Albert Viktor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Albert Victor, vévoda Clarence a Avondale (8. ledna 1864 - 14. ledna 1892) byl člen britské královské rodiny, syn prince waleského Eduarda a dánské princezny Alexandry. Jeho otec - syn královny Viktorie - nosil v historii Anglie nejdéle titul následníka trůnu; princ Albert jako jeho nejstarší syn byl druhý v linii nástupnictví koruny.

Narodil se jako nedonošený, což bývá považováno za příčinu jeho nevalných intelektuálních schopností. Začal studovat v Cambridgi, studia však pro slabé studijní výsledky přerušil a nastoupil službu v armádě. Vedl velmi volný způsob života, byl zapleten do řady skandálů; existuje dokonce teorie, spojující prince s neodhaleným sériovým vrahem Jackem Rozparovačem, která přetrvala v několika filmových adaptacích, třebaže historikové prokázali, že v době londýnských vražd princ pobýval ve Skotsku.

Zasnoubil se s princeznou Marií z Tecku; k manželství však již nedošlo, princ zemřel na zápal plic v roce 1892. Princezna Mary se pak provdala za jeho mladšího bratra Alberta, budoucího krále Jiřího V.

Ani smrt prince nezůstala bez komentářů a různých teorií. Jedna z nich hovořila o syfilidě, jiná o předávkování morfiem, objevila se i hypotéza, že princ se dožil 20. let 20. století v izolaci na ostrově Wight a že jeho smrt byla mystifikací, která jej měla eliminovat z jeho nástupnictví na trůn.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albert Wiktor, książę Clarence i Avondale na polské Wikipedii.