Vodní nádrž Vrané

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodní nádrž Vrané
Hráz v létě 2006
Hráz v létě 2006
Poloha
Světadíl Evropa
Státy ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Okresy Praha-západ
Vodní nádrž Vrané
Vodní nádrž
Vrané
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 2,63 km²
Délka 13 km
Objem 11 100 000 m³
Max. hloubka 10,5 m
Ostatní
Typ přehrada
Přítok vody Vltava,Sázava,Kocába
Odtok vody Vltava
Sídla Vrané nad Vltavou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodní nádrž Vrané byla postavena v letech 19301936 jako první část vltavské kaskády. Jejím hlavním účelem je regulace odtoku vltavské kaskády. Její maximální hloubka je 10,5 m.

Hráz[editovat | editovat zdroj]

pohled na hráz

U levého břehu se nachází jez a plavební komora. Má čtyři přelivná pole. Hráz dosahuje hradící výšky 9,7 m a nachází se na říčním kilometru 71,325.

Vodní elektrárna[editovat | editovat zdroj]

Elektrárna je postavena na pravém břehu řeky. Je vybavena dvěma Kaplanovými turbínami o celkovém instalovaném výkonu 2 x 6,94 MW. Byla uvedena do provozu v roce 1936. Její provoz je dálkově řízen ze Štěchovic, kde se nachází centrální dispečink z něhož jsou řízeny všechny elektrárny patřící do vltavské kaskády.

Plavební komory[editovat | editovat zdroj]

Plavební komory umožňují velkým lodím překonat hráz vodní nádrže a prodlužují vltavskou vodní cestu až k hrázi vodní nádrže Štěchovice. Komory jsou dvě, nacházejí se u levého břehu a jsou vysunuty do horní vody.

Malá plavební komora se nachází blíže ke středu řeky, má v horním i dolním ohlaví osazena vzpěrná vrata a její užitná šířka je 12 metrů a užitná délka 85 metrů.

Velká plavební komora se nachází blíže ke břehu, v dolním ohlaví má osazena vzpěrná vrata a v horním ohlaví tabulový uzávěr podobný jako v jezovém poli, který umožňuje převádění velkých vod plavební komorou. Užitná šířka plavební komory je 12 metrů a celková užitná délka 134 metrů. Navíc je rozdělena středními vzpěrnými vraty na dvě menší plavební komory délek (ve směru po proudu) 43 metrů a 85 metrů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]