Dalmatin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dalmatin
Dalmatiner 2.jpg

Dalmatin

Základní informace
země původu Chorvatsko Chorvatsko
Tělesná charakteristika
hmotnost cca 24–32 kg
výška † 56–61 cm
barva bílá s černými skvrnami nebo bílá s hnědými skvrnami
Klasifikace a standard
skupina FCI 6
sekce FCI 21
podsekce FCI 998
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Dalmatin je psí plemeno uznané v FCI ve skupině 6, pod číslem 153.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Dalmatin patří mezi nejstarší známá plemena,[zdroj?] existující několik tisíc let – na nástěnných malbách hrobek egyptských faraonů se objevují vzhledově stejní psi, avšak s postavou chrta; je možné, že už tito psi se podíleli na vzniku plemene dalmatin.[zdroj?] Církevní kroniky ze 14. století a z roku 1719 naznačují s velkou mírou pravděpodobnosti, že dalmatin pochází z východního středomoří, pravděpodobně z Dalmácie (Chorvatsko), odkud se rozšířil po Evropě vodní cestou - britští námořníci si ho tak oblíbili, že si ho přivezli do Spojeného království.[zdroj?] Tam se tito psi hned stali oblíbeným plemenem šlechty. První obrazy, představující tyto psy, jsou z dílny italských malířů 16. století, do roku 1710 lze datovat fresku s vyobrazením dalmatina v klášteře Zaostrog (Dalmácie). V díle jistého Thomase Bewicka, které bylo vydáno v roce 1792, se nalézá popis a kresba dalmatina; Bewick tohoto psa nazývá „dalmatin“ anebo „kočárový pes“. První standard dalmatina zveřejnil v roce 1882 Angličan Vero Shaw, oficiálně byl tento standard vydán v roce 1890.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Dalmatin je středně velké až velké plemeno. Výjimečné je zbarvením srsti – je bílý s hnědými nebo černými skvrnami. Chlupy jsou krátké a tvrdé, srst hustá a lesklá. Štěňata se rodí bez skvrn, ty se ovšem na těle objevují až desátý nebo čtrnáctý den od narození. Psi s černými skvrnami mají tmavohnědé oči a psi s hnědými skvrnami mají oči jantarově zbarvené. Modré zbarvení duhovky je důvodem k vyřazení z chovu – často geneticky přenáší hluchotu.[zdroj?]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Dalmatin je pes přátelské a dobromyslné povahy. Díky svému temperamentu je vhodný pro aktivní lidi a svým přátelským vztahem k dětem také jako rodinný pes. Je velmi inteligentní a učenlivý.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dalmatínsky pes na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]