Zdeněk Blažek (malíř, architekt)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdeněk Blažek
Narození10. července 1904
Hořice
Úmrtí14. ledna 2000 (ve věku 95 let)
Jičín
Povoláníarchitekt, malíř a hudebník
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Blažek (10. července 1904, Hořice - 14. ledna 2000, Jičín) byl český malíř a významný funkcionalistický architekt.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval architekturu a pozemní stavitelství na ČVUT v Praze, současně kreslení a malbu u prof. Oldřicha Blažíčka a plastiku u prof. Hanuše Folkmanna. Dále Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Josefa Gočára. Navštěvoval také soukromou školu kreslení a malování Vladimíra Sychry v Mánesu, estetiku u PhDr. Václava Nebeského a anatomii u MUDr. J. Zrzavého.

Samostatně projektoval v oblasti architektury a urbanismu. Zařadil se mezi přední autory českého funkcionalismu např. stavbou a interiéry rodinné vily v Praze 6 Na Babě. S postupem času se zúčastnil mnoha veřejných soutěží, mj. projekty na Parlament a Staroměstskou radnici v Praze nebo Památník Lidice. V této oblasti získal mnohá ocenění. V roce 1945 např. společně se sochařem A. Kalvodou první cenu v soutěži na architektonické řešení památníku Pražského povstání. Navrhoval realizované úpravy objektů lázeňského komplexu v Lázních Bělohradě, řadu staveb v dalších městech, jako například činžovní domy v Praze na Vinohradech, vily v Českém Brodě, budovu školy v Nové Pace a oceněné urbanistické řešení náměstí v Hořicích.

V pozdějším období nabyla převahy malba. Jeho výtvarné dílo je až v posledních desetiletích oficiálně příznivě přijímáno a odbornými kruhy i oceňováno udělením prestižní ceny Rudolfa II. a členstvím v Masarykově akademii umění. Nebyl příznivcem komunistického režimu a proto, až na jedinou příležitost mimo Prahu, nebylo mu před rokem 1989 umožněno samostatně vystavovat. Obrazy Zdeňka Blažka jsou tematicky zaměřeny na tři hlavní oblasti – na malbu portrétní, figurální a krajiny. K nim se druží i některé další obory. Jeho podobizny vynikají v realistickém pojetí dokonalým vystižením podoby i duševní charakteristiky osobnosti. Portrétoval mimo jiné celou řadu významných umělců Národního divadla, jako byl například R. Deyl starší. V oblasti figurální malby zvládá um kompoziční skladby a estetického ztvárnění, od jednoduchých námětů až po složité scenerie bitevních výjevů, kde došel i oficiálního uznání. Reálně vnímá a zobrazuje náměty české i jiné krajiny ze svých cest a krásy přírody, přičemž tu precizněji, jinde volnějším rukopisem nebo sumárnějším pohledem dovede čistě malířskými prostředky vystihnout hloubku prostoru a světlenou i vzdušnou atmosféru plenéru. Umělcovy obrazy všech žánrů se i v případech podrobnějšího provedení bděle vyhýbají bezduché popisnosti a v mnoha pracích je jim vdechováno básnivé ladění. Dokonale ovládá kresbu, která tvoří neviděnou, ale pevně vycítěnou kompoziční osnovu jeho obrazů, právě tak jako malířskou techniku, v níž převládá olejomalba.

Dílo Zdeňka Blažka je zastoupeno ve sbírkách v České republice, Holandsku, Švédsku, Švýcarsku, Německu a jinde. Zdárně vystavoval i na sklonku svého života. V roce 1998 měl velmi úspěšnou výstavu v Německu (Saerbeck – Vestfálsko). V roce 1999 mu byla uspořádána v Praze Dejvicích pod záštitou ministerstva kultury k jeho 95. narozeninám výstava a k této příležitosti byl vydán autorský katalog Výběr z umělcova celoživotního díla.

Autorské výstavy[editovat | editovat zdroj]

Kolektivní výstavy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Autorský katalog Zdeněk Blažek: Výběr z díla, autor Vlastimil Vinter 1999
  • Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 – 1977, odpovědný redaktor Petr Pavliňák ISBN – 80 – 86171 – 00 – 0
  • Grund, Mucha, Čapek... Tschechische Malerei aus der Sammlung Kooperativa, katalog k výstavě, red. Sandra Tretter, vyd. Leopold Museum-Privatstiftung, Vídeň 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]