Arabela (seriál): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
značky: revertováno editace z Vizuálního editoru
Řádek 49: Řádek 49:
| strany = 200
| strany = 200
| isbn = 80-901675-3-5
| isbn = 80-901675-3-5
}}</ref> Ve třinácti dílech pojednává o rozdílech mezi skutečným a pohádkovým světem. První díl měl premiéru ve čtvrtek 25. prosince 1980.<ref>[http://www.ceskatelevize.cz/porady/10266819072-vypravej/ve-stopach-doby/1980/302-ceskoslovenskou-premieru-mel-novy-detsky-serial-arabela/ Československou premiéru měl nový dětský seriál Arabela]</ref>
}}</ref> Ve třinácti dílech pojednává o rozdílech mezi skutečným a pohádkovým světem. První díl měl premiéru ve čtvrtek 25. prosince 1980.<ref>[http://www.ceskatelevize.cz/porady/10266819072-vypravej/ve-stopach-doby/1980/302-ceskoslovenskou-premieru-mel-novy-detsky-serial-arabela/ Československou premiéru měl nový dětský seriál Arabela]</ref> Seriál vznikl na objednávku, kdy na Filmexportu Praha oslovil tandem Macourek Vorlíček producent západoněmecké televize (westdeustcher rundfunk Koln) Gert Müntefering. Oznámil jim, že jejich filmy jako Dívka na koštěti, Kdo chce zabít Jesii a Jak utopit doktora Mráčka jsou v jeho televizi velmi oblíbené a vykazují velkou sledovanost. Proto by si u nich dvou rád objednal televizní seriál, ve kterém se bude kombinovat reálný svět se světem pohádek a fantazie. Podmínkou bylo, že každý díl musí mít max. délku 30 minut a končit něčím zajímavým. Pro tvůrce to byla nová výzva, jelikož se seriálem ještě neměli zkušenosti. Dlouho rovněž nemohli přijít na jméno hlavní postavy - princezny Arabely. Až jednou Václav Vorlíček si vzpomenul, že četl Kroniku Pickwickova klubu od Charlese Dickense, objevila se tam dívka jménem Arabela. Natáčelo se skoro dva roky a co bylo zajímavé, natáčelo se na filmový pás, což nebylo zvykem, jelikož seriály se natáčely na tehdejší magnetický záznam.


V seriálu hrála řada známých českých hereček a herců – [[Vlastimil Brodský]], [[Jana Brejchová]], [[Stella Zázvorková]], [[Vladimír Menšík]], [[Jiří Sovák]], [[František Filipovský]], [[Iva Janžurová]] a mnoho dalších.
V seriálu hrála řada známých českých hereček a herců – [[Vlastimil Brodský]], [[Jana Brejchová]], [[Stella Zázvorková]], [[Vladimír Menšík]], [[Jiří Sovák]], [[František Filipovský]], [[Iva Janžurová]] a mnoho dalších.
Řádek 111: Řádek 111:
{{Obsazení herec|[[Jitka Zelenohorská]]|doktorka na psychiatrii}}
{{Obsazení herec|[[Jitka Zelenohorská]]|doktorka na psychiatrii}}
{{Obsazení herec|[[Hana Talpová]]|dospělá Mařenka}}
{{Obsazení herec|[[Hana Talpová]]|dospělá Mařenka}}
{{Obsazení konec}}
{{Obsazení konec}}Jaroslav Drbohlav spolužák Petra

* Kvůli vážným zraněním při dopravní nehodě se nemohla [[Jana Andresíková]] účastnit dokončovacích prací a tím pádem ani [[Dabing#Postsynchron|postsynchronu]] (ozvučování filmu). Proto roli čarodějnice nadabovala [[Jana Dítětová]].
Karel Augusta myslivec

Helena Růžičková Homolková

Čestmír Řanda docent Hroch

Vít Olmer doktor Frankenstein

Jan Přeučil číšník

Martin Šotola chlapeček v parku
* Kvůli vážným zraněním při dopravní nehodě se nemohla [[Jana Andresíková]] účastnit dokončovacích prací a tím pádem ani [[Dabing#Postsynchron|postsynchronu]] (ozvučování filmu). Proto roli čarodějnice nadabovala [[Jana Dítětová]]. Roli Arabely měla původně hrát Libuše Šafránková, ale jelikož v tu dobu byla vážně nemocná, role se ujala Jana Nagyová. Libuše Šafránková ji pak namluvila v potsynchronech.


== Tvůrci ==
== Tvůrci ==
Řádek 129: Řádek 141:
{{Obsazení herec|[[Adolf Hejzlar]]|triky}}
{{Obsazení herec|[[Adolf Hejzlar]]|triky}}
{{Obsazení herec|[[Milan Nejedlý]]|dekorace}}
{{Obsazení herec|[[Milan Nejedlý]]|dekorace}}
{{Obsazení konec}}
{{Obsazení konec}}Teodor Pištěk Návrhy kostýmů

Marie Hejzlarová script

Věra Pištěková, Zdena Lukášová pomocná režie

Přemysl Pražský, Věra Winkelhoferová, Gert K. Müntefering zástupci produkce


== Seznam dílů ==
== Seznam dílů ==
Řádek 149: Řádek 167:
Další osudy čaroděje Rumburaka ve světě lidí byly tématem celovečerního filmu ''[[Rumburak (film)|Rumburak]]'' z roku [[1984]], jiné postavy z původního seriálu v tomto filmu nevystupují.
Další osudy čaroděje Rumburaka ve světě lidí byly tématem celovečerního filmu ''[[Rumburak (film)|Rumburak]]'' z roku [[1984]], jiné postavy z původního seriálu v tomto filmu nevystupují.


V roce [[1993]] bylo natočeno šestadvacetidílné pokračování seriálu pod názvem ''[[Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek]]'' s již dospělými Honzíkem a Mařenkou, kteří mají zachránit svět pohádek.
V roce [[1993]] bylo natočeno šestadvacetidílné pokračování seriálu pod názvem ''[[Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek]]'' s již dospělými Honzíkem a Mařenkou, kteří mají zachránit svět pohádek. Pokračování seriálu si opět objednal západoněmecký televizní producent Gert K. Müntefering, kterému se přezdívalo velký televizní šéf. Ten se chystal do důchodu a chtěl po sobě zanechat něco velkolepého. A tak vzniklo pokračování Arabely.


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 24. 3. 2024, 01:05

Arabela
Žánrypohádka, fantasy, komedie, dobrodružný
Formátseriál
ScénářMiloš Macourek
Václav Vorlíček
RežieVáclav Vorlíček
HrajíVladimír Menšík
Stella Zázvorková
Vladimír Dlouhý
Jana Nagyová
Jiří Lábus
Dagmar Patrasová
Vlastimil Brodský
Jana Brejchová
Jiří Sovák
a další…
Skladatel znělkyLuboš Fišer
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Počet řad1
Počet dílů13 (seznam dílů)
Obvyklá délka30 minut
Produkce a štáb
KameraEmil Sirotek
HudbaLuboš Fišer
StřihMiroslav Hájek
Produkční
společnost
Československá televize
Premiérové vysílání
StaniceČeskoslovenská televize
Vysíláno19801225a25. prosince 1980 – 19810221a21. února 1981
Posloupnost
NásledujícíArabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek
SouvisejícíRumburak
Arabela na ČSFD, Kinoboxu, SZ
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arabela je dětský československý televizní seriál z roku 1980.[1] Ve třinácti dílech pojednává o rozdílech mezi skutečným a pohádkovým světem. První díl měl premiéru ve čtvrtek 25. prosince 1980.[2] Seriál vznikl na objednávku, kdy na Filmexportu Praha oslovil tandem Macourek Vorlíček producent západoněmecké televize (westdeustcher rundfunk Koln) Gert Müntefering. Oznámil jim, že jejich filmy jako Dívka na koštěti, Kdo chce zabít Jesii a Jak utopit doktora Mráčka jsou v jeho televizi velmi oblíbené a vykazují velkou sledovanost. Proto by si u nich dvou rád objednal televizní seriál, ve kterém se bude kombinovat reálný svět se světem pohádek a fantazie. Podmínkou bylo, že každý díl musí mít max. délku 30 minut a končit něčím zajímavým. Pro tvůrce to byla nová výzva, jelikož se seriálem ještě neměli zkušenosti. Dlouho rovněž nemohli přijít na jméno hlavní postavy - princezny Arabely. Až jednou Václav Vorlíček si vzpomenul, že četl Kroniku Pickwickova klubu od Charlese Dickense, objevila se tam dívka jménem Arabela. Natáčelo se skoro dva roky a co bylo zajímavé, natáčelo se na filmový pás, což nebylo zvykem, jelikož seriály se natáčely na tehdejší magnetický záznam.

V seriálu hrála řada známých českých hereček a herců – Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Stella Zázvorková, Vladimír Menšík, Jiří Sovák, František Filipovský, Iva Janžurová a mnoho dalších.

Obsah

V seriálu se setkáváme s rozděleným světem, říší lidí a říší pohádek. Pan Majer, vyprávěč pohádek v televizi, žije s rodinou celkem spokojeně. Jednou při filmování najde zvoneček, zazvoní na něj a tím se osudy jeho rodiny spojí s říší pohádek. Zde vládne král Hyacint a také jeho dvě dcery Arabela a Xénie. Zatímco Arabela je hodná a prostá, Xénie je pyšná a panovačná. Čaroděj druhé kategorie, Rumburak, chce ovládnout říši pohádek. Zmocní se kouzelných věcí na opuštěném hradě a pomocí televize vstoupí do světa lidí, kde upravuje pohádky. To má zlé následky pro pana Majera. Arabela se seznámí s Petrem Majerem a zamiluje se do něj. Xénie se ale zmocní říše pohádek, kterou modernizuje do podoby říše lidí. Rumburak usiluje o Arabelu a je ochoten zničit i říši pohádek, jen aby dosáhl svého cíle. Na závěr chystá popravu Petra na svém hradě. Jako vždy, na poslední chvíli zasáhne Fantomas, který vězně osvobodí. Petr a Arabela se vezmou a král Hyacint předá novomanželům zvoneček, který však ukradne a zahrabe pes Pajda.

Obsazení

Alena Karešová hlas vypravěčky
Vladimír Menšík pan Karel Majer
Stella Zázvorková paní Věra Majerová
Vladimír Dlouhý Petr Majer
Ondřej Kepka Honzík Majer
Ladislav Županič pan Herman
Jana Drbohlavová paní Hermanová
Veronika Týblová Mařenka Hermanová
Vlastimil Brodský král Hyacint
Jana Brejchová královna
Jiří Sovák čaroděj Theophil Vigo
Jana Nagyová princezna Arabela (mluví Libuše Šafránková)
Dagmar Patrasová princezna Xénie
Jiří Lábus Rumburak
Jana Andresíková čarodějnice Černá (mluví Jana Dítětová)*
František Filipovský čert Blekota
Stanislav Hájek Pekota
Jiří Krytinář Mekota
Václav Lohniský zloděj Fousek (mluví Jiří Bruder)
Luděk Kopřiva ředitel školy Duda
Antonín Jedlička učitel Adam
Oldřich Vízner princ Vilibald
František Peterka Fantomas
Luba Skořepová ježibaba
Josef Dvořák vodník
Otto Šimánek Dlouhý
Jiří Lír královský rádce
Oldřich Velen královský rádce
Dana Vávrová červená Karkulka
Iva Janžurová slečna Miriam Milerová
Jiří Kodet režisér Novák
Jiří Hrzán televizní asistent František Gros
Consuela Morávková televizní hlasatelka
Petr Svojtka psychiatr Jiří
Jiří Pleskot školní inspektor
Jan Kraus spolužák Petra
Ivana Andrlová spolužačka Petra
Helena Růžičková vypravěčka pohádek Homolková
Alena Procházková (herečka) expert umění
Čestmír Řanda profesor na technice Hrach
Milan Neděla generál
Milan Riehs generál
Radim Vašinka generál
Lenka Kořínková pokojská
Simona Stašová pokojská
Lenka Termerová pokojská
Josef Šebek číšník (mluví Petr Pospíchal)
Věra Kalendová žena v kuchyni
Ludmila Roubíková žena v kuchyni
Václav Sloup technik v továrně
Josef Větrovec primář na psychiatrii
Jitka Zelenohorská doktorka na psychiatrii
Hana Talpová dospělá Mařenka

Jaroslav Drbohlav spolužák Petra

Karel Augusta myslivec

Helena Růžičková Homolková

Čestmír Řanda docent Hroch

Vít Olmer doktor Frankenstein

Jan Přeučil číšník

Martin Šotola chlapeček v parku

  • Kvůli vážným zraněním při dopravní nehodě se nemohla Jana Andresíková účastnit dokončovacích prací a tím pádem ani postsynchronu (ozvučování filmu). Proto roli čarodějnice nadabovala Jana Dítětová. Roli Arabely měla původně hrát Libuše Šafránková, ale jelikož v tu dobu byla vážně nemocná, role se ujala Jana Nagyová. Libuše Šafránková ji pak namluvila v potsynchronech.

Tvůrci

Václav Vorlíček námět, scénář a režie
Miloš Macourek námět a scénář
Emil Sirotek kamera
Miroslav Hájek střih
Luboš Fišer hudba
František Fabián zvuk
Jiří Bednář dramaturgie
Jiří Rulík výprava
Jiří Hurych masky
Ludmila Ondráčková kostýmy
Vladimír Novotný triky
Adolf Hejzlar triky
Milan Nejedlý dekorace

Teodor Pištěk Návrhy kostýmů

Marie Hejzlarová script

Věra Pištěková, Zdena Lukášová pomocná režie

Přemysl Pražský, Věra Winkelhoferová, Gert K. Müntefering zástupci produkce

Seznam dílů

  1. Jak pan Majer našel zvoneček
  2. Rumburakova pomsta
  3. Petr a princezna
  4. Jezevčík Karel Majer
  5. Arabela na útěku
  6. Petrovo zmizení
  7. Pohádky jdou do sběru
  8. Jeníček a Mařenka
  9. Civilizace si žádá své
  10. Rumburakova velká šance
  11. Příliš mnoho generálů
  12. Hrdlička zasahuje
  13. Zvonečkem to začalo, zvonečkem to končí

Pokračování

Další osudy čaroděje Rumburaka ve světě lidí byly tématem celovečerního filmu Rumburak z roku 1984, jiné postavy z původního seriálu v tomto filmu nevystupují.

V roce 1993 bylo natočeno šestadvacetidílné pokračování seriálu pod názvem Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek s již dospělými Honzíkem a Mařenkou, kteří mají zachránit svět pohádek. Pokračování seriálu si opět objednal západoněmecký televizní producent Gert K. Müntefering, kterému se přezdívalo velký televizní šéf. Ten se chystal do důchodu a chtěl po sobě zanechat něco velkolepého. A tak vzniklo pokračování Arabely.

Odkazy

Reference

  1. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha: Cinema, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola Fantastický žánr na televizní obrazovce, s. 200. 
  2. Československou premiéru měl nový dětský seriál Arabela

Související články

Externí odkazy