Platýs bradavičnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Platýs bradavičnatý

alternativní popis obrázku chybí
Platýs bradavičnatý (Platichthys flesus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád: kostnatí (Teleosteii)
Řád: platýsi (Pleuronectiformes)
Čeleď: platýsovití (Pleuronectidae)
Rod: platýs (Platichthys)
Binomické jméno
Platichthys flesus
(Linné, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Platýs bradavičnatý (Platichthys flesus), jinak flundra obecná nebo platýs malý je druh původní evropské mořské ryby z řádu platýsů. Je to ryba jedlá a poměrně častá v pobřežních vodách severní Evropy, občas se objevuje jako akvarijní ryba.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v evropských vodách jmenovitě v evropské části Atlantského oceánu, Lamanškého průlivu, Bílého, Severního, Baltského a také Středozemního i Černého moře. Zavlečen rovněž k severoamerickému pobřeží Atlantského oceánu.Kdysi táhl proti proudu do Evropských řek.Dnes je ve sladké vodě vzácný.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má nesouměrné diskové tělo velikosti dospělce 50–60 cm. Jako ostatní platýsi plave jednou stranou k mořskému dnu, v tomto případě stranou levou. Levé oko je přemístěno na svrchní (pravou) stranu hlavu ryby. Má malá ústa a drobné šupiny. Dolní čelist má delší než horní. Svrchní (pravá) strana těla má barvu od zelené po tmavě žlutou s červenými nebo hnědými tečkami, v závislosti na barvě mořského dna. Spodní strana, tzv. slepá strana, bývá bílá.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Larvy se živí planktonem a larvami hmyzu, dospělí jedinci se živí plži a mlži s měkkými ulitami, červy, drobnými korýši a malými rybami. Jsou to denní živočichové.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Samice klade od 100 000 do 2 000 000 jiker. Z nich se líhne 2–3 mm plůdek, který při dosažení délky 7 mm začne nabírat asymetrický tvar a při dosažení délky 1 cm již dojde k přemístění levého oka na pravou (horní) stranu hlavy. Dospělosti nabývá cca. po 3 letech života, tře se v hloubce 30–300 m při teplotě vody 3–7 °C. Např. v jižním Baltu má flundra v 8 letech střední délku 35 cm a hmotnost 600 g. Dožívá se 8 až 9 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stornia na polské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]