Bazilika Panny Marie Sněžné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Průčelí baziliky

Bazilika Santa Maria Maggiore je jednou ze čtyř papežských (do roku 2008 patriarchálních) bazilik Říma, tzv. větších bazilik (basilicae maiores), které se vyznačují především tzv. svatou branou, otevírající se pouze během svatých roků (naposledy při jubileu roku 2000). Nachází se na pahorku Eskvilin.

Jde o jeden z nejstarších a nejvýznamnějších mariánských chrámů na světě. Dřívější název "Panny Marie Sněžné" vychází z legendy, že místo, kde chrám vznikl, se v srpnu pokrylo sněhem. Původní baziliku nechal na tomto místě postavit ve čtvrtém století papež Liberius. Přestavěl ji papež Sixtus III. jako památku na koncil v Efesu, na kterém byl pro Pannu Marii potvrzen titul Bohorodička.

V roce 867 papež Hadrián II. v chrámu za přítomnosti svatých Cyrila a Metoděje položil na hlavní oltář slovanské bohoslužebné knihy a tak je schválil a povolil jejich užívání.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
  • BRONKOVÁ, Johana. Hlavní mariánský chrám Věčného města Santa Maria Maggiore - 1. část [online]. 26. 4. 2003. Dostupné online.  
  • BRONKOVÁ, Johana. Hlavní mariánský chrám Věčného města Santa Maria Maggiore - 2. část [online]. 10. 5. 2003. Dostupné online.  
  • BRONKOVÁ, Johana. Hlavní mariánský chrám Věčného města Santa Maria Maggiore - 3. část [online]. 24. 5. 2003. Dostupné online.  
  • BRONKOVÁ, Johana. Hlavní mariánský chrám Věčného města Santa Maria Maggiore - 4. část [online]. 31. 5. 2003. Dostupné online.  
  • BRONKOVÁ, Johana. Hlavní mariánský chrám Věčného města Santa Maria Maggiore - 5. část (včetně fotogalerie) [online]. 14. 6. 2003. Dostupné online.