Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Zkratka:
 • WP:POL
  WP:PLO
Pod oznamovací lípou
Pod oznamovací lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Announcing the six candidates for the 2022 Board of Trustees election[editovat | editovat zdroj]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hi everyone,

The Affiliate voting process has concluded. Representatives from each Affiliate organization learned about the candidates by reading candidates’ statements, reviewing candidates’ answers to questions, and considering the candidates’ ratings provided by the Analysis Committee. The selected 2022 Board of Trustees candidates are:

You may see more information about the Results and Statistics of this Board election.

Please take a moment to appreciate the Affiliate Representatives and Analysis Committee members for taking part in this process and helping to grow the Board of Trustees in capacity and diversity. These hours of volunteer work connect us across understanding and perspective. Thank you for your participation.

Thank you to the community members who put themselves forward as candidates for the Board of Trustees. Considering joining the Board of Trustees is no small decision. The time and dedication candidates have shown to this point speaks to their commitment to this movement. Congratulations to those candidates who have been selected. A great amount of appreciation and gratitude for those candidates not selected. Please continue to share your leadership with Wikimedia.

Thank you to those who followed the Affiliate process for this Board election. You may review the results of the Affiliate selection process.

The next part of the Board election process is the community voting period. You may view the Board election timeline here. To prepare for the community voting period, there are several things community members can engage with in the following ways:

Best,

Movement Strategy and Governance

This message was sent on behalf of the Board Selection Task Force and the Elections Committee

MNadzikiewicz (WMF) 27. 7. 2022, 16:03 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pěkný den všem,
pro vaši informaci Rada Wikimedia ČR na svém červnovém jednání podpořila ve volbě poboček/ přidružených organizací Wikimedia Michała Buczyńského a a na druhém místě Kunala Mehtu. Výběr byl z 12 kandidátů, pro další kolo je tedy zúžen na šest.
Další kolo je volbou komunity. Celá komunita Wikimedia hlasuje v období od 23. srpna do 6. září 2022, aby zvolila poslední dva kandidáty. Voliči se mohou spolehnout na pořadí jednotlivých kandidátů, které jim poskytne zcela dobrovolnický analytický výbor, na Volební kompas a na odpovědi samotných kandidátů na otázky, které jim byly položeny před hlasováním.
Pokud se chcete do voleb do správní rady více zapojit, zaregistrujte se jako volební dobrovolník. Volební dobrovolník bude zodpovědný za překlenutí mezery mezi Volebním výborem, facilitačním týmem podporujícím volby do Správní rady a komunitou Wikimedia. Budete pomáhat členům místní komunity účastnit se voleb a podílet se na utváření budoucnosti našeho hnutí.
Samotná volba členů na komunitní křesla je jednou z přímých možností, jak může každý z vás směřovat vývoj hnutí Wikimedia. V současné době se připravuje Movement Charter, která ovlivní budoucí podobu, procesy a toky napříč hnutím, komunitní zastoupení je pro tyto změny určujícím směřováním.
Přeložený detailní postup komunitního hlasování, včetně odkazu na hlasovací stránku SecurePoll naleznete v odkaze.
Přeju šťastnou volbu. --Klára Joklová (WMCZ) (diskuse) 16. 8. 2022, 23:30 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Prihlasovanie komunitných delegátov do Wikimedia CEE Meeting 2022[editovat | editovat zdroj]

Dňa 14 až 16. októbra sa uskutoční Wikimedia CEE Meeting 2022. Je určene, že Wikimedia Czech Republic by mohli reprezentovať 2 delegáti komunity, ktorý by mali finančne zaplatené náklady s účasťou na akcie. Čas pre prihlasovanie delegátov je do 15. augusta (zostáva 2 týždne). --Dušan Kreheľ (diskuse) 1. 8. 2022, 18:14 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Movement Strategy and Governance News – Issue 7[editovat | editovat zdroj]

Movement Strategy and Governance News
Issue 7, July-September 2022Read the full newsletter


Welcome to the 7th issue of Movement Strategy and Governance News! The newsletter distributes relevant news and events about the implementation of Wikimedia's Movement Strategy recommendations, other relevant topics regarding Movement governance, as well as different projects and activities supported by the Movement Strategy and Governance (MSG) team of the Wikimedia Foundation.

The MSG Newsletter is delivered quarterly, while the more frequent Movement Strategy Weekly will be delivered weekly. Please remember to subscribe here if you would like to receive future issues of this newsletter.

 • Movement sustainability: Wikimedia Foundation's annual sustainability report has been published. (continue reading)
 • Improving user experience: recent improvements on the desktop interface for Wikimedia projects. (continue reading)
 • Safety and inclusion: updates on the revision process of the Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines. (continue reading)
 • Equity in decisionmaking: reports from Hubs pilots conversations, recent progress from the Movement Charter Drafting Committee, and a new white paper for futures of participation in the Wikimedia movement. (continue reading)
 • Stakeholders coordination: launch of a helpdesk for Affiliates and volunteer communities working on content partnership. (continue reading)
 • Leadership development: updates on leadership projects by Wikimedia movement organizers in Brazil and Cape Verde. (continue reading)
 • Internal knowledge management: launch of a new portal for technical documentation and community resources. (continue reading)
 • Innovate in free knowledge: high-quality audiovisual resources for scientific experiments and a new toolkit to record oral transcripts. (continue reading)
 • Evaluate, iterate, and adapt: results from the Equity Landscape project pilot (continue reading)
 • Other news and updates: a new forum to discuss Movement Strategy implementation, upcoming Wikimedia Foundation Board of Trustees election, a new podcast to discuss Movement Strategy, and change of personnel for the Foundation's Movement Strategy and Governance team. (continue reading)

MNadzikiewicz (WMF) (diskuse) 3. 8. 2022, 15:39 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Výsledky prvního ročníku MLP[editovat | editovat zdroj]

Krásný den,

výsledky prvního ročníku Měsíce lidských práv na Wikipedii jsme podrobně popsali na stránkách výzvy a v blogpostu: "V červnu 2022 česká Wikipedie zaostřila na lidská práva...". Děkujeme všem, kteří se do projektu zapojili, a budeme rádi, když budete v editování na lidskoprávních článcích pokračovat. Natalia Szelachowska (WMCZ) (diskuse) 4. 8. 2022, 10:50 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na wikiprocházku[editovat | editovat zdroj]

-- Czeva (diskuse) & JAnD (diskuse) 4. 8. 2022, 22:34 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Poslední možnost zapojení se do Soutěže Chráněná území[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto z Wikipedie:Pod lípou, verze Speciální:Rozdíl/21559839. Přesun provedl Marek Genius (diskuse) 5. 8. 2022, 16:16 (CEST).Odpovědět[odpovědět]

Do této neděle, 7. srpna máte možnost přihlásit své fotografie do Soutěže Chráněná území. Šanci vyhrát má opravdu každý, proto neváhejte a možná to budete právě vy, kdo získá hlavní cenu za nejlepší fotografii! --2A02:830A:B285:9200:99AF:CF87:8168:A990 5. 8. 2022, 15:14 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka ke spolupráci v rámci Wiki Loves EuroPride 2022[editovat | editovat zdroj]

Pěkný den,

Oslovila nás Wikimedia Srbsko, která pořádá mezinárodní editační akci Wiki Loves EuroPride 2022, který se koná ve dnech se bude konat od 12. do 19. září. Pokud byste se chtěli do této akce zapojit, kontaktujte mě, abychom mohli probrat její organizaci (natalia.szelachowska@wikimedia.cz). Natalia Szelachowska (WMCZ) (diskuse) 18. 8. 2022, 07:37 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

The 2022 Board of Trustees election Community Voting period is now open[editovat | editovat zdroj]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hi everyone,

The Community Voting period for the 2022 Board of Trustees election is now open. Here are some helpful links to get you the information you need to vote:

If you are ready to vote, you may go to SecurePoll voting page to vote now. You may vote from August 23 at 00:00 UTC to September 6 at 23:59 UTC. To see about your voter eligibility, please visit the voter eligibility page.

Best,

Movement Strategy and Governance

This message was sent on behalf of the Board Selection Task Force and the Elections Committee

MNadzikiewicz (WMF) (diskuse) 26. 8. 2022, 01:17‎ (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Invitation to join the Movement Strategy Forum[editovat | editovat zdroj]

Šablona:More languages

Hello everyone,

The Movement Strategy Forum (MS Forum) is a multilingual collaborative space for all conversations about Movement Strategy implementation.

We are inviting all Movement participants to collaborate on the MS Forum. The goal of the forum is to build community collaboration, using an inclusive multilingual platform.

The Movement Strategy is a collaborative effort to imagine and build the future of the Wikimedia Movement. Anyone can contribute to the Movement Strategy, from a comment to a full-time project.

Join this forum with your Wikimedia account, engage in conversations, and ask questions in your language.

The Movement Strategy and Governance team (MSG) launched the proposal for the MS Forum in May 2022. There was a 2-month community review period, which ended on 24 July 2022. The community review process included several questions that resulted in interesting conversations. You can read the Community Review Report.

We look forward to seeing you at the MS Forum!

Best regards,

the Movement Strategy and Governance Team

User:MNadzikiewicz (WMF) 29. 8. 2022, 13:32 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

The 2022 Board of Trustees election Community Voting is about to close[editovat | editovat zdroj]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello,

The Community Voting period of the 2022 Board of Trustees election started on August 23, 2022, and will close on September 6, 2022 23:59 UTC. There’s still a chance to participate in this election. If you did not vote, please visit the SecurePoll voting page to vote now. To see about your voter eligibility, please visit the voter eligibility page. If you need help in making your decision, here are some helpful links:

Best,

Movement Strategy and Governance

MNadzikiewicz (WMF) (diskuse) 3. 9. 2022, 20:00 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Talk to the Community Tech Team, 14 September 2022 + mini-survey[editovat | editovat zdroj]

(Dobrý den. This is a crosspost. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka. Please feel free to move to a better venue if you prefer. Děkujeme!)

I'm happy to announce that the beloved Community Tech team (the folks behind the Community Wishlist, as you know) invite you to meet them on 2022-09-14 for a chat on Zoom.

All details are on Meta; your support in translating the message and getting the word out is welcome, as usual.

Bonus! They have a mini-survey for you (also on Meta). Please consider taking a few minutes to let them know what you would like to see covered in future meetings. You can leave your thoughts on the Meta talk page.

For everything related to this announcement and the event, please contact Karolin Siebert - not me! Kind regards, --Elitre (WMF) (diskuse) 8. 9. 2022, 21:13 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Představení a diskuze plánu činností 2023 Wikimedia ČR[editovat | editovat zdroj]

Zveme tímto všechny, koho zajímá plán činností spolku Wikimedia ČR pro příští rok, zejména ty z vás, kdo zvažujete aktivnější zapojení do vzdělávacích, komunitních či partnerských spolkových aktivit - či máte svůj nápad na aktivitu, která vám v naší nabídce chybí - na jeho online představení příští úterý 20. září v 18:00 (do 19:30) - na google meetu.

Připravený pracovní dokument naleznete pod odkazem, je otevřen pro případné komentáře, které vypořádáme na setkání. Jste zvaní i pokud o aktivnějším zapojení neuvažujete, ale zajímá vás, co pro vás v příštím roce chystáme.

Po diskuzi bude plán dopracován a předložen ke schválení, poté bude zveřejněn, počítáme do konce října.

Budeme se těšit, Klára --Klára Joklová (WMCZ) (diskuse) 13. 9. 2022, 18:51 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Zapojte se do Czech Wiki Photo[editovat | editovat zdroj]

--Richard Sekerak (WMCZ) (diskuse) 16. 9. 2022, 14:06 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Announcing the preliminary results of the 2022 Board of Trustees election Community Voting period[editovat | editovat zdroj]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hi všetci,

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili na voľbách do správnej rady v r. 2022. Vaša účasť pomáha zvoliť správcov, ktorých komunita hľadá, aby boli v správnej rade Nadácie Wikimedia.

Toto sú predbežné výsledky volieb do správnej rady v roku 2022:

Môžete vidieť aj viac informácií ohľadom výsledkov a štatistík týkajúcich sa voľby do tohtoročnej správnej rady.

Správna rada dokončí preskúmanie kandidátov s najvyšším počtom hlasov vrátane vykonania previerok. Rada plánuje vymenovať nových členov na svojom decembrovom zasadnutí.

Best,

Movement Strategy and Governance

This message was sent on behalf of the Board Selection Task Force and the Elections Committee

MNadzikiewicz (WMF) (diskuse) 23. 9. 2022, 08:17 (CEST), slovenský preklad a zvýraznenie: --Dušan Kreheľ (diskuse) 23. 9. 2022, 09:31 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Allowing Wikitext editors to preview changes in realtime[editovat | editovat zdroj]

Real Time Preview, Still Prototype.png

Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Dobrý den!

Community Tech has introduced a new beta feature. It allows editors to preview their changes side by side when writing in wikitext. The goal is to make it easier to review changes while editing. This was the wish number four of the Community Wishlist Survey 2021.

What does this feature change?

In the 2010 wikitext editor toolbar, a new button appears with the label “Preview”. The button enables a side by side comparison showing what the published content would look like. You can see an illustrative example on the screenshot.

We would like to check if the editing experience improves. If it does, we will make this change available for everyone by default.

What do I need to do?

If you want to try out our feature, make sure the New Wikitext mode beta feature is DISABLED. Feel free to provide feedback about the impact this new feature has on your editing experience.

See also: the original wishthe project page.

Děkujeme! ––– STei (WMF) (diskuse) 29. 9. 2022, 19:04 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Tohle je fakt super funkce, vyzkoušena a líbí se mi. — Draceane diskusepříspěvky 29. 9. 2022, 23:27 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Velký přínos vidím v tom, že v reálném čase dokáže ukázat i vložené šablony (včetně substituce a zpracování odkazů ve tvaru [[Odkaz (odkaz)|]]), dokáže si poradit i s daty vloženými z WD. Možná bych popřemýšlel nad grafickým uspořádáním (funkce Ukázat náhled je pak celkem redundantní a náhled nad editačním oknem zabírá zbytečně místo. — Draceane diskusepříspěvky 30. 9. 2022, 09:38 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
@Draceanethank you for the feedback! --STei (WMF) (diskuse) 30. 9. 2022, 10:25 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
@STei (WMF): If I turn on the feature, 1) only templates used in the edited section are shown below the edit window 2) editlinks and protection info is omitted in the same place 3) the sorting is quite different 4) template redirects are not highlighted (even if turned on). Not sure, if it's a bug or a feature, but it's unpleasant to lose these useful links. — Draceane diskusepříspěvky 30. 9. 2022, 21:01 (CEST)Odpovědět[odpovědět]