Ropné břidlice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ropné břidlice
OilShaleEstonia.jpg
OilShaleFossilsEstonia.jpg

Ropné břidlice je souhrnné označení usazených hornin, které obsahují organický materiál, nazývaný kerogen. Jeho podíl se pohybuje mezi 10 % a 30 %. Kerogen může být přeměněn na ropu pyrolýzou, během níž je ropná břidlice zahřívána na 450–500 °C bez přístupu kyslíku. Odhaduje se, že světová ložiska ropných břidlic by vydala na 1 662 miliard barelů ropy, což je množství porovnatelné se zásobami klasické ropy. Ropné břidlice mohou být také přímo spalovány jako málo výhřevné palivo.

Estonsko, Rusko, Brazílie a Čína v současnosti ropné břidlice těží, ale jejich produkce klesá z ekonomických a ekologických důvodů.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Ropné břidlice vznikly v dávné minulosti ukládáním zbytků rostlin a živočichů a dalších sedimentů na dna jezer a moří. Postupně se vlivem tepla a tlaku přeměnily do dnešní podoby. Teplo a tlak ovšem nebyly tak vysoké jako v podobném procesu, při němž pravděpodobně vznikla ropa.

Těžba[editovat | editovat zdroj]

Ropné břidlice se těží v povrchových dolech, jsou také experimentálně vyvíjeny metody, jak zahříváním oddělit kerogen přímo v nalezišti.

Naleziště[editovat | editovat zdroj]

Největší množství se nachází v Rusku - Bazhenov shale [1]

Využití[editovat | editovat zdroj]

Nejekonomičtější využití je prozatím přímé spalování. Jediná existující elektrárna používající jako palivo ropné břidlice se nachází v Estonsku.

Obsah síry může být až 10%, výhřevnost je mezi 4 a 8 MJ/kg.

Energetický zisk u všech dosavadních metod přeměny na ropu je téměř nulový. Navíc vznikají jedovaté, těžko odstranitelné odpady. Proto lze vycházet z toho, že ropné břidlice zatím nejsou reálnou náhradou ropy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Oil shale ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.eia.gov/todayinenergy/detail.cfm?id=14431

Související články[editovat | editovat zdroj]

Audiovizuální dokumenty[editovat | editovat zdroj]