Treťjakovská galerie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Treťjakovská galerie
Treťajkovská galerie v noci
Treťajkovská galerie v noci
Údaje o muzeu
StátRuskoRusko Rusko
Pojmenováno poPavel Treťjakov
Založeno1856
Kód památky7710375000
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Treťjakovská galerie nebo též Treťjakovská státní galerie v Moskvě je nejvýznamnější galerií ruského výtvarného umění na světě.

Historie galerie

Portrét Pavla Michajloviče Treťjakova od Ilji Jefimoviče Repina

Historie Treťjakovské státní galerie (rusky Государственная Третьяковская Галерея, ГТГ) se datuje od roku 1856, kdy moskevský obchodník Pavel Michajlovič Treťjakov (1832-98) získal díla tehdejších ruských umělců s úmyslem vytvořit sbírku, která by v budoucnu mohla vyrůst v muzeum národního umění. Roku 1892 představil Pavel Treťjakov svou již v tehdejší době známou sbírku ruské veřejnosti. Jeho mladší bratr Sergej Michajlovič Treťjakov zanechal před svou smrtí v roce 1892 závěť, kterou věnoval městu Moskvě svoji sbírku ruského umění, která je také součástí galerie.

Fasáda budovy galerie byla navržena malířem Viktorem Vasněcovem, který se uchýlil k ruskému pohádkovému stylu. Galerie samotná byla vybudována v letech 1902 až 1904 na jih od moskevského Kremlu. Během 20. století se galerie rozrostla do okolních budov, mimo jiné i do kostela sv. Mikuláše v Tolmači pocházejícího ze 17. století.

Současná sbírka

Černý čtverec od Kazimira Maleviče

Sbírka galerie zahrnuje více než 130 000 exponátů, od Panny Marie Vladimirské a Trojice od Andreje Rubleva až po monumentální Kompozici VII od Vasilije Kandinského a Černý čtverec Kazimira Maleviče. Roku 1977 měla galerie v držení značnou část sbírky Georgia Kostakise.

Galerie moderního umění

Moderní budovy Treťjakovské galerie

Roku 1985 byla galerie administrativně spojena s galerií současného umění umístěné ve velké moderní budově rozkládající se podél Zahradního okruhu, přímo na jih od Krymského mostu. V této části muzea se nachází sbírka soch vytvořených ve stylu socialistického realismu, mimo jiné se zde nachází ikonická socha Železného Felixe od Jevgena Vučetiče, který byl odstraněn roku 1991 z Lubljanského náměstí, dále socha "Kuj!" zobrazující nahého dělníka překovávajícího meč v radlici, také zvaného "Mladé Rusko". Poblíž se nachází socha Petra Velikého od Zuraba Tsereteliho, se svými 86 metry jedna z nejvyšších soch na světě.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tretyakov Gallery na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy