Rybí pásmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pstruhové pásmo je pojmenované podle pstruhů, kteří na nejhořejších částech vodních toků žijí

Rybí pásmo je pásmo vodního toku charakterizované množstvím rozpuštěného kyslíku a množstvím vody v daném místě. Pásem je pět a jsou pojmenována podle druhů ryb, jejichž nároky jsou pro dané vodní stanoviště nejcharakterističtější. Toto dělení, v některých aspektech v současnosti již překonané, zavedl v roce 1871 Antonín Frič.[1] Pojetí rybích pásem je nutno vnímat jen jako pokus o zevšeobecnění zákonitostí panující v komplikovaném systému říčního kontinua a existuje mnoho příkladů, kde jej nelze aplikovat, stejně tak je problematická definice přesných hranic pásem.[2]

Seznam a charakteristika pásem[editovat | editovat zdroj]

  • Lipanové pásmo – přechodné pásmo, pomalejší tok řeky než v pstruhovém pásmu, hlubší voda, vyšší teplota, teplotní rozdíly vody v letních obdobích jsou nepatrné, pořád nasycená voda kyslíkem, přechod koryta mezi typem V a U, žádné meandry. Charakteristické druhy: lipan podhorní, mník jednovousý, štika a hlavatka.
  • Parmové pásmo – střední polohy (podhůří), širší koryto typu U, pískovité a štěrkovité dno, pomalý proud, celkem velké teplotní rozdíly v průběhu celého roku, v zimě více kyslíku, v létě opak. Charakteristické druhy: parma obecná, jelec tloušť.
  • Cejnové pásmo – především pomalu tekoucí vodní toky a stojaté vody, rybníky (jižní Čechy), jezera, rozmanitá vegetace, meandrující řeky, s písčitým dnem plným sedimentů (aluviální dno - bahnité), okolí řeky jsou nížiny. Voda je v létě teplá, kalná a obsahuje málo kyslíku, v zimě naopak studená, čistá a s poměrně malým obsahem kyslíku. To je způsobeno většinou zamrzlou hladinou. Charakteristické druhy: cejn, cejnek a kapr obecný.
  • Ježdíkové/platýsové pásmo – v podstatě cejnové pásmo poblíž ústí velkých řek, kde se vyskytuje brakická voda. Charakteristické druhy: ježdík obecný, platýs bradavičnatý.
Pásmo Charakter toku Dno Proud Spád [‰] Maximální teplota [°C] Koncentrace kyslíku [mg/l]
Pstruhové bystřina/potok kamenité velmi rychlý > 4 12 - 18 8 - 12
Lipanové říčka kamenité/štěrkovité rychlý 1 - 2 18 - 20 7 - 11
Parmové řeka kamenité/štěrkovité rychlý 0,3 - 1,5 18 - 22 6 - 10
Cejnové řeka kamenité/štěrkovité/bahnité výrazně zpomalený < 0,8 20 - 25 5 - 8
Ježdíkové/platýsové řeka/veletok písčité/bahnité závislý na dmutí mořské hladiny < 0,5 22 - 30 < 5

[2][3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rybí pásma, aneb je dobré vědět, co nám plave pod nohama. www.rybarskyrozcestnik.cz [online]. Rybářský rozcestník.cz, 2019-11-11 [cit. 2022-04-06]. Dostupné online. 
  2. a b RANDÁK, Tomáš; SLAVÍK, Ondřej; KUBEČKA, Jan, a další. Rybářství ve volných vodách. 1.. vyd. České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích - Fakulta rybářství a ochrany vod, 2013. Dostupné online. ISBN 978-80-87437-50-6. 
  3. Rozdělení vod [online]. Jihočeská oblastní tábornická škola, 2008-06-25 [cit. 2021-07-11]. Dostupné online. 
  4. Ichtyofauna Labe [online]. Zoologická zahrada Chleby [cit. 2021-07-11]. Dostupné online. 
  5. ADÁMEK, Zdeněk. Rybářství ve volných vodách. Praha: Victoria Publishing, 1995. ISBN 80-7187-008-0. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]