Esperantská Wikipedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Logo esperantské Wikipedie
Screenshot hlavní stránky esperantské Wikipedie

Esperanto
Jazyk
Organizace
Dějiny
Kultura
Literatura
Úhly pohledu

Esperantská Wikipedie byla založena v listopadu 2001 jako 11. jazyková verze celosvětové encyklopedie Wikipedie. Začala se 139 základními hesly internetové Encyklopedie kalblandské (Enciklopedio Kalblanda). Po dohodě s jejím autorem je do Wikipedie vložil americký esperantista Chuck Smith, který poté také podnikl cestu po Evropě s cílem zpopularizovat Wikipedii mezi uživateli esperanta v různých zemích.

V leden 2012 obsahovala přes 158 000 článků a pracovalo pro ni 19 správců. Registrováno bylo přes 60 000 uživatelů, z nichž bylo přes 490 aktivních. V počtu článků byla 27. největší Wikipedie. Esperantská Wikipedie je také největší encyklopedií psanou v umělém jazyce.[1]

Encyklopedie v esperantu

Esperantská Wikipedie volně navazuje na tradici Encyklopedie Esperanta (Enciklopedio de Esperanto) vydané v papírové podobě v roce 1934 v Budapešti, jejíž články zachycující stav esperantské komunity po několika desetiletích jejího vývoje byly prací českého esperantisty Miroslava Malovce všechny vloženy do esperantské Wikipedie.

Při příležitosti desetiletého výročí vzniku Esperantské Wikipedie hostilo v říjnu 2011 Muzeum esperanta ve Svitavách mezinárodní setkání jejích redaktorů pod názvem Esperantská Wikimánie.

Vztahy k české a slovenské Wikipedii

Vznik esperantské Wikipedie je významný také pro později vzniklé Wikipedie českou a slovenskou: První překlad hlavní stránky Wikipedie do češtiny vytvořil esperantista Miroslav Malovec právě na popud tvůrce esperantské Wikipedie Chucka Smithe. Podobně na počátku slovenské Wikipedie stál slovenský esperantista Viliam Búr.

Odkazy

Reference

  1. Dříve byla největší takovou encyklopedií Wikipedie v jazyce volapük, která je však z drtivé většiny tvořena strojově vygenerovanými články se statistickými informacemi převážně geografického charakteru.

Související články

Externí odkazy

Šablona:Link FA