Vranožka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Vranožka

alternativní popis obrázku chybí
Vranožka podvojná (Coronopus didymus)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď: brukvovité (Brassicaceae)
Rod: vranožka (Coronopus)
Zinn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vranožka (Coronopus) je rod nejčastěji poléhavých bylin rostoucích vesměs na silně narušených a často sešlapávaných jílovitýchpísčitých půdách. Na základě analýzy DNA je rod vranožka často považován za součást rodu řeřicha. Vědecký i český název rodu je odvozen od tvaru listu který připomíná vraní nohu.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod vranožka má skoro kosmopolitní rozšíření (od tropů až téměř po polární oblasti) a bývá rozdělován asi do 10 druhů. V České republice se vyskytuje jediný druh vranožka šupinatá která řídce vyrůstá na teplých místech středních a severozápadních Čech a střední a jižní Moravy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoleté, dvouleté i vytrvalé, lysé nebo řídce chlupaté rostliny s tenkým vřetenovitým kořenem z kterého vyrůstá silně se větvící olistěná lodyha. Ta je obvykle poléhavá, méně často vystoupavá a jen zřídka kdy vzpřímená. Bazální listy, někdy tvořící listovou růžici, mají řapíky, lodyžní listy jsou s řapíky nebo přisedlé. Všechny listy jsou 1 až 3krát peřenosečné nebo peřenodílné.

Květenstvím s drobnými oboupohlavnými květy, se čtyřčetnými květními obaly a malými stopkami, je krátký hrozen vyrůstající z úžlabí listů. Odstávající kališní lístky jsou zelené nebo růžové a mívají široký blanitý lem. Korunní lístky jsou bílé nebo nažloutlé, vzácně i purpurové nebo chybějí. Šest čtyřmocných tyčinek bývá někdy redukováno na čtyři nebo dvě. Semeník se dvěma vajíčky je vejčitý a má krátkou trvalou čnělku.

Nahloučené plody, vyrůstající na vztyčených nebo rozbíhajících se stopkách, jsou hrubostěnné dvoupouzdré šešulky. Bývají dvoukulovité nebo ledvinovité a kolmo na přihrádku jsou mírně zploštělé. Šešulky po dozrání nepukají, některé se ale rozpadávají na dvě semenná pouzdra obsahující po jednom elipsovitém nebo kulovitém, žlutohnědém a hladkém semeni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska V/4: Coronopus [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, [cit. 2014-05-12]. S. 665–666. Dostupné online. ISBN 80-224-0710-0. (slovensky) 
  • Flora of China: Coronopus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2014-05-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Flora of Pakistan: Coronopus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2014-05-12]. Dostupné online. (anglicky)