Katolická církev v Alžírsku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Katolická církev v Alžírsku je křesťanské splečenství. Hlásí se k ní asi 1 % obyvatel. Je v jednotě s papežem. Má jednu arcidiecézi a tři diecéze z toho jedna diecéze Laghouat je přímo podřízena svatému stolci. Církev v Alžírsku má svůj původ až v starověké církevní Africe.

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Mapa diecézí Alžírska

Alžírsko má jednu církevní provincii složenou z dvou diecézí. Mimo tuto provincii stojí diecéze Laghouat která je podřízena svatému stolci. Všechny tyto diecéze slouží mše v latinském (římském) ritu.

Alžírsko nemá vlastní biskupskou konferenci, ale spadá pod konferenci Conférence Episcopale Régionale du Nord de l’Afrique kde jsou také země - Libye, Maroko, Tunisko a Západní Sahara. V současné době je předseda této konference Vincent Louis Marie Landel, S.C.I. arcibiskup Rabatu (Maroko).

Titulární biskupství v Alžírsku[editovat | editovat zdroj]

Alžírsko má v současné době 352 titulární biskupství.

Apoštolská nunciatura[editovat | editovat zdroj]

Apoštolská nunciatura v Alžírsku byla založena roku 1972 papežem Pavlem VI.. Roku 1972 neměla svého nuncia nýbrž apoštolského pro-nuncia který se stal Sante Portalupi titulární arcibiskup Christopolis. V současné době apoštolským nunciem je Thomas Yeh Sheng-nan titulární arcibiskup Leptis Magna.

Seznam apoštolských pro-nunciů a nunciů

Apoštolští pro-nunciové

Apoštolští nunciové

Kardinálové Alžírska[editovat | editovat zdroj]

Kardinál Lavigerie

Alžírsko mělo ve své historii jen dva kardinály. Prvním kardinálem se stal Charles-Martial Allemand-Lavigerie (kreoval Lev XIII.) - arcibiskup Alžír a Léon-Étienne Duval (kreoval Pavel VI. byl také arcibiskup Alžíru.

Zaniklá diecéze Partenia[editovat | editovat zdroj]

V rámci dnešní diecéze Constantine, v provincii Sétif, se nachází zaniklá diecéze Partenia.[1] V 5. století byla opuštěna a pohlcena Saharou. Titulárním biskupem této diecéze byl za své liberální názory v roce 1995 z rozhodnutí papeže Jana Pavla II. ustanoven někdejší biskup Évreux Jacques Gaillot.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální stránky Diecéze Partenia

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]