Wikipedie:Diskuse o smazání/Šablony Sestava týmu XY/ Současná sestava týmu XY

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablony Sestava týmu XY / Současná sestava týmu XY[editovat | editovat zdroj]

Seznam dotčených šablon:

Toto není hlasování, nýbrž diskuse. Důležité jsou argumenty.
Diskusi otevřel(a)
Vachovec1 (diskuse) 12. 10. 2019, 23:07 (CEST)
Uzavření diskuse
standardní: týden po zahájení

Doporučená řešení[editovat | editovat zdroj]

 • Smazat (a pochopitelně odstranit odkazy s článků) – s možnou výjimkou pro týmy nejvyšší české hokejové a fotbalové ligy (ale i šablony týmů 1. fotbalové ligy obsahují stav k únoru 2018!). Tyto šablony vyžadují neustálou a poměrně náročnou údržbu (kromě aktualizací i neustálé vkládání a odstraňování z článků), které se tu nikdo (snad s výjimkou klubů 1. české fotbalové ligy a české hokejové extraligy), nikdo systematicky nevěnuje. Výsledkem je, že tyto šablony jsou často neaktuální (přesvědčte se sami) a mívají proto i chybná vložení. --Vachovec1 (diskuse) 12. 10. 2019, 23:07 (CEST)
  • @Vachovec1: Tak třeba tu {{Sestava HC Slavia Praha}} se snažím udržovat aktuální. To jen k té výtce o jejich neaktuálnosti. --Jan Polák (diskuse) 14. 10. 2019, 13:39 (CEST)
   • @Jan Polák: Píšu "často", nikoliv "všude" neaktuální. A ve svém doporučeném řešení nabízím výjimku pro týmy české fotbalové a hokejové ligy, u kterých by snad pravidelná údržba mohla být reálná. Soupisky týmů české hokejové extraligy dokonce vypadají aktuální (i když je otázka, jak aktuální je dnes / tj. v polovině října 2019 / stav z 5. 7. 2019, kdy tyto šablony kolega Zoner60 naposledy aktualizoval), i když by tam určitě mělo být doplněno datum poslední aktualizace. Zato třeba u klubů 1. české fotbalové ligy jsou u většiny klubů údaje rok i více staré. --Vachovec1 (diskuse) 14. 10. 2019, 14:08 (CEST)
    • @Vachovec1: Jasně, jen mi bylo škoda všechno šmahem vymazat, neb jsou mezi nimi i šablony, které jsou udržované, byť uznávám že nějaký velký počet jich asi nebude. Pokud by u šablony byl, jak navrhoval Bazi níže, nějaký automat, jenž by hlídal i čas uplynulý od poslední aktualizace (či alespoň kontroly), pak bychom mohli některé aktualizované ponechat. --Jan Polák (diskuse) 14. 10. 2019, 14:14 (CEST)
 • Smazat, Wikipedie není adresář. Se sestavami a soupiskami je tu dlouholetý problém. Na jednu stranu nevím, do jaké míry pomůže smazat pár šablon, když další hromada článků obsahuje vlastní tabulky. Na stranu druhou by bylo vhodné toto vymýtit a pokud možno všude nahradit externím odkazem na soupisku, který se mnohem snadněji udržuje, funguje lépe v duchu Wikipedie a nesplácá tolik lidských sil a času.
  Oprava: Přejmenovat na Sestava týmu XY 2018/2019 a dobudoucna už vytvářet jen šablony vázané ke konkrétní sezóně. --Dvorapa (diskuse) 13. 10. 2019, 00:08 (CEST)
  To bych nedoporučoval. Za prvé ty šablony v současném stavu vyjadřují stav k nějakému konkrétnímu datu, přitom soupisky se během roku mění (třeba u fotbalu je zimní a letní přestupní období, taky lze kdykoli angažovat volného hráče bez smlouvy). Takže převod na "ročníkovou" šablonu rozhodně není triviální záležitostí. Za druhé si nemyslím, že je dobrý nápad, aby u každého současného či bývalého ligového hráče bylo naskládáno možná až 20 navboxů pro jednotlivé ročníky, ve kterých hrál v nějakém prvoligovém klubu (v případě, že by někdo chtěl podobné navboxy zakládat hromadně). Za třetí, pokud se udělá jen převod vypsaných šablon, bude to zcela nesystematické, protože u hráče bude většinou jen jediný ročník, často ani ne aktuální. --Vachovec1 (diskuse) 13. 10. 2019, 21:15 (CEST)
 • Smazat – Neudržované a v místních podmínkách neudržitelné. --Harold (diskuse) 13. 10. 2019, 16:53 (CEST)
 • Smazat – V podmínkách české Wikipedie jednoznačně neudržitelné, zanášející do projektu šablony předem odsouzené být neaktuální. Vytváření obvykle bývá spojeno s nadšením pro konkrétní věc, bez uvědomění si důsledků, neustálého hlídání aktualizací v řádu let (resp. věčně). Podobný byl nápad zavést aktuální žebříček ATP/WTA do infoboxu tenisty, který nestíhají aktualizovat ani velké en, de wiki. Jedinou možnou cestu vidím v robotických aktualizacích.--Kacir 14. 10. 2019, 08:56 (CEST)
 • Není potřeba již mazat ŠK Slovan Bratislava Dobrý den, šablonu jsem upravil a zobrazuje se nyní ŠK Slovan Bratislava – současná sestava (2019/2020), není potřeba na každý ročník vytvářet novou šablonu například ŠK Slovan Bratislava 2019/2020, zobrazovaný název by být navíc matoucí se sezonami, kdy klub získá titul (ŠK Slovan Bratislava - 2018/2019). --Školák2011 (diskuse) 14. 10. 2019, 10:28 (CEST)
  • @Školák2011: "Titulní" šablony mají tu výhodu, že po vytvoření a vložení do článků zůstávají stálé a nevyžadují neustálou údržbu. Navíc zisk titulu je obvykle encyklopedicky významná událost pro všechny členy vítězného týmu. Zde jste tedy šablonu {{Sestava ŠK Slovan Bratislava}} aktualizoval, ale kdo jí aktualizuje příště? A jaký má šablona smysl, pokud nejsou šablony pro další týmy 1. slovenské fotbalové ligy? Pokud se založí, kdo je bude hlídat a aktualizovat? --Vachovec1 (diskuse) 14. 10. 2019, 10:42 (CEST)
   • @Vachovec1: Nemůžu mluvit o všem šablonách, ale tuto aktuální, jak jsem zmiňoval, pokaždé při příchodu a odchodu daného hráče aktualizuji, aktualizuji i v případě změny čísla dresu nebo trenéra. ŠK Slovan Bratislava je klub, kterému fandím a věnuju se stránkám pravidelně. Pravidelné aktualizace můžete vidět v historii. Prosím tedy o nemazání této konkrétní šablony. --Školák2011 (diskuse) 14. 10. 2019, 12:09 (CEST)
 • Dovedu si představit, že by výhledově mohly být tyto šablony navázané na Wikidata, a pokud by docházelo k hromadné (polo)automatické strojové aktualizaci údajů na Wikidatech a tímto zprostředkovaně i v šablonách, klidně nechť se to tu udržuje a dál šíří. Má-li to být ale závislé na neustálé ruční aktualizaci, považuji tento systém za dlouhodobě neudržitelný a dal bych přednost jeho zrušení. Případně je možné se omezit jen na nejužší okruh klubů, jejichž neustálou aktualizaci je možné omezenými lidskými silami zajistit. V takovém případě by ovšem nezbytnou součástí šablony měl být údaj o datu aktualizace a zdroji (pokud nebudeme spoléhat jen na to, že totéž je obsaženo v hlavním článku o klubu), a to nejlépe formou nějaké šablony, která by zároveň zajišťovala přehled o tom, které všechny navboxy už třeba zastaraly a je nutno je aktualizovat. O udržování tohoto přehledu by se měl starat příslušný tematický wikiprojekt, aby to nebylo závislé jen na nahodilé činnosti, kdy si kdo zrovna vzpomene. --Bazi (diskuse) 14. 10. 2019, 11:06 (CEST)
 • smazat. Jako navbox nevhodné - těžko udržovatelné, navbox by měl být vložen ve všech odkazovaných článcích a nikde jinde. Na počítači snad není problém otevřít si jednotlivé hráče z článku do tbů, na mobilu navboxy nejsou vidět. Prostě nevidím žádné pozitivum. JAn (diskuse) 14. 10. 2019, 22:47 (CEST)
 • smazat - pokud by to šlo v budoucnu generovat z WD, jak tu bylo navrhované, tak proč ne. Ale takto je to neudržitelné.--Hugo (diskuse) 15. 10. 2019, 08:51 (CEST)
 • smazat vyjma významných – Ačkoli jsem některé šablony sám zakládal (Dortmund, Leverkusen a snad další 2) rozumím argumentům pro smazání a souhlasím s nimi. Líbí se mi reakce kolegy Baziho, bylo by úžasné, kdyby to řešila Wikidata, myslím, že takové navboxy mají smysl, jen prostě není v našich možnostech je udržovat, když je nás tak málo na WP: Fotbal. Za mě „kdyžtak“ ponechat šablony významných fotbalových klubů typu Sparta, Slavia, Manchester City anebo Barcelona, ale jak pak říct co ještě ano a co již ne. Takže když se to smaže, na nikoho se tu zlobit nebudu a ani nikoho nebudu proklínat. -- Triquelito (diskuse) 22. 10. 2019, 03:04 (CEST)
 • Smazat - Velmi náročné na údržbu a přitom nízká použitelnost, když většina čtenářů asi spíš využije "aktuálnější" soupisky z článků o týmech.Jklamo (diskuse) 22. 10. 2019, 10:37 (CEST)
 • Smazat - jsou neaktuální a prakticky neudržovatelné. --Petr Adámek (diskuse) 24. 10. 2019, 12:30 (CEST)
 • Smazat vyjma udržovaných/významných – Nechal bych pouze ty šablony, které jsou pravidelně aktualizované, udržované. Já sám pravidelně aktualizuji šablonu Sparty, jelikož jsem jejím fanouškem. (Viděl jsem podobný komentář od kolegy fandícímu Slovanu Bratislava) --Interhofer (diskuse) 27. 10. 2019, 09:49 (CET)
 • Smazat - neudržitelné a pak spíš pro ostudu. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 30. 10. 2019, 11:17 (CET)
 • smazat šablony a zachovat informaci o sestavách klubu v sezónách, buď v článcích o klubu pro aktuální sestavu nebo malý počet sezón, nebo v samostatném článku "seznamu sestav klubu" s informací o ročníku. pro kluby ze šledovaných soutěží populárních sportů -hokej,fotbal- jsou i aktuální sestavy udržovatelné. sestavu známého klubu a to i sestavy minulé považuji za wikipedisticky významnou informaci. --Paul E (diskuse) 31. 10. 2019, 02:23 (CET)
 • Smazat vše bez výjimek – účel naboxů je jiný než přinášet aktuální informace o složení týmů. Aktuální informace (a i informace již historické) ať se snaží přinášet články, a nikoliv navigační šablony. Články o fotbalistech či hokejistech jsou přenavboxovány a navboxy zde ztrácejí svůj účel. Rozhodně bych byl pro smazání i navboxů typu {{Mistrovství světa do 20 let 2010 - lední hokej - ČR}} a chystám se je také navrhnout na smazání. --Jowe (diskuse) 16. 11. 2019, 13:48 (CET)

Komentáře[editovat | editovat zdroj]

@Matěj Suchánek, Dvorapa, Vojtěch Dostál, Martin Urbanec: Napadá kolegy znalé ve Wikidatech, jak by bylo možné tyto boxy za pomoci Wikidat sestavovat? --Jan Polák (diskuse) 26. 10. 2019, 10:25 (CEST)

Problém je, že i na Wikidata ty údaje musí někdo načítat a pravidelně je aktualizovat. Pokud možno strojově (tedy z nějaké strojově čitelné databáze), manuálně to nemá smysl. Takto se to dělá například u statusu IUCN načítaného z WD do taxoboxu. Navíc tady by nestačilo pouze aktualizovat WD jako u toho statusu IUCN, ale musely by se, předpokládám také roboticky, vždy zaktualizovat údaje ve zdejších šablonách včetně jejich odebírání a vkládání do článků. --Vachovec1 (diskuse) 26. 10. 2019, 19:33 (CEST)
(Technicky) Voláním dat nejspíš ne, člen sportovního družstva (P54) funguje osoba->tým. Dotazovat data dovede ListeriaBot, ale výstup nelze nějak extra přizpůsobit. Takže se současnými nástroji je to spíš neproveditelné. --Matěj Suchánek (diskuse) 26. 10. 2019, 19:44 (CEST)

Rád bych doplnil, že existují i další navboxy, které sice nemají v názvu "sestava", ale obsahují to samé co výše sepsané šablony. Jde třeba o {{Werder Brémy}}, {{Bayern Mnichov}}, {{FC Barcelona}} a další. --Jowe (diskuse) 16. 11. 2019, 14:43 (CET)