Portál:Koně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Vítejte na portálu Koně!

Koňská doprava

Koňská doprava

Kůň (latinsky: Equus caballus) je domestikované zvíře, patřící mezi lichokopytníky. Vývoj koně je velmi složitý. Dříve se koně používali především pro přepravu, dnes už se na nich jezdí hlavně rekreačně. Slovo kůň můžeme použít jak pro samce tak i samice koně. Samička koně do čtyř let se nazývá klisnička, starší samice je klisna. Sameček koně mladší čtyř let je hřebeček, starší je hřebec nebo valach (vykastrovaný hřebec). Mládě koně se nazývá hříbě.
Věda zabývající se koňmi je hipologie (...více)

Článek

Cílová rovinka

V cílové rovince

Dostih je chovatelská zkouška, prověřující rychlost koně v klusu nebo cvalu, případně jeho schopnost překonávat překážky. Dostihy se v dnešní době pořádají na dostihových závodištích, každý dostih má určité propozice. Dostihy jsou zařazeny do samostatného sportovního odvětví (mimo jezdectví - což je jiné sportovní odvětví), které se oficiálně nazývá dostihový sport.Více...

Plemeno

Angloarab

Angloarab

Angloarab Hlavním střediskem chovu je Francie. Francouzské národní hřebčíny chovaly toto plemeno už od padesátých let 19. století, plemeno má však původ ve Velké Británii, kde vzniklo v 18. a 19. století křížením Anglických plnokrevníků a Arabských koní.Více...

Články

Bělouš - Ryzák - Hřebčín - Hřebčinec - Hnědák - Podkova - Lipicán - Tarpan - Plemena koní - Brumby - Appaloosa - Kůň Převalského - Seznam plemen koní - Fríský kůň - Muzeum koněspřežky - Kůň - Jezdectví - Dostihy - Jízdní vojsko starověku - Velšský pony - Železník Více článků naleznete v kategoriích.

Koncem prosince 2009 patří do péče portálu 135 hesel, ze 2/3 pahýlů. Žádné z hesel zatím nemá kvalitu k označení Dobrý článek.

Informace


  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Koně}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Zajímavosti

Frisian horse.jpg

Věděli jste, že...

  • ...že nejmenším koněm světa je poník který měří jen 43 centimetrů?
  • ...že se v některých zemích hraje hra ve které se hází speciálními podkovami?
  • ...že první pár koně Przewalského v ČR žil v uhřiněveské čtvrti Netluky?


Vybíráme z commons

Německá známka s motivem koně
Německá poštovní známka s motivem koně

Nejnovější články

Kategorie

Koně