Star Trek: Vzpoura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Star Trek: Vzpoura
Původní název Star Trek: Insurrection
Země USA
Jazyk angličtina
Délka 103 min
Žánr sci-fi
Námět Rick Berman
Michael Piller
Scénář Michael Piller
Režie Jonathan Frakes
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role viz obsazení
Produkce Rick Berman
Hudba Jerry Goldsmith
Kamera Matthew F. Leonetti
Střih Peter E. Berger
Výroba a distribuce
Premiéra 11. prosince 1998
Distribuce Paramount Pictures
Rozpočet 58 milionů $
Tržby 113 milionů $
Filmy ze světa Star Treku
Star Trek: První kontakt Star Trek: Nemesis
Star Trek: Vzpoura na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb

Star Trek: Vzpoura (v anglickém originále Star Trek: Insurrection) je americký sci-fi film studia Paramount Pictures a režiséra Jonathana Frakese, v pořadí devátý celovečerní snímek na motivy světa Star Treku. Jeho premiéra proběhla v roce 1998, celkové tržby dosáhly 113 milionů dolarů. Příběh pojednává o obyvatelích planety Ba'ku v záhadné oblasti Vřesoviště, které tajně sleduje Spojená federace planet společně s rasou Son'a. Posádka hvězdné lodi USS Enterprise-E pod velením kapitána Jean-Luca Picarda zjistí, že mají v plánu utajeně přesunout všechen lid z Ba'ku, neboť Son'a mají zájem o tuto planetu s neobyčejně léčivými účinky a jsou svého cíle ochotni dosáhnout i násilím proti Federaci. Po vyřešení problému s androidem Datem, členem posádky Enterprise, který tyto záměry objevil a následně byl poškozen Son'a, se část posádky s kapitánem Picardem snaží na povrchu planety skrýt Ba'ku do jeskyní, zatímco komandér Riker se snaží uniknout s Enterprise z Vřesoviště, aby mohl zveřejnit, co se v tomto zapadlém koutu Galaxie děje.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu se odehrává v roce 2375. Během tajného pozorování mírumilovné rasy Ba'ku na jejich planetě v oblasti zvané Vřesoviště se android Dat porouchá a odhalí tomuto lidu skrytou základnu Federace a rasy Son'a. Na hvězdné lodi USS Enterprise-E se mezitím koná slavnostní recepce se zástupci rasy Evora, která se právě připojila k Federaci jako protektorát. K posádce se přidal i nadporučík Worf, který zde byl nedaleko při misi ze stanice Deep Space Nine a který chtěl pozdravit své staré přátele. Admirál Matthew Dougherty, který velí operaci na Ba'ku, požádá Enterprise o pomoc se zneškodněním nebo zničením Data, jinak také druhého důstojníka Enterprise. Kapitán Jean-Luc Picard se tedy se svou lodí vydá hned do Vřesoviště, kde pomůže Data zastavit. Kvůli Doughertymu podezřelému naléhání, že pomoc Enterprise již není potřeba, se začnou Picardovi důstojníci zajímat, proč se Dat porouchal. Při výpravě na povrch planety zjistí, že Ba'ku jsou technologicky vyspělí, ale rozhodli se žít v souladu s přírodou. Díky unikátní metafázové radiaci, kterou vyzařují prstence planety, jsou v podstatě nesmrtelní. I samotný výsadek z lodi začne pociťovat omlazující a uzdravující účinky; Geordi La Forge zjistí, že se mu regenerovaly oči a již nepotřebuje implantáty, William Riker a Deanna Troi oživí svůj dlouho trvající vztah a kapitán Picard zažije romantický vztah s Anij, jednou z žen Ba'ku.

Picard se svým týmem objeví na planetě skrytou federační loď s gigantickým simulátorem obsahující celou vesnici Ba'ku; právě předchozí nalezení tohoto plavidla Datem zapříčinilo jeho poruchu, neboť na něj poté zaútočili vojáci Son'a, aby tato skutečnost nebyla vyzrazena. Poté, co seznámí admirála Doughertyho se svým objevem, dozví se Picard o společném plánu Federace a Son'a přesídlit veškerý lid Ba'ku (celkem 600 lidí) na hololoď. Důvodem je chystaný sběr radiace z prstenců pro výzkumy Federace, po jehož provedení by již planeta nebyla obyvatelná. Dougherty poté přikáže Enterprise odletět, Picard ale řekne Rikerovi, že široká veřejnost se musí dozvědět, co se tu děje. On sám se s některými svými důstojníky poté přesune na planetu, aby Ba'ku ochránil a přítomností lidé na planetě zabránil chystanému plánu.

Son'a vyšlou na planetu robotické sondy, které mají za úkol označkovat a poté transportovat Ba'ku na jejich loď, jejich velitel, ahdar Ru'afo, mezitím přesvědčí Doughertyho, aby povolil útok dvou lodí Son'a na Enterprise. Riker ale v bitvě jednu z nich zničí a druhou poškodí, díky čemuž může Enterprise vyletět z prostoru Vřesoviště, odkud se kvůli různým anomáliím nedají vysílat zprávy. Poté, co byl objeven plán Federace a Son'a, Ru'afo trvá na tom, že musí začít se sběrem radiace okamžitě, jedině tak zabrání Picardovi v zjištění, že Ba'ku a Son'a jsou jedna rasa. Son'a jsou totiž odtržená frakce od Ba'ku, před 100 lety se pokusili převzít kolonii a po neúspěchu byli donuceni opustit planetu, kde pomalu umírají, ačkoliv se neustále neúspěšně snaží zachránit si své životy různými formami omlazování. S tím souvisí jejich vzhled a také bezohledný sběr radiace, kterou chtěli Son'a také využít. Admirál Dougherty odmítne v Ru'afově plánu okamžitého sběru pokračovat, ten jej proto zabije.

Picard, Anij a řada dalších Ba'ku je při útěku transportováno značkovači na palubu lodi Son'a. Picard přesvědčí subahdara Gallatina, Ru'afova zástupce, aby mu pomohl zabránit sběru radiace. Společnými silami tajně transportují Ru'afa a jeho důstojníky na palubu hololodi, kde vytvořili simulaci můstku lodi Son'a. Ru'afo ale zjistí, co se stalo, transportuje se na kolektor a sběr radiace zahájí ručně. Picard jej následuje, podaří se mu zahájit autodestrukční sekvenci, která kolektor zcela zničí a Ru'afa zabije. Sám je zachráněn navrátivší se Enterprise. Zbývající Son'a jsou poté uvítáni zpět na planetě Ba'ku, kteří jim vše odpustí; Picard přitom zaranžuje setkání Gallatina a jeho matky. Posádka si poté chvíli užívá omlazující účinky na povrchu, brzy však musí odletět a vrátit se ke svým misím.[1]

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Patrick Stewart kapitán Jean-Luc Picard, velící důstojník
Jonathan Frakes komandér William Riker, první důstojník
Brent Spiner nadporučík Dat, operační důstojník
LeVar Burton nadporučík Geordi La Forge, šéfinženýr
Michael Dorn nadporučík Worf, důstojník pro strategické operace na Deep Space Nine
Gates McFaddenová komandér Beverly Crusherová, šéflékařka
Marina Sirtisová komandér Deanna Troi, poradkyně
F. Murray Abraham ahdar Ru'afo, velící důstojník Son'a
Donna Murphyová Anij, žena z Ba'ku
Anthony Zerbe admirál Matthew Dougherty, velící důstojník Federace na Ba'ku

V cameo roli jednoho z válečníků Son'a se objevil Tom Morello, známý jako kytarista skupin Rage Against the Machine a Audioslave. Ve filmu hráli i dva herci spjatí se seriálem Star Trek: Stanice Deep Space Nine, jejich scény ale byly vystřiženy. Max Grodénchik (ve Stanici Deep Space Nine jako Quarkův bratr Rom) se zde měl mihnout jako trillský praporčík na Enterprise, Armin Shimerman jako Quark měl být na Ba'ku zrovna na dovolené.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

V únoru 1997 oslovil producent Rick Berman scénáristu Michaela Pillera, aby společně vytvořili příběh pro chystaný devátý film z prostředí Star Treku. (Autoři předchozích dvou startrekovských filmů Ronald D. Moore a Brannon Braga byli zaměstnáni seriálem Star Trek: Stanice Deep Space Nine a filmem Mission: Impossible II.) Piller chtěl po temném Prvním kontaktu vytvořit „světlejší“ snímek, tak jak původně Star Trek zamýšlel Gene Roddenberry. Výsledkem byl první draft scénáře s názvem Star Trek: Stardust, ve kterém měl kapitán Picard najít svého spolužáka z Akademie Hvězdné flotily, který v dalekém koutě Galaxie útočí na romulanské lodě. Poté, co by jej zajal, by posádka celé lodi měla začít mládnout díky fontáně mládí v oblasti tzv. Vřesoviště. Koncept fontány mládí ale studio shledalo příliš fantastickým, Piller s Bermanem proto příběh změnili. Druhý draft pojednával o honbě na androida Data, který měl být dokonce zabit. Picard by jej ale nakonec reaktivoval, aby zabránil alianci Federace s Romulany. Takový děj ale byl zamítnut jako příliš politický. Patricku Stewartovi se ale líbila představa fontány mládí, byl také spokojený s akčními scénami Picarda v předchozím filmu. Třetí draft scénáře již obsahoval některé prvky, které zůstaly do finální verze. Konflikt s Datem měl tvořit začátek snímku, nová příběhová linie měla představit zápornou rasu Son'i, jejímiž obětmi měla být rasa dětí Ba'ku. Mělo se zde také objevit uzdravení očí Geordiho La Forge, obnovení romantického vztahu mezi Rikerem a Troi či Worfova puberta. Picard se měl v příběhu obrátit proti jiným důstojníkům Hvězdné flotily, kteří se spikli se Son'i, aby ukradli planetu Ba'ku. Čtvrtý, finální draft scénáře ovlivnil Ira Steven Behr, producent seriálu Stanice Deep Space Nine. Z Ba'ku se stali dospělí lidé, vznikla postava Anij, která má zájem o Picarda, protivníci byli přejmenováni na Son'a a byl vylíčeni více hrůzněji. Pro název filmu uvažovalo studio podtituly Prime Directive či Nemesis, nakonec byl schváleno jméno Star Trek: Insurrection.[2] Rozpočet byl stanoven na 58 milionů dolarů.[3]

Vedoucím výpravy byl Herman Zimmerman, dlouholetý designér Star Treku. Pro vyjádření spirituality Ba'ku a jejich splynutí s přírodou se nechal inspirovat v Thajsku, Japonsku, Číně a Polynésii, vytvořil tak organickou architekturu jejich vesnice. Naopak Son'a je rasa dychtící po třpytu a zachování mládí, např. můstek jejich lodě navrhl se stříbrnými i plyšovými komponenty. Zařízení, kde se odehrál finální souboj mezi Picardem a Ru'afou, bylo pro Zimmermana výzvou neboť kombinovalo skutečné dekorace s počítačovou grafikou. V celém filmu bylo použito celkem 55 setů kulis, o 18 více než v Prvním kontaktu. Hvězdné lodě již byly kompletně vytvořeny počítačově, nebyly použity žádné fyzické modely, což je primát v rámci startrekovských filmů. Pro Son'a navrhl Zimmerman tři druhy vesmírných plavidel – bitevní křižník (včetně Ru'afovy velicí lodě), průzkumnou loď a vědecké plavidlo. Naopak značkovače vyslané Son'a na planetu, které posádka Enterprise postupně zlikvidovala, byly vyrobeny i fyzicky. Poměrně unikátní masky Son'a vytvořil Michael Westmore, taktéž stálý člen produkce Star Treku. O kostýmy se postarala Sanja Milkovic Haysová, která pro Ba'ku vytvořila barevné oblečení, neboť jejich kultura je odvozená od přírody. V kontrastu s tím obdrželi Son'a kostýmy vojenského vzhledu s kovovými prvky s ohledem na jejich materialistické založení.[4] Protože Industrial Light & Magic, obvyklý dodavatel efektů pro filmy Star Treku, byla plně zaměstnána snímkem Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba, byly počítačové efekty svěřeny společnostem Blue Sky Studios a Santa Barbara Studios.

Natáčení pod dohledem režiséra Jonathana Frakese (režíroval i První kontakt) začalo 31. března 1998 ve studiích v Los Angeles. Přibližně polovina filmu, nejvíce ze všech startrekovských filmů, byla natáčena v exteriérech. Poblíž osady Lake Sherwood v Kalifornii byla podle Zimmermanova návrhu postavena celá vesnice Ba'ku s domy, obchody, komunitním centrem a mostem přes řeku. Útěk Ba'ku do hor byl natáčen v pohoří Sierra Nevada nad jezerem Lake Sabrina. Některé záběry dokonce vznikaly v nadmořské výšce 3000 metrů v místě, které bylo dostupné pouze vrtulníkem, který tak musel na „plac“ převézt kompletní štáb i herce. Natáčení bylo ukončeno 2. července 1998.[4]

Hudbu pro Vzpouru složil Jerry Goldsmith, pro něhož to byl již čtvrtý startrekovský film.[5] Využil jak úvodní Courageovy fanfáry ze 60. let, tak i své vlastní motivy (např. klingonský ze snímku Star Trek: Film), které upravil, rozvinul a doplnil novou hudbou. Například pro Ba'ku napsal pastorální téma s opakujícími se harfami, smyčcovou sekcí a sólem pro dechové nástroje.[6]

Vydání a ohlasy[editovat | editovat zdroj]

Film Star Trek: Vzpoura byl do kin uveden 11. prosince 1998, jenom o úvodním víkendu dosáhly tržby ve Spojených státech dosáhly 22 milionů dolarů. Celkem v USA utržil 70 milionů dolarů, celosvětově snímek vydělal 113 milionů dolarů.[3] Stejně jako v případě předchozích startrekovských filmů byla vydána novelizace, kterou napsala J. M. Dillard.

Ohlasy kritiky na film byly smíšené, shodovaly se však v názoru, že se jednalo jen o něco málo více, než „oslavnou epizodu z televizního seriálu“.[7]

Na DVD vyšel film poprvé v květnu 1999, tato jednodisková verze obsahovala kromě filmu také teaser a trailer,[8] speciální dvojdisková sběratelská edice doplněná řadou bonusů vyšla v červnu 2005.[9] Blu-ray verze s bonusy byla vydána v roce 2009.[10]

V Česku byl film do kin uveden 1. dubna 1999,[11] v televizi se poprvé objevil 3. listopadu 2004 na TV Nova.[12]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Star Trek: Insurrection na anglické Wikipedii.

 1. Star Trek: Insurrection [online]. Startrek.com, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. ERDMANN, Terry J.; BLOCK, Paula M.. The Secrets of Star Trek: Insurrection. [s.l.] : Pocket Books, 1998. ISBN 0671024949. (anglicky) 
 3. a b Star Trek: Insurrection [online]. Boxofficemojo.com, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. a b Star Trek: Insurrection: About The Production [online]. Filmscouts.com, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. BOND, Jeff. The Music of Star Trek. [s.l.] : Lone Eagle Publishing Company, 1999. ISBN 1580650120. S. 163. (anglicky) [Dále jen Bond.]
 6. Bond, s. 164.
 7. EDER, Bruce. Star Trek - Insurrection (1998) [online]. Rottentomatoes.com, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. CONRAD, Jeremy. Star Trek: Insurrection [online]. Ign.com, 2001-10-30, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. SCHORN, Peter. Star Trek: Insurrection Special Collector's Edition [online]. Ign.com, 2005-05-31, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. PASCALE, Anthony. Details On Star Trek TNG Movie Blu-Ray & DVD + TOS Season Two Sets + more [online]. Trekmovie.com, 2009-07-20, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Star Trek: Insurrection [online]. Imdb.com, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Star Trek: Insurrection [online]. Startrek.cz, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]