Azmí Bišára

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Azmí Bišára
עזמי בשארה

Narození 22. červenec 1956 (58 let)

Izrael Nazaret, Izrael

Politický subjekt Balad
Kneset 14., 15., 16., 17.
Vzdělání

Humboldtova univerzita

Azmí Bišára (hebrejsky: עזמי בשארה, Azmi Biš'ara, arabsky: عزمي بشارة) je izraelský politik a bývalý poslanec Knesetu za stranu Balad.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 22. července 1956 ve městě Nazaret. Získal doktorát z filozofie na Humboldtově univerzitě. Hovoří arabsky, německy a anglicky.[1] Je členem komunity izraelských Arabů.

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Je zakladatelem a prvním předsedou Národního výboru arabských středních škol. Zakládal rovněž Svaz arabského studentstva v Izraeli. Stál i za vznikem politické strany Balad. Učil filozofii na Univerzitě Bir Zeit.[1]

V izraelském parlamentu zasedl poprvé po volbách do Knesetu v roce 1996, ve kterých kandidoval za společnou kandidátní listinu Chadaš-Balad. Pracoval ve výboru pro ekonomické záležitosti, výboru pro ústavu, právo a spravedlnost a výboru pro zahraniční dělníky. Mandát obhájil ve volbách do Knesetu v roce 1999. Po nich se v Knesetu zapojil do práce výboru pro vzdělávání a kulturu, výboru pro ústavu, právo a spravedlnost a výboru pro státní kontrolu. Znovu zasedl v parlamentu po volbách do Knesetu v roce 2003. Ve funkčním období 2003-2006 byl členem výboru pro ústavu, právo a spravedlnost a výboru pro práva dětí.[1]

Opětovně byl zvolen ve volbách v roce 2006. Zasedl opět ve výboru pro ústavu, právo a spravedlnost. Na mandát rezignoval v dubnu 2007.[1] V té době čelil v Izraeli podezření ze spolupráce s nepřítelem a dalších vážných zločinů. Mělo jít například o spolupráci s libanonským hnutím Hizballáh, kterému měl za úplatu poskytovat informace o izraelských vojenských cílech. Rozhodl se proto opustit Kneset i Izrael.

Ve funkci ho nahradil Sajid Nafa. Voleb do Knesetu v roce 2009 se Biš'ara neúčastnil a zůstal v zahraničí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Azmí Bišára [online]. Kneset, [cit. 2011-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]