hvězd, připomínajících osm provincií (osmá hvězda, symbolizující provincii Guayana byla přidaná 7. března 2006). Hvězdy jsou na vlajce (v měnícím se seskupení) od roku 1817. V horním rohu státní vlajky je na žlutém pruhu venezuelský státní znak z roku 1930, naposledy upravený roku 2006 (název státu). Jeho štít je dělený obloukem na dvě části, ze kterých horní je půlená. V prvním červeném poli, je žlutý klas pšenice, v druhém, žlutém, jsou tři zkřížené venezuelské vlajky a šavle, v dolním, modrém, je na zelené trávě bílý kůň. Štít obepínají dvě ratolesti, vavřínová a palmová, které dole spojuje stuha v národních barvách s texty 19 DE ABRIL DE 1810 INDEPENDENCIA, 20 DE FEBRERO DE 1859 FEDERACION, REPUBLICA BOLIVARIANA DE VENEZUELA. Nad štítem jsou dva rohy hojnosti.

Vlajka pochází z roku 1806, kdy ji vztyčil vůdce osvobozeneckého hnutí Francisco de Miranda, roku 1811 sa stala vlajkou venezuelské konfederace, v roce 18191830 vlajkou Velké Kolumbie, roku 1830 samostatné Venezuely. Oficiálně byla potvrzena roku 1854.

Žlutá barva znamená nové příležitosti a možnosti pro Ameriku po osvobození. Červená Španělsko, modrá vody Atlantského oceánu mezi oběma zeměmi.


Galerie[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vlajka Venezuely na slovenské Wikipedii.