Platýs bradavičnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPlatýs bradavičnatý
alternativní popis obrázku chybí
Platýs bradavičnatý (Platichthys flesus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřádkostnatí (Teleosteii)
Řádplatýsi (Pleuronectiformes)
Čeleďplatýsovití (Pleuronectidae)
Rodplatýs (Platichthys)
Binomické jméno
Platichthys flesus
(Linné, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Platýs bradavičnatý (Platichthys flesus), jinak flundra obecná[2] je druh původní evropské mořské ryby z řádu platýsů. Je to ryba komerčně lovená, poměrně častá v pobřežních vodách severní Evropy, občas se objevuje jako akvarijní ryba.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v evropských vodách jmenovitě v evropské části Atlantského oceánu, Lamanšského průlivu, Bílého, Severního, Baltského a také Středozemního i Černého moře.[3] Zavlečen rovněž k severoamerickému pobřeží Atlantského oceánu.[3] Kdysi táhl proti proudu do evropských řek. Dnes je ve sladké vodě vzácný.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má nesouměrné diskové tělo velikosti dospělce 50–60 cm. Jako ostatní platýsi plave jednou stranou k mořskému dnu, v tomto případě stranou levou. Levé oko je přemístěno na svrchní (pravou) stranu hlavu ryby. Má malá ústa a drobné šupiny. Dolní čelist má delší než horní. Svrchní (pravá) strana těla má barvu od zelené po tmavě žlutou s červenými nebo hnědými tečkami, v závislosti na barvě mořského dna. Spodní strana, tzv. slepá strana, bývá bílá.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Plůdek se živí planktonem a larvami hmyzu, dospělí jedinci se živí plži a mlži s měkkými ulitami, červy, drobnými korýši a malými rybami. Jsou to noční živočichové.[3]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Samice klade od 100 000 do 2 000 000 jiker. Z nich se líhne 2–3 mm plůdek, který při dosažení délky 7 mm začne nabírat asymetrický tvar a při dosažení délky 1 cm již dojde k přemístění levého oka na pravou (horní) stranu hlavy. Dospělosti nabývá cca po 3 letech života, tře se v hloubce 30–300 m při teplotě vody 3–7 °C. Např. v jižním Baltu má flundra v 8 letech střední délku 35 cm a hmotnost 600 g. Dožívá se 8 až 9 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stornia na polské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. BioLib.cz – Platichthys flesus (platýs bradavičnatý) [online]. BioLib.cz [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. 
  3. a b c Platichthys flesus [online]. Příprava vydání Rainer Froese, Daniel Pauly. FishBase, 2014. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]