Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Archivy
Zkratka:
  • WP:POL
    WP:PLO
Pod oznamovací lípou
Pod oznamovací lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Sociodemografický profil českých Wikipedistů[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2021 jsme z kolegyněmi z KSOC FF UK provedli obsahovou studii stránek aktivních editorů české Wikipedie. Sledovali jsme základní charakteristiky, které sledovaly předchozí studie postavené převážně na dotazníkovém šetření vzorku celosvětové populace editorů. Z 559 521 registrovaných jsme vybrali ty, kteří měli v období 22. listopadu až 22. prosince více jak 100 editací, odečetli ty, kteří o sobě nezveřejnili žádné informace a pracovali se vzorkem 99 editorů. Myslel jsem, že závěry zveřejníme nějak formálněji, ale vzhledem k tomu, že se k tomu nemůžeme stále dostat, tak alespoň takto:

  • pohlaví: 93 % muži, 7 % ženy
  • bydliště: zjištěno u 70 editorů z toho 45 ve velkých městech a poblíž (Praha 24, Jihomoravský kraj 12, Středočeský a Královéhradecký po 5)
  • koníčky: nejvíce informací, 69 x humanitní záliby, 50 x přírodovědné, (IT 26, historie 22, geografie 21, biologie 15)
  • věk: nejmladší 16 let, nejstarší 77, medián 44 let, většinu tvoří lidé v produktivním věku

Samozřejmě jsme si vědomi, nepřesností a chyb, které v takovém výzkumu mohly vzniknout, takže výsledky bereme jako orientační. Nicméně v charakteristice pohlaví a bydliště se blížíme k předchozím zjištěním (někde na Metě jsou výsledky), takže by se dalo zjištění použít jako základ k nějaké robustnější studii.

Jinak já osobně si všiml, že se nám za 10-15 let posunulo jádro editorské komunity z vysokoškoláků k pracujícím a že nepřevažují přírodovědné zájmy, které měly prý podle některých kolegů na počátcích české Wikipedie převažovat. --Juandev (diskuse) 30. 7. 2023, 01:24 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Ahoj @Juane,
super, takhle má vypadat výzkum komunity! Podobně to měli i Nizozemci (Wikimedia Netherland) v trochu širší verzi výzkumu komunity zohledňující jejich specifické podmínky( například větší podíl cizinců, různé jazyky, atd.), kteří to zadali agentuře. Stihli jste to udělat skutečně rychle a máte vzhledem k množství aktivních editorů i slušný reprezentativní vzorek, i když Nizozemci ho měli ještě trochu lepší, pokud si dobře pamatuji. Zkuste to vypublikovat v nějakém odborném sociologickém časopise, publikace výzkumu je vždycky časově běh na dlouhou trať..Máš nějaké ohlasy na váš výzkum od čerstvého předsedy @Limojoe, bývalého předsedy @Jagro nebo od výkonné ředitelky @Klára Joklová (WMCZ) vzhledem k pozastavenému projektu výzkumu komunity, který cca 10 měsíců běžel v rámci Wikimedia ČR? Myslím, že by tento výzkum zajímal i @Jan Spousta a podrobnější informace by zajímaly určitě i ostatní. A proč jste se s tím neozvali dříve? --KKDAII (diskuse) 23. 8. 2023, 14:41 (CEST)Odpovědět[odpovědět]
Jistě, každá studie je dobrá, zejména na české Wikipedii, kde stále strádáme. Pouze bych poznamenala, že u Holanďanů šlo o výzkum formou poměrně rozsáhlého dotazníkového šetření, nikoli o analýzu stránek aktivních editorů.
Je to dobrý vzorek, pasivní analýza nabízí zejména orientační čísla - či poměry- jak nakonec Juan sám uvádí, které jsou nicméně také užitečné.
Rozhodně zajímavý posun k pracujícím - je vaše interpretace taková, že jádro české aktivní komunity stárne?
Přišlo by mi také zajímavé uvést, jaké je absolutní číslo odečtených účtů - těch, kteří v přechozích 12 měsících provedli alespoň 100 editací, ale neuvedli o sobě žádné informace (pohlaví) - dalo by nám to orientační představu o možné % odchylce.
Každopádně jsme čísla zaznamenali, je to zajímavé pro srovnání. Jistě je možné čísla využít pro další studii.
Zdraví --Klára Joklová (WMCZ) (diskuse) 23. 8. 2023, 22:01 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Děkujeme za šest let aktivní spolupráce s týmem Growth![editovat | editovat zdroj]

Zdravíme českou Wikipedii!

Česká Wikipedie začala s nadací Wikimedia spolupracovat před šesti lety, kdy probíhal výzkum Zkušenosti nových wikipedistů, při jehož realizaci měla česká Wikipedie klíčovou roli. Výzkum přímo vedl k vytvoření funkcí týmu Growth, a naše aktivity i nadále směřuje. Díky české Wikipedii v roli pilotního projektu získal tým Growth mnoho nedocenitelných znalostí. Jsme nesmírně vděční za rady české komunity, které nám umožnily vytvořit funkce pro nováčky, nyní aktivní na všech jazykových verzích Wikipedie.

Martin Urbanec po celou dobu působil jako ambasador a vytvořil i udržoval silné spojení mezi českou komunitou a týmem Growth. Martin se nyní do týmu Growth připojuje jako vývojář a odchází proto z role ambasadora. Kirsten (produktová manažerka týmu Growth) a Benoît/Trizek (specialista pro vztahy s komunitou) se rozhodli, že tento přechod je vhodnou příležitostí k zhodnocení potřeb týmu Growth od ambasadorů a k identifikování komunit, které v našem týmu potřebují lepší zastoupení. Při svém rozhodování jsme vzali v úvahu i roční plán nadace Wikimedia a jeho zaměření na Knowledge equity a na něj navazující roční plán týmu Growth.

Protože s českou komunitou již máme navázané silné vztahy, a jelikož Martin i nadále zůstává součástí týmu Growth, rozhodli jsme se po pečlivém zvažování zařadit místo české Wikipedie jiný pilotní projekt. Věříme, že spolupráce s regionem, který má v týmu Growth omezené zastoupení, nám poskytne mnoho nových příležitostí. Ačkoli ještě nebylo učiněno definitivní rozhodnutí, je pravděpodobné, že tým Growth bude nadále spolupracovat s komunitou, která lépe reprezentuje potřeby subsaharské Afriky.

I když česká Wikipedie již nebude pilotním projektem týmu Growth, česká Wikipedie bude mít i nadále k dispozici funkce týmu Growth. K jejich nasazení dojde později, jakmile budou otestovány na pilotních projektech. Abyste zůstali informováni o aktivitách týmu Growth, můžete se přihlásit k odběru našeho newsletteru anebo sledovat naše Týdenní aktuality. Kdykoli se také můžete přímo ozvat Trizkovi s jakýmikoli otázkami.

Ještě jednou vám děkujeme za skvělou spolupráci.

KStoller-WMF a Trizek (WMF), 31. 7. 2023, 16:26 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

The Signpost: 1 August 2023[editovat | editovat zdroj]

News, reports and features from the English Wikipedia's newspaper

The Signpost: 15 August 2023[editovat | editovat zdroj]

News, reports and features from the English Wikipedia's newspaper

PŘEDSTAVENÍ METRICKÉHO NÁSTROJE – 4. ZÁŘÍ 2023 19:00[editovat | editovat zdroj]

Posledních pár měsíců jsme v rámci akčního grantu Active Citizens Fund Digitalizace neziskovek vyvíjeli a testovali měřící nástroj pro editační výzvy a další aktivity. Ten nám má umožní průběžné vyhodnocování našich aktivit a výrazné zefektivnění naší práce.

Nástroj je v první fázi vývoje napojen na využití hashtagu při shrnutí editace na Wikipedii, ale výhledově plánujeme měření také příspěvků do Wikimedia Commons a Wikidat. Již nyní jsme schopni nástrojem sledovat některé aktivity až 3 roky zpětně a porovnávat tak cenná data v čase.

Připojte se na call, na kterém Vám představíme současné funkce a možnou budoucnost aplikace – 4. září 2023 od 19 do 20 hodin. Odkaz najdete zde.

Budeme se těšit, zdraví Klára Joklová (WMCZ) (diskuse) 17. 8. 2023, 12:13 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Google nějak neulehčuje organizaci, když meeting v Googlu nejde přidat do kalendáře, pokud již existuje (vždy to vytváří nový), aspoň že jde do poznámky vložit manuálně odkaz. Nevím, zda se budu moci zúčastnit, uvidím. --Polda18 (diskusepříspěvky) 17. 8. 2023, 15:30 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Global bot flag request for Lingua Libre Bot[editovat | editovat zdroj]

Apologies for sending this message solely in English. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka.

Dobrý den,

This is a notice pursuant the global bot policy, to inform you that Lingua Libre Bot is requesting approval to operate as a global bot.

The discussion can be found at Steward requests/Bot status in Meta-Wiki. All Wikimedia Community members can participate in the discussion if they so wish.

Děkujeme vám.

You are receiving this message because this page is listed in the list of pages to notify about new global bot discussions. If you no longer wish to be notified, you may remove this page from that list at any time.

--MA (diskuse) 21. 8. 2023, 13:04 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Mikrosoutěž mosty 2023[editovat | editovat zdroj]

„Focení a Wikipedie nás spojují, stejně jako mosty.

Až do 8. října 2023 můžete vyfotit a nahrát fotografii do Mikrosoutěže mosty 2023, která se, jak název napovídá, zaměřuje na focení mostů, viaduktů, akvaduktů, lávek a podobných konstrukcí.

Do soutěže lze přihlásit až pět fotografií. Pro autora nejlepší fotografie máme skvělou cenu, díky které bude moct své fotografie udělat ještě lepší! Každý, kdo se zapojí od nás dostane virtuální „medaili“ (uživatelské vyznamenání vytvořené právě pro tuto událost). Více informací, včetně pravidel, naleznete na stránce Mikrosoutěž mosty 2023. --Richard Sekerak (WMCZ) (diskuse) 22. 8. 2023, 23:49 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Review the Charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee[editovat | editovat zdroj]

Hello all,

I am pleased to share the next step in the Universal Code of Conduct work. The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) draft charter is now ready for your review.

The Enforcement Guidelines require a Building Committee form to draft a charter that outlines procedures and details for a global committee to be called the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). Over the past few months, the U4C Building Committee worked together as a group to discuss and draft the U4C charter. The U4C Building Committee welcomes feedback about the draft charter now through 22 September 2023. After that date, the U4C Building Committee will revise the charter as needed and a community vote will open shortly afterward.

Join the conversation during the conversation hours or on Meta-wiki.

Best,

RamzyM (WMF), on behalf of the U4C Building Committee, 28. 8. 2023, 17:35 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

The Signpost: 31 August 2023[editovat | editovat zdroj]

News, reports and features from the English Wikipedia's newspaper

Pozvánka na Otevřená Wikimedia: Programy pro partnerství dne 26. září 2023 v 18:00[editovat | editovat zdroj]

Dovolte mi pozvat vás k dalšímu z řady online setkání Otevřená Wikimedia, tentokrát s tématem Programů pro partnerství, a to v úterý 26. září od 18:00.

Budeme představovat spolkové plány zejména v rámci programu GLAM, stručně představíme i plány naší wikidata komunity – pro zbytek tohoto roku a především pro příští rok 2024. Budeme mluvit o tom, kam směřujeme, nač se můžete v příštím roce těšit a do čeho se zapojit. Těšíme se na vaše podněty a inspiraci. Nalákat vás můžeme na účastníky nejen z řad členů WMČR, ale i wikirezidentů a dalších partnerů z mnoha zajímavých institucí.

Setkání proběhne online, vítáni jste všichni, koho téma zajímá. Je vytvořen přihlašovací dotazník, který můžete vyplnit, i pokud se nezúčastníte. Budeme rádi za vaše návrhy a zpětnou vazbu, o to více, pokud s námi na online setkání nebudete moci být. Zde také najdete odkaz na schválený Plán činnosti 2024, který je možno předem si projít či přímo do dokumentu komentovat.

Připojit na akci samotnou se můžete pod odkazem: https://meet.google.com/ffk-zjse-auv

Budu se těšit na setkání!

--Jana Landsingerová (WMCZ) (diskuse) 31. 8. 2023, 21:43 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

The Signpost: 16 September 2023[editovat | editovat zdroj]

News, reports and features from the English Wikipedia's newspaper