Platýs bradavičnatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPlatýs bradavičnatý
alternativní popis obrázku chybí
Platýs bradavičnatý (Platichthys flesus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád kostnatí (Teleosteii)
Řád platýsi (Pleuronectiformes)
Čeleď platýsovití (Pleuronectidae)
Rod platýs (Platichthys)
Binomické jméno
Platichthys flesus
(Linné, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Platýs bradavičnatý (Platichthys flesus), jinak flundra obecná[2] je druh původní evropské mořské ryby z řádu platýsů. Je to ryba komerčně lovená, poměrně častá v pobřežních vodách severní Evropy, občas se objevuje jako akvarijní ryba.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v evropských vodách jmenovitě v evropské části Atlantského oceánu, Lamanšského průlivu, Bílého, Severního, Baltského a také Středozemního i Černého moře.[3] Zavlečen rovněž k severoamerickému pobřeží Atlantského oceánu.[3] Kdysi táhl proti proudu do evropských řek. Dnes je ve sladké vodě vzácný.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má nesouměrné diskové tělo velikosti dospělce 50–60 cm. Jako ostatní platýsi plave jednou stranou k mořskému dnu, v tomto případě stranou levou. Levé oko je přemístěno na svrchní (pravou) stranu hlavu ryby. Má malá ústa a drobné šupiny. Dolní čelist má delší než horní. Svrchní (pravá) strana těla má barvu od zelené po tmavě žlutou s červenými nebo hnědými tečkami, v závislosti na barvě mořského dna. Spodní strana, tzv. slepá strana, bývá bílá.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Plůdek se živí planktonem a larvami hmyzu, dospělí jedinci se živí plži a mlži s měkkými ulitami, červy, drobnými korýši a malými rybami. Jsou to noční živočichové.[3]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Samice klade od 100 000 do 2 000 000 jiker. Z nich se líhne 2–3 mm plůdek, který při dosažení délky 7 mm začne nabírat asymetrický tvar a při dosažení délky 1 cm již dojde k přemístění levého oka na pravou (horní) stranu hlavy. Dospělosti nabývá cca po 3 letech života, tře se v hloubce 30–300 m při teplotě vody 3–7 °C. Např. v jižním Baltu má flundra v 8 letech střední délku 35 cm a hmotnost 600 g. Dožívá se 8 až 9 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stornia na polské Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-29]
  2. BioLib.cz – Platichthys flesus (platýs bradavičnatý) [online]. BioLib.cz [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. 
  3. a b c Platichthys flesus [online]. Příprava vydání Rainer Froese, Daniel Pauly. FishBase, 2014. Dostupné online. (anglicky)