Sladký život na moři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sladký život na moři
Původní název The Suite Life on Deck
Žánr sitcom
Námět Danny Kallis
Jim Geoghan
Hrají Cole Sprouse
Dylan Sprouse
Brenda Songová
Debby Ryanová
Phill Lewis
Doc Shaw
Skladatel znělky Gary Scott (hudba)
Steve Hampton & John Adair (slova)
Úvodní znělka „Livin' the Suite Life“
Steve Rushton (zpěv)
Země původu USAUSA USA
Jazyk angličtina
Počet řad 3
Počet dílů 73 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Vedoucí produkce Pamela Eells O'Connell
Irene Dreayer
Danny Kallis (1.-2. série)
Jim Geoghan (1.-2. série)
Kamera Videotape, Multi-camera
Obvyklá délka 23–24 minuty
Produkční
společnost
It's a Laugh Productions
Danny Kallis Productions
Bon Mot Productions
Disney Channel Original Productions
Vysílání
TV stanice Disney Channel
Formát obrazu 480i (SDTV)
720p (HDTV)
Vysíláno 26. 9. 2008 – 6. 5. 2011
Posloupnost
Předchozí Sladký život Zacka a Codyho
Oficiální webové stránky
Sladký život na moři na ČSFD IMDb TV.com

Sladký život na moři (v anglickém originále The Suite Life on Deck) je americký televizní seriál, který vysílal Disney Channel od 26. září 2008 do 6. května 2011 v USA a od 4. října 2010 do 15. prosince 2013 byl vysílán v Česku. Je to sequel/spin-off ze seriálu z dílny Disney Channel Sladký život Zacka a Codyho. Seriál sleduje život dvojčat Zacka a Codyho Martinových a hotelové dědičky London Tiptonové v novém prostředí lodě S.S. Tipton, kde navštěvují školu sedmi moří společně s Bailey Pickettovou, zatímco pan Moseby spravuje loď. Loď cestuje po celém světě se zastávkami v zemích jako je Itálie, Řecko, Indie, Švédsko, Francie a Spojené království, kde postavy zažívají různé dobrodružství a situace.[1]

Hlavní koncept seriálu byl vytvořen Dannym Kallisem a Pamelou Eellsou O'Conellovou. O'Conellová společně s Irene Dreayerovou byly výkonnými producenty; Kallise byl také výkonným producentem, ale během druhého období seriál opustil a Jim Geoghan byl výkonný producent pro první dvě série. Seriál vyráběla společnost It's a Laugh Productions a Bon Mot Productions (společnost založena a vedená O'Conellovou) ve spolupráci s Disney Channel.[2] Dylan a Cole Sprouseovi v seriálu představují dvě hlavní mužské role, zatímco Brenda Song představuje hlavní ženskou roli.[1][3] V seriálu také hraje Debby Ryanová jako vesnická holka Bailey Pickettová a Phill Lewis jako pan Moseby. Nové postavy hrají Matthew Timmons a Erin Cardillová (jako vedlejší postavy).[1][4][5] Doc Shaw se v seriál objevil jako hlavní postava během druhé série, ale ve třetí sérii odešel kvůli jeho roli v seriál od Disney XD Královská dvojčata.

Dne 25. března 2011 měl v USA film na motivy seriálu Sladký život na moři s názvem The Suite Life Movie na Disney Channel. Seriál měl 40-minutovou finálovou epizodu s názvem „Graduation on Deck (Maturita na lodi)“ vysílanou 6. května 2011 v USA, kdy seriál oficiálně skončil. Opakování však probíhá do dnešní doby a to na stanicích Disney Channel a Disney XD.

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Dne 4. února 2008, bylo oznámeno, že Disney Channel vytvořil nové moderní pokračování sitcomu od Disney Channel Sladký život Zacka & Codyho. Oznámení provedl Gary Marsh, prezident společnosti Disney Channel. On řekl, „Naše publikum nám jasně ukázalo, že po 88 epizodách, Sladkého života Zacka a Codyho zůstal jedním z jejich oblíbených situačních komedií vůbec. Tak jsme se rozhodli najít nový způsob, jak vrátit Zacka, Codyho, London a pana Mosebyho žít nový „Sladký život“ v novém prostředí - tentokrát na palubě luxusní výletní lodi.“[2] Původních tvůrců Danny Kallise byl vyzvána k práci na pokračování. Prvky z původního seriál zůstávají stejné, i když místo je zcela jiné.[2]

V prosinci 2008, bylo ohlášeno, že se seriál vrátí ve třináctidílné druhé sérii.[6] Dne 11. května 2009, Disney vydal tiskovou zprávu, že druhá série byla rozšířena o další epizody. Gary Marsh, prezident Disney Channel Worldwide řekl, „S prodloužením druhé série se stane obsazení a celá řada Sladkého života nejdelším seriál v historii Disney Channelu se 138 půlhodinovými epizodami. Jsme nadšeni za ně a za jejich brilantní produkční tým, který tento seriál umožnil.“[5]

Od roku 2011 drží řada Sladký život rekord (162 epizod) s nejdéle vysílaným seriál a s nejdéle vysílaný seriál se stejnými postavami.

O seriálu[editovat | editovat zdroj]

Seriál se odehrává na palubě lodi S.S. Tipton, toho času majetku pana Tiptona. Novým manažerem lodi se stává známý Marion Moseby (Phill Lewis). Na lodi se chystá jedinečný projekt „Škola Sedmi moří“, do kterého pan Tipton přihlásí svou přihlouplou dceru London Tiptonovou (Brenda Song). Jenže také Carey Martinová (Kim Rhodes) se rozhodne, že svá patnáctiletá dítka-dvojčata Zacka (Dylan Sprouse) a Codyho (Cole Sprouse) přihlásí do stejného projektu, z čehož pan Moseby rozhodně radost nemá. Přichází také nová postava do děje Bailey Pickettová (Debby Ryanová), která se vydává nejprve za chlapce. Později se zjistí, že Bailey je dívka, a z prvního okamžiku se do ní Cody zamiluje. Hned v prvním díle také dojde k ubytování: Zack získává soukromý pokoj, Cody ke své nelibosti získává obtloustlého spolubydlícího Woodyho Finka (Matthew Timmons). London zdrcená tím, že nezískala nadstandardní kajutu nakonec přijímá jako spolubydlící Bailey. Ve druhé sérii přibude spolubydlící i Zackovi, když přijde Marcus Little (Doc Shaw).

S.S. Tipton[editovat | editovat zdroj]

S.S. Tipton je výletní loď patřící otci London Tipton. Loď se poprvé zmínila v epizodě „Let Us Entertain You“ seriále Sladký život Zacka a Codyho. Na rozdíl od ostatních výletních lodí zahrnuje také školu - Škola Sedmi moří, což je běžné místo na lodi, jako je také horní paluba, lobby, chodby mimo učebny a pokoje studentů. Ve třetí sérii se ještě přidal Vodní sál, nově zrekonstruovaný prostor na lodi, což hned nahradilo hlavní palubu při setkávání studentů (i když se horní paluba dále normálně používá). Existují i další místa na S.S. Tipton, které byly zmíněny, ale nikdy nebyly viděny, jako jsou další paluby, golfové hřiště, kde kapitán tráví většinu času. V crossover epizodě se seriálem Kouzelníci z Waverly, v epizodě „Blízké setkání“ pan Moseby sám řekl, že loď váží přibližně 87 tisíc tun. Po událostí v epizodě „Maturita na lodi“ byla loď S.S. Tipton prodaná a později byla demontována.

Další místa[editovat | editovat zdroj]

 • Antarktida ve třetí sérii v epizodě „Zmrzlí“
 • Belgie ve třetí sérii v epizodě „Večírek“
 • Galapágy v první sérii v epizodě „Mix mořských příšer“
 • Řecko v první sérii v epizodě „Je to pro mě řecká vesnice“
 • Indie v první sérii v epizodě „Maminka a Swami“
 • Datová hranice v první sérii v epizodě „Mezinárodní datová hranice“
 • Kettlecorn, Kansas ve třetí sérii v epizodách „Tornádo: Část 1“, „Tornádo: Část 2“ a „Tornádo: Část 3“
 • Lichtenstamp - parodie Lichtenštejnska v první sérii v epizodě „Maddie na palubě“
 • Londýn v druhé sérii v epizodě „Hrátky se Sherlocky“
 • Monte Carlo v třetí sérii v epizodě „Léčba tichem“
 • Maroko v druhé sérii v epizodě „Splněná přání“
 • New York v třetí sérii v epizodě „Maturita na lodi“
 • Paříž v druhé sérii v epizodě „Rozchod v Paříži“
 • Papouščí ostrov - smyšlený ostrov v první sérii v epizodě „Papouščí ostrov“
 • Řím v první sérii v epizodě „Když jste v Římě...“
 • Jižní Amerika v druhé sérii v epizodě „Vykopeš to?“ a ve třetí sérii v epizodě „Den volna“
 • Švédsko v druhé sérii v epizodě „Švédský život“
 • Thajsko v druhé sérii v epizodě „Rodinná pouta“
 • Tokio ve třetí sérii v epizodě „Potíže v Tokiu“
 • Nepojmenovaný ostrov ve druhé sérii v epizodě „Ztraceni na moři“

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní[editovat | editovat zdroj]

Dylan Sprouse hraje Zacka Martina
Cole Sprouse hraje Codyho Martina
Brenda Songová hraje London Tiptonovou
Debby Ryanová hraje Bailey Pickettovou
Phill Lewis hraje pana Mosebyho
Doc Shaw hraje Marcuse Little
 • Zack Martin, hraje Dylan Sprouse, jedná obvykle bezhlavě a je hloupější z dvojčat. V důsledku vyčerpání všech peněz ze své i Codyho studentské karty pracuje v Juice Baru, Cody zase jako roznašeč ručníků.[7] Zack není dobrý ve škole, ale podaří se mu školu absolvovat. Jde mu dobře sport, zvláště basketbal a fotbale. Někdy se chová sobecky, ale také se upřímně stará o svého bratra, i když to nedává tak najevo. Flirtuje s většinou dívek na lodi, díky jeho šarmu a roztomilosti, i když málo kdy zůstane s holkou déle než jednu epizodu. Na začátku třetí série se mu zalíbí nová studentka jménem Maya. Poprvé s ním nikam nechtěla jít, ale nakonec nad ní vyzrál, když pro ni připravil párty, kde překvapil i své přátelé tím, že může být dobrý přítel. Maya se s ním rozejde v posledním epizodě seriálu, protože se přidá k mírovým sborům, ale zůstanou přáteli.
 • Cody Martin, hraje Cole Sprouse, je ten vzdělaný, sladký, vyzrálý, inteligentní, moudrý, pořádný a citlivý z dvojčat. Cody je výborným studentem, ale mizerným sportovcem. Je o deset minut mladší než Zack, a tak jej „musí“ poslouchat. Cody je často označován za Zacka, v tom případě je Zack velmi defenzivní, když je zaměněn za Codyho. Stejně tak Cody. Na konci první série, začíná Cody chodit s Bailey Pickettovou, ale nakonec jejich vztah skončí na konci druhé série při nedorozumění v Paříži. Nicméně, na konci třetí sérii se opět dávají dohromady se slovy, že se nikdy nepřestali navzájem milovat. V epizodě „Boty“ při šachovém turnaji s ruskou dívkou Sasha je prozrazeno, že je alergický na mnoho, mnoho věcí. A v epizodě „Vánoční koleda“ je vidět záběr z budoucnosti, že Cody a Bailey spolu zestárnou.
 • London Tiptonová, hraje Brenda Songová, je prominent ze čtyř hlavních dospívajících postav. Je dcera Wilfreda Tiptona, multi-miliardáře, který je vlastníkem Tipton řetězců hotelů, včetně bostonského Tiptonu a S.S. Tipton. London je sobecká, pitomá, nepříjemná, zkažená, naivní, pečlivá, co se týče jejího vzhledu a často s hlavou úplně mimo. Má také psa jménem Ivana. Když je šťastná, obvykle zatleská, opakovaně skáče nahoru a dolů, zatímco křičí svou hlášku: „Sláva mi!“ (v anglické verzi: „Yay me!“). Pan Moseby vyvede London z omylu, když si myslí, že je na S.S. Tipton na dovolené. London se ale musí zapsat na Školu Sedmi moří, protože její otec ji chce naučit žít v reálném světě. London nežije v žádném luxusním apartmá, ale bydlí v malé kajutě. Neochotně souhlasí s přijetím Bailey Pickettové (Debby Ryanová) jako svou novou spolubydlící, a po neúspěšných pokusech uplatit ji k odchodu, tak jako to bylo u její bývalé spolubydlící Padmy, se s ní dokonce skamarádí. V seriálu Sladký život Zacka a Codyho, kdy bydlela v bostonském Tiptonu, se zdálo, že žije ve svém vlastním světě. Na S.S. Tipton si více uvědomuje reálný svět a zažívá mnoho problémů, kterým čelí například pobyt ve vězení.
 • Bailey Pickettová, hraje Debby Ryanová, je chytrá dospívající dívka z fiktivního města Kettlecornu v Kansasu. Je velmi inteligentní, stejně jako Cody, zdánlivě perfektní holka a byla popisována jako malá venkovská dívka. Bailey sdílí pokoj s bohatou London Tiptonovou, se kterou se později skamarádí a stávají se z nich nejlepší přátelé. Bailey je studentkou školy Sedmi moří, kam společně chodí se svými novými přáteli Codym, Zackem, London a Woodym. Na loď přišla, protože jí vadila, jak je Kettlecorn malé město. V první epizodě hraje chlapce, aby se dostala na školu, protože všechny místa pro dívky byla plná. Nakonec se nastěhuje k London, když se přijde na skutečnost, že je dívka. London se jí snaží podplatit, aby loď opustila, Bailey však odmítá. Jak Zack, tak Cody k ní mají náklonnost na začátku první série, ale když se dozví Zack více o životě Bailey a jejím ex-příteli od pana Mosebyho nechá ji Codymu s tvrzením, že nosila příliš mnoho zavazadel. Cody se snaží několikrát v průběhu první sezóny přilákat Bailey, ale je neúspěšný, až do crossover epizody na konci první série, kdy s ní začne chodit, díky lístkům na Hannah Montanu. Jejich vztah nakonec skončí v poslední epizodě druhé série, kvůli nedorozumění v Paříži. Nicméně, na konci třetí série se k sobě vrací, poté co si oba přiznali, že se stále milují. A v epizodě „Vánoční koleda“ je vidět záběr z budoucnosti, že Cody a Bailey spolu zestárnou.
 • Marion Moseby, hraje Phill Lewis, je nervózní a vážný bývalý manažer hotelu Tipton ve Sladkém životě Zacka a Codyho, nyní je strážcem a manažerem S.S. Tipton. Mluví se širokou slovní zásobu v uhlazeném lidovém jazyce, a je často na nervy ze Zacka a Codyho. Bere London Tipton jako svou nevlastní dceru. Jeho opakovaný slogan: „Hodně štěstí“ se stal jeho značkou. Miluje špatné vtipy. I když se chová jako když se nestará o chlapce, on vlastně chová velkou lásku k nim a v poslední epizodě jim řekne, že mu budou chybět. Neustále probíhá od přídě k zádi, aby udržel Martinovic dvojčata a London daleko od problémů. Je jakým si Londoniným náhradním otcem, kvůli nepřítomnosti Wilfreda Tiptona u výchovy jeho dcery. Stará se o ni velmi hluboce. Moseby, London údajně s přihlášením na školu Sedmi moří napálil, protože aby ji dostal na loď, řekl ji, že jede na dovolenou. Pan Moseby má „velký zájem“ o slečnu Tutwielerovou, a až v závěrečné epizodě se ji rozhodne požádat o roku.
 • Marcus Little, hraje Doc Shaw (série 2-3), je bývalá pěvecká senzace Lil' Little, která přijde na palubu S.S. Tipton. Poté, co se mu díky puberty změnil jeho hlas, ztratil svou slávu a kariéru. Navštěvuje škola Sedmi moří a sdílí pokoj se Zackem. Marcus žil v Atlantě v Georgii, jak je uvedeno na jeho šerpě v díle „Krásky a podvodníci“. Poprvé se objevuje v druhé sezóně v epizodě „Spolubydlíci“. Je zamilován do London, ale je zřejmé, že je docela naivní, protože často věřil Woodyho báchorkám. Marcus má tolik kontaktů na slavné, ale je citlivý na řeči o ztrátě své slávy, protože věří, že jeho osobnost budou mít lidé rádi i bez zpěvu, jak se později ukáže v epizodě „Přejdi Jordin.“ Seriál opustil v díle „Šťastnou cestu,“ aby nastoupil do muzikálu založeném na jeho hitu „Retainer Baby.“ Cody je na něj hrdý, protože bude bavit lidi, a zároveň radit lidem, jak se správně starat o zuby.

Opakující[editovat | editovat zdroj]

Herec Postava Série
Matthew Timmons Woody Fink 1–3
Erin Cardillo Emma Tutweiller 1–3
Windell D. Middlebrooks Kirby Morris 1–3
Rachael Kathryn Bell Addison 1-3
Zoey Deutch Maya Bennett 3

Speciální hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Hostující hvězdy[editovat | editovat zdroj]

Epizody[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam epizod seriálu Sladký život na moři.
Série Epizody USA ČR
Premiéra série Finále série Premiéra série Finále série
1 21 26. září 2008 17. července 2009 4. října 2010 22. října 2011
2 30 7. srpna 2009 18. června 2010 19. listopadu 2011 2. prosince 2012
3 22 2. července 2010 6. května 2011 29. prosince 2012 15. prosince 2013
Film 25. března 2011 23. listopadu 2013

Poznámka: Zcela první vysílání seriálu proběhlo ve Spojeném Království 18. září 2008.

Film[editovat | editovat zdroj]

Dne 20. září 2010, oznámil Disney Channel, že je ve výrobě film na motivy seriálů Sladký život Zacka a Codyho a Sladký život na moři.[8] Film The Suite Life Movie měl premiéru ve Spojených státech amerických a Kanadě 25. března 2011.[9]

Crossover[editovat | editovat zdroj]

Sladký život na moři měl jediný crossover s názvem Kouzelníci na moři s Hannah Montanou, který měl v Americe premiéru 17. července 2009 na Disney Channel. Premiéru sledovalo 10,6 milionů diváků v USA.[10] U nás měla speciální epizoda premiéru 22. října 2011. Premiéra zbylých dvou související epizod není známa.

Zack a Cody společně s panem Mosebym si zahráli v crossover epizodě se seriálem Jsem v kapele s názvem Rockeři na moři, kde se skupina Iron Weasel dostanou na loď a požádají o pomoc Zacka a Codyho, když se je snaží chytit pan Moseby.

Vztahy[editovat | editovat zdroj]

Bailey a Cody[editovat | editovat zdroj]

Od první chvíle, kdy Cody zjistí, že Bailey je dívka, se do ní zamiluje. Vytvoří tzv. šestiměsíční plán, díky kterému se do něj má Bailey zamilovat také. Na konci první série se to konečně povede, když Cody sežene lístky na beznadějně vyprodaný koncert Hannah Montany a Bailey mu věnuje polibek. Ve druhé sérii vztah neustále překonává různé překážky: jednou to jsou „lži“, poté dolézavost Zacka, Codyho flirtovací úlety nebo jeho neschopnost. Oba ale vše překonají a s nadšením se chystají na oslavu svého ročního výročí v Paříži. Shodou špatných náhod a několika nedorozumění místo romantiky vznikne obrovská hádka a nakonec se rozejdou. V první polovině třetí série oba trpí ze ztráty toho druhého. Bailey odjíždí do Kettlecornu, kam později odjíždí i Cody, kde se jí snaží vyznat lásku a přimět jí, aby se k němu vrátila. Nakonec se mu to povede a s Baileným „Nikdy jsem tě nepřestala milovat," se vrací zpět na S.S. Tipton, opět jako pár. V posledním díle seriálu se Cody dozví, že nebyl přijat na Yale, Bailey ale přijali. Ta nejprve nikam bez Codyho nechce, protože je pro ní důležitější než Yale, nakonec jí Cody přemluví, se slovy „To není sbohem,“ se rozloučí a žijí si dál svůj sladký život. V patnáctém díle třetí série „Vánoční koleda“, kde se London dostane do budoucnosti můžeme vidět, že Cody a Bailey spolu zestárnou.

Zack a Maya[editovat | editovat zdroj]

Na loď přijíždí nová dívka, Maya. Zackovi se hned začne líbit, pozve jí na rande, ale ona ho odmítne. Ať chce či nechce, musí si přiznat, že se do Mayi zamiloval a na Codyho radu se stává jejím kamarádem. Pořád si ale přeje být něčím víc. Poté, co jim v Londonině ponorce dochází vzduch a zbývá jim jen pár minut života, Maya konečně přiznává, že se jí Zack líbí. Vše dobře dopadne a Zack s Mayou jsou pár. Vše vypadá skvěle, Zack je pořád naprosto zamilovaný, ale i on poprvé zjistí, jaké to je, když vám někdo zlomí srdce.

Změny oproti Sladkému životu Zacka a Codyho[editovat | editovat zdroj]

 • Děj se již neodehrává v Tipton hotelu, ale na lodi S.S. Tipton.
 • Děj se již příliš nedrží společných patálií dvojčat, nýbrž na se více zaměřuje na samostatné příběhy a na problémy s láskou.
 • Ze seriálu „odešlo" několik postav: Carey Martin, Muriel (víceméně neúčinkovala již ani ve druhé a třetí sezóně Sladkého života Zacka & Codyho, kromě poslední epizody série), Esteban Chulio Ricardo de la Montoya Rossa, Maddie Fitzpatrick, Arwin apod.
 • Dvojčata více ukazují svou oddanost jeden druhému a vůbec více rozvíjí své charaktery.
 • Cody přestal nosit svetry a začal nosit úzké rifle.
 • Dvojčata vyrostla, v první sezoně byla vyšší Bailey jak Cody a Zack, ale ve druhé a třetí je Cody vyšší i jak Zack.
 • Novou hlavní postavou je Bailey Pickettová, se kterou Cody chodí.
 • London si více uvědomuje že život není jen nakupování, ale uvědomuje si že i přátelství se nekupuje.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Suite Life on Deck na anglické Wikipedii.

 1. a b c The Suite Life on Deck [online]. Disney Channel MediaNet, [cit. 2008-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b c Disney Media Net [online]. Disney Media Net, [cit. 2009-03-18]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. Meg Cabot."Year of the Pony (and iPod)", The Wall Street Journal, January 20, 2009. Ověřeno k August 28, 2009. 
 4. The Official Erin Cardillo Website [online]. [cit. 2012-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  TSLOD Image [online]. [cit. 2008-09-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. a b Robert Siedman. Disney Channel orders more "The Suite Life on Deck" [online]. TV by the Numbers, May 11, 2009, [cit. 2009-06-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Kris De Leon. Disney Orders More 'Suite Life' and 'Hannah Montana' [online]. Buddy TV, December 6, 2008, [cit. 2009-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Their blog Yo Us! Meet Cody & Zack [online]. Tv.disney.go.com, [cit. 2011-08-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. MACDONALD, Malcolm. Production to Begin on The Suite Life Movie For Disney Channel [DOC]. The Walt Disney Company, September 20, 2010, [cit. 2010-10-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  Production to Begin on The Suite Life Movie For Disney Channel [online]. Disney Channel, [cit. 2010-10-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  SEIDMAN, Robert. Production to Begin on The Suite Life Movie For Disney Channel [online]. September 20, 2010, [cit. 2010-10-30]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Zack & Cody Continue The 'Suite' Adventure With The Premiere Of "The Suite Life Movie," Friday, March 25 On Disney Channel [DOC]. The Walt Disney Company, February 3, 2011, [cit. 2011-03-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. SEIDMAN, Robert. Top 100 Most-Watched Telecasts On Basic Cable For 2009 [online]. December 29, 2009, [cit. 2011-08-04]. Dostupné online. (anglicky)