Ervína Kupferová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ervína Kupferová
Narození10. března 1899
Kosmonosy
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí1977 (ve věku 77–78 let)
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Povolánítanečnice
Partner(ka)František Drtikol (1921–1926)
DětiErvína Kupferová ml.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ervína Kupferová (10. března 1899 Kosmonosy1977) byla česká tanečnice, choreografka a pedagožka. Krátce působila v Národním divadle v Praze, více než deset let pak působila v Kyjevě a Charkově v tehdejším Sovětském svazu. V letech 1921 až 1926 byl jejím manželem fotograf František Drtikol.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Kosmonosích, městečku nedaleko Mladé Boleslavi ve středních Čechách. Tanci se věnovala odmala, v mládí studovala balet a další tance u baletní mistryně Marie Heraklu. Věnovala se klasickým, orientálním a exotickým tancům, vystupovala v českých zemích (Vinohradské divadlo, Rudolfinum) i v zahraničí. Díky angažmá v inscenaci Ohnivý buben režiséra Karla Dostala na scéně Národního divadla jako tanečnice a choreografka. V Praze vedla vlastní taneční školu. Roku 1921 se provdala za o šestnáct let staršího fotografa Františka Drtikola, jemuž se stala modelkou pro jeho snímky,[1] včetně řady aktů. Narodila se jim dcera Ervína.

Roku 1926 se s Drtikolem rozvedla a přijala nabídku od režiséra A. Zacharova k angažmá ve Frankově divadle v Kyjevě. V dalších letech byla působila v činoherním divadle Berezil v Charkově, kde byla šéfkou choreografie, a také na zdejší taneční konzervatoři.[2]

Po návratu do Československa, před druhou světovou válkou, se jí již nepodařilo navázat na přerušenou tuzemskou kariéru. Zemřela roku 1977.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. František Drtikol – Portrét tanečnice E.K. (E.Kupferové - manželka). Web umenia [online]. [cit. 2023-01-10]. Dostupné online. 
  2. Kupferová, Ervína, nar. 1901 [online]. Středočeská vědecká knihovna v Kladně [cit. 2023-01-10]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SEKANINA, František. Album representantů všech oborů veřejného života československého. Praha: Umělecké nakladatelství Josef Zeibrdlich, 1927, s. 618. Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]