Portál:Koně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vítejte na portálu Koně!

arabský plnokrevník

Kůň (latinsky: Equus caballus) je domestikované zvíře, patřící mezi lichokopytníky. Dříve se koně používali především pro přepravu, od 20. století už se na nich jezdí hlavně rekreačně. Slovo kůň můžeme použít jak pro samce tak i samice koně. Samice koně se nazývá klisna. Samice v říji se říjí nebo se říjná. Gravidní samice se označuje pojmem březí. Samice, která porodila se ohřebila. Samec koně je hřebec nebo valach (vykastrovaný hřebec). Mládě koně se nazývá hříbě.
Věda zabývající se koňmi je hipologie (...více)

Článek

Kladrubské šestispřeží

Kladrubské šestispřeží

Národní hřebčín Kladruby nad Labem je chovnou stanicí běloušů českého plemene starokladrubských koní. Vraníci stejného plemene se chovají v hřebčíně ve Slatiňanech. V hřebčíně je chováno přibližně 300 starokladrubských koní, probíhají v něm zkoušky výkonnosti hřebců, drezúrní i jiné závody a řada akcí pro veřejnost. Praxi v tomto hřebčíně zde získávají i studenti Středního odborného učiliště zemědělského v Kladrubech n. L., které je zaměřeno na chov koní a jezdectví. V roce 2002 bylo kmenové stádo běloušů vyhlášeno za národní kulturní památku.Více...

Plemeno

American paint horse

American paint horse, zbarvení tobiano

American Paint Horse či jen paint horse patří mezi plemena koní vyšlechtěná v USA na dobytkářských rančích. V podstatě jde o barevnou variantu plemene quarter horse, strakatá varianta tohoto koně se stala natolik žádoucí, že vzniklo samostatné plemeno. Do plemenné knihy může být zapsán rovněž kříženec koně plemene american paint horse a quarter horse, nebo anglického plnokrevníka, registrovaných pro připouštění s American paint horse. Tito koně jsou proslulí mimo jiné i právě neobyčejností zabarvení, jež z každého koně činí nezaměnitelný originál.Více...

Články

Bělouš - Ryzák - Hřebčín - Hřebčinec - Hnědák - Podkova - Lipicán - Tarpan - Plemena koní - Brumby - Appaloosa - Kůň Převalského - Seznam plemen koní - Fríský kůň - Muzeum koněspřežky - Kůň - Jezdectví - Dostihy - Jízdní vojsko starověku - Velšský pony - Železník Více článků naleznete v kategoriích.

Koncem prosince 2009 patří do péče portálu 135 hesel, ze 2/3 pahýlů. Žádné z hesel zatím nemá kvalitu k označení Dobrý článek.

Informace


  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Koně}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Zajímavosti

achaltekinský kůň

Věděli jste, že...

  • ...že rekord koně s jezdcem ve skoku do výšky činí 2,56 metru? Více...
  • ...že nejstarším plemenem koně je pravděpodobně Achalteke, které je staré minimálně 3000 let? Více...
  • ...že ačkoli plemeno hucul pochází z karpat, více než polovina jeho populace žije v ČR? Více...


Vybíráme z commons

Středověká iluminace
Středověká iluminace s návodem, jak léčit koni bodná poranění

Nejnovější články

Kategorie

Koně